Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Opgør om aktive investforeninger langt fra slut

Økonomisk ugebrev

torsdag 23. oktober 2014 kl. 13:15

Det er ikke svært allerede nu at finde en vinder og en taber i den kamp, der i øjeblikket udspiller sig mellem Finanstilsynet og de danske investeringsforeninger. Tilbage er blot at se til fra sidelinjen, mens investeringsforeningerne indstiller sig på en ny, aktiv virkelighed. Sagen handler om den nylige redegørelse fra tilsynet under overskriften: ”3 ud af 10 investeringsforeninger er skabspassive”. Finanstilsynet er nået frem til, at en tredjedel af de danske investeringsforeninger går under falsk varebetegnelse og sælger sig selv som aktivt forvaltede, selv om de i virkeligheden er passive. Det er der mange penge i.

Der var nærmest dramatik i luften, da investeringsforeningerne efterfølgende forsvarede sig i medierne. Mest opsigtsvækkende lød det fra Jyske Invest, at der så kunne blive tale om, at en masse investeringsafdelinger nu bliver lukket. Og det er præcis, hvad der vil ske. Det har altid været branchens trumfkort, når de er under pres i offentligheden. Hver gang der har været en krise på den finansielle markeder, og afkastene i afdelingerne ser grimme ud, lukker man de afdelinger, der ikke ser godt ud, eller man fusionerer dem ind i andre foreninger. Så ser tallene også bedre ud, når det igen er tid til at sælge investeringsbeviser til danskerne. Prøveballonen er altså allerede testet af i offentligheden af Jyske Invest på branchens vegne.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank