Formue

Her er ugens danske Vindere & Tabere: DFDS, FLS og Mærsk topper

Morten W. Langer

lørdag 27. februar 2021 kl. 11:07

Fra Aktiesiden.dk:

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2019
Enalyzer2102266.70350404.6919.6435.6376.32
NPinvestor.com A/S2102260.56240565-10.4012.00-6.67-32.69
Agillic A/S21022627.8061642410.3211.2041.84-8.43
Freetrailer21022614.10588921-6.009.3033.02187.76
FastPassCorp21022644.20669130.458.871.8411.62
DFDS210226297.4035711780-0.548.708.07-5.99
Cemat A/S2102260.42189723-1.417.6911.7019.32
Brdr. A & O Johansen præf. A/S210226750.0040535091.907.4524.17120.36
BankNordik P/F210226166.507016560.007.079.5452.75
FLSmidth & Co.210226259.60121717346-1.636.6611.51-2.19
Glunz & Jensen21022660.00663593.456.191.69-15.49
Risk Intelligence2102267.70320168-3.144.763.36108.11
Erria2102264.50826351.814.1752.03174.39
A.P. Møller – Maersk, A21022612370.00109431570-2.683.95-2.2141.56
Brd. Klee, B2102232800.00159720.003.703.2818.80
Kreditbanken2102263520.001714460.573.535.395.43
Bioporto B(06 T.)2102266.1812155097-0.963.3452.97155.44
A.P. Møller – Maersk, B21022613240.00501077716-3.533.20-2.6142.02
Roblon B A/S210226182.00510086-0.553.120.55-14.95
D/S Norden210226128.80212213210.313.0417.5225.14
EAC Invest2102267350.001167552.082.8014.83340.12
The Drilling Company of 1972210226246.0053317192-6.892.7627.66-44.17
ISS A/S210226111.00110324275-2.552.595.31-30.56
GrønlandsBANKEN210226615.002640040.822.504.2412.84
Penneo21022661.502141732-1.762.3335.76
Scandinavian Investment Group2102261.85579820.002.210.006.02
Luxor B210225490.00339250.002.087.2425.21
Copenhagen Capital A/S, Præf2102261.9770220.002.076.493.68
Hvidbjerg Bank21022678.00238779-2.501.966.8540.54
Strategic Investments A/S2102261.0573889-0.941.94-1.877.36
Jyske Bank210226266.3097565537-0.081.8714.249.54
Københavns Lufthavne2102265600.00894182-0.361.824.09-2.10
Spar Nord Bank21022664.107225882-0.931.757.19-0.93
FirstFarms21022662.001651670.001.64-4.32-6.77
Royal UNIBREW210226634.6065530291-1.031.50-10.195.98
AGF A/S, B2102260.752409114.141.349.91100.00
Lollands Bank210226480.00465599-2.041.2723.7154.83
Vestjysk Bank2102262.8320838801.251.071.99-8.58
Lån & Spar Bank210226510.001157990.000.994.0816.58
Aalborg Boldspilklub A/S21022642.0041390-0.940.966.06-16.90
United Int. Enterprises Ltd.2102261590.0016379150.950.9513.1731.55
Happy Helper A/S2102266.00135830.840.84-10.4513.21
MT Højgaard Holding A/S210226183.006721152.230.837.65119.16
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2102260.515250400.790.7937.475.16
Sydbank210226140.8017964826-0.850.794.687.41
Skjern Bank21022677.205689781.050.789.6629.99
PARKEN Sport & Entertainment21022678.403558480.510.5110.42-21.60
Danske Bank210226113.70220605310-2.820.4912.975.47
Gyldendal B210226450.00617561.810.453.6913.07
Brdr. Hartmann210226510.002099835-0.780.391.5967.76
Onxeo SA2102265.243951621.750.386.5035.23
Astralis Group2102266.284930020.960.3256.61-12.66
Nordea Bank Abp21022655.8664827497-2.380.3214.203.91
Matas A/S21022681.8020308166-1.330.25-5.3248.46
Scandinavian Tobacco Group A/S210226114.5017099400-1.550.179.9953.57
Ringkjøbing Landbobank210226604.0014078260-2.270.179.0320.43
Schouw & Co.210226624.009291265-1.890.161.3014.74
Djurslands Bank210226312.004212920.000.008.3326.77
Jutlander Bank A/S210226206.00279366-0.960.006.749.62
BactiQuant21022617.102055002-3.660.00
Migatronic B210226262.00350240.000.00-1.50-2.96
Silkeborg IF Invest21022612.00226020.000.00-2.44-20.00
SAS AB2102261.3152711601-4.940.00-3.47-54.46
HRC World Plc2102251.501190.000.006.387.14
Prime Office210224212.00992250.000.002.9111.58
Gyldendal A2102194460.00410200.000.0014.36230.37
Athena Investments A/S2102163.6756850.000.00-0.81-0.81
FluoGuide210215100.504478980.000.0014.201727.27
German High Street Properties210215135.006080.000.00-1.46-6.90
DSV Panalpina2102261132.005093566560.67-0.2610.9848.08
Nilfisk Holding A/S210226148.002084415-0.13-0.2712.461.51
SKAKO A/S21022650.20316868-2.33-0.400.8013.87
North Media A/S21022695.603990519-0.83-0.4219.80126.87
Harboes Bryggeri B21022669.20403083-3.08-0.57-4.4217.29
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S21022698.00837640-1.01-0.618.8913.01
Møns Bank210226145.001733920.69-0.68-2.0328.43
Per Aarsleff B210226277.509146197-4.97-0.72-8.0035.90
Fast Ejendom Danmark A/S210226115.0073107-2.54-0.86-3.36-12.21
NTR Holding B21022643.4026430-3.56-0.910.0015.99
Park Street Nordicom A/S, A21022610.00179103-0.99-0.990.0050.38
Tivoli A/S210226710.00484791-1.11-1.11-2.201.43
Fynske Bank A/S21022686.001939690.58-1.158.8615.21
Flügger B210226775.0012601240.00-1.2722.05158.25
Totalbanken21022690.20826620.22-1.316.128.67
Shape Robotics21022611.481872420.88-1.37-7.42
Sanistål B21022665.00242766-0.76-1.526.564.84
Alm. Brand21022670.4013376297-1.68-1.546.6732.37
Jobindex2102251260.00121500.00-1.561.6129.90
Agat Ejendomme A/S2102261.84153318-1.08-1.60-1.08-53.30
Rockwool International A2102262055.0030807140.74-1.670.2446.63
Boozt, DKK210226127.405971729-0.62-1.70-7.14
Nordic Shipholding A/S2102260.3323449-3.51-1.79-4.07-38.89
Demant A/S210226253.9080901355-1.89-1.825.5321.02
Topdanmark210226289.8030568600-1.43-1.839.69-9.04
Ørsted A/S210226998.00684841384-1.19-2.06-19.7447.02
Rias B210226450.001799190.45-2.174.549.83
InterMail2102268.7524377-2.78-2.23-10.71-23.91
TORM plc A21022650.7013463253-3.80-2.3112.67-23.01
Novozymes B210226380.80175147580-0.91-2.338.9618.54
Össur hf.21022643.903047909-2.66-2.44-9.39-15.71
Danish Aerospace Company2102266.24743834.00-2.502.3012.43
Tryg A/S210226194.0068585577-1.42-2.511.893.44
WirTek A/S21022623.001075168-4.96-2.5475.57226.57
WindowMaster International21022612.28528143-3.76-2.6934.35
Small Cap Danmark2102269.001245441.12-2.70-1.6435.02
Atlantic Petroleum P/F2102265.742079691.41-2.7123.97-4.33
Nexcom2102268.953025182.29-2.72
Rockwool International B2102262234.00995140282.48-2.87-1.9345.45
Netcompany Group A/S210226552.0068027628-0.81-2.99-11.3374.13
FOM Technologies21022647.50369589-4.04-3.1613.10
Gabriel Holding210226690.001068368-0.72-3.5011.29-12.67
Carlsberg, B210226970.00254552222-2.51-3.53-0.530.47
Chr. Hansen Holding210226528.801526083031.69-3.54-15.58-0.11
Coloplast B210226938.80197218067-0.78-3.590.9915.81
Alefarm Brewing2102265.30144003-1.85-3.64-0.38
Novo Nordisk B210226437.95933512443-1.13-3.802.6515.76
Dataproces Group2102269.801449119-4.85-4.11-10.58
H+H International210226138.003580274-0.14-4.174.5510.58
Danske Andelskassers Bank2102268.80911958-3.51-4.3520.5530.95
RTX A/S210226185.502835227-2.62-4.38-20.073.80
SimCorp210226749.0083788146-0.60-4.46-17.280.41
Boliga Gruppen A/S21022610.60138804-3.64-4.507.07130.43
Victoria Properties2102260.9366753-5.10-4.62-2.11-39.22
Ambu A/S, B210226285.40179474817-0.97-4.838.43155.87
ALK-Abello B2102262598.0047695851-0.99-4.843.9258.90
Carlsberg, A2102261155.0023767301.76-4.9414.3624.11
Solar B210226451.507272291-0.66-4.9525.4260.75
HusCompagniet210226120.00949045-0.50-5.06-4.00
Zealand Pharma210226195.2020896333-0.91-5.06-11.51-17.08
Scape Technologies A/S2102264.55196180-2.78-5.21-17.27-67.34
Newcap Holding2102260.4053853-2.45-5.24-1.00-2.41
STENOCARE21022618.28714089-2.25-5.28-6.92-34.82
GN Store Nord210226518.00163431796-2.01-5.616.3266.09
NNIT A/S210226105.002132207-1.50-5.75-13.65-2.66
GreenMobility A/S210226163.008672730.62-5.78-20.1090.64
Jeudan210226243.002317085-5.45-5.81-2.02-2.56
Odico A/S21022612.95158987-1.89-5.82-2.26-8.16
SP Group210226336.001815100-4.55-5.8823.9938.84
Columbus A/S21022612.082576589-3.82-6.077.4725.18
Seluxit A/S21022612.901499831.18-6.1817.2719.44
Pandora A/S210226599.60178936928-2.41-6.25-11.95114.83
Dantax210226292.00130442-4.58-6.4120.6638.82
Monsenso21022610.481802542.54-6.43-15.07
cBrain210226210.0016517857-4.55-6.4610.53296.74
H. Lundbeck210226234.7066585441-2.09-7.0912.40-5.75
Copenhagen Capital A/S, Stam2102264.181328431.95-7.118.2917.42
Mdundo.com2102266.72130298-4.27-7.185.49
ChemoMetec210226569.0033437922-3.56-7.63-1.56195.89
ViroGates A/S210226169.002562180-2.87-7.65107.36392.71
Blue Vision A2102261.8959061-3.08-7.800.27-48.36
Orphazyme A/S21022673.208225377-1.74-7.819.091.10
Audientes2102266.80192608-4.09-7.866.25
DecideAct21022614.10182953-0.70-8.44-2.08
Hypefactors A/S2102267.401404180.00-8.642.07175.09
Bavarian Nordic210226221.0083333711-1.78-8.6818.1862.94
Bang & Olufsen21022632.9414927442-3.63-8.96-1.85110.94
Vestas Wind Systems2102261154.50986927750-2.45-9.42-19.8073.82
NTG Nordic Transport210226227.005243364-2.99-9.56-11.33152.78
TCM Group A/S210226143.001889159-2.05-10.062.8820.38
Konsolidator A/S21022633.00335338-4.35-10.083.12168.29
G4S plc21022620.705255221-0.48-10.39-0.539.67
Nordfyns Bank210226206.00673006-1.90-10.4326.3867.48
Rovsing210226108.503572618-8.44-11.0799.45114.43
Conferize A/S2102260.28123406-1.06-11.9513.36-56.25
NKT A/S210226240.4049104302-1.48-12.20-11.3669.34
Scandinavian Brake Systems A/S21022621.00431646-4.55-13.93-12.5017.32
Genmab2102262070.00494495510-1.05-15.85-15.9639.72
LED iBond International21022628.754290694-0.86-19.0154.74
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Forretningsudvikler med erfaring indenfor fonds- og investeringsområdet
Ringkøbing
30-04-2021
Kreditmedarbejder til bankens hovedkontor i Ringkøbing
Ringkøbing
30-04-2021
Totalbanken A/S søger en Pensionsspecialist
Aarup
30-04-2021
Energinet søger Analysestærk økonom med talent for formidling
Fredericia
14-04-2021
Dansk Sygeplejeråd søger en erfaren økonomimedarbejder
København
18-04-2021
Frøs Sparekasse søger en ny skarp hvidvaskansvarlig
Syd- og Sønderjylland
30-04-2021
Finans

Survey med 700 svar: Nykredit bedst til realkredit, Jyske Realkredit dumper

Tema: Rating af realkreditinstitutter. Efter Jyske Realkredit i sidste års udgave af Økonomisk Ugebrevs Realkredit Rating toppede som landets bedste realkreditinstitut, har Nykredit/Totalkredit i år overtaget førertrøjen. Ekspert vurderer,…
Samfundsansvar
GF: GN Store Nords ledelse blev nedstemt om skattepolitik
Finans
Q1-regnskaber: Bankerne foran rekordfremgang i førstekvartalsregnskaber
Samfundsansvar
Danske investorer skal stemme om systemisk racisme i USA
Formue
Teknisk analyse af C25: Demant nærmer sig højeste kurs i 2½ år
Finans
Efter rivegilde: Pensionssektoren enig om regler for værdiansættelse af alternativer, offentliggøres om få dage
Formue
ØU Trader: Sådan investerer vi 50 mio. kr. Følg investeringsfondens handler på SMS realtime
Finans
Den danske solidariske realkredit-model ved at krakelere
Formue
Langers Skarpe: Nu kommer 1. kvartalsregnskaberne, og de bliver gode
Finans
Survey med 700 svar: Massivt ønske om elektroniske valg hos Forenet Kredit
Kultur
Medieanmeldelse: Coronaen og de moderne mose-ofringer
Kultur
Boganmeldelse: Tag opgøret med den ufattelige rigdom til én procent
Samfundsansvar
Finanssektoren gør samlet status over bidrag til grøn omstilling
Finans
Nationalbankens enegang: Alle andre gør det. Pres for at støtte danske papirer i kriseperioder
Samfundsansvar
ESG-krav fra investorer giver analytikere mere arbejde

Seneste nyt

Ledelse
Analyse. Scandinavian Tobacco vil være modigere: Det er der brug for
Formue
Langers Skarpe. Aktierne boomer: For godt til at være sandt?
Samfundsansvar
Stor krise i ekspert gruppe om taksonomi (Sustainable Finance)
Finans
Eksperter: Pensionssektorens unoterede aktier virker oppustede, hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd?
Finans

Nationalbanken ejer aktier for 10 mia., gemmer sig bag lov fra 1936

Lars Rohde har i al ubemærkethed placeret godt 10 mia. kr. kroner i aktiemarkedet og 3 mia. kr. i erhvervsobligationer, viser den nye årsrapport. Banken vil dog ikke fortælle…

Aktuel artikelserie

Den Danske Pensionssektor

Hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd? Når danskerne sparer op til pension gennem en aftale i ansættelsen eller

Andre artikelserier

Den Danske Pensionssektor
Dansk Forsikringsmafia?
ESG & A.P. Møller-Mærsk
ESG investeringer og analyser
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
Sustainable Finance
Life Science
Analyse: En kindhest fra FDA; men også en mulig opjustering til Novo Nordisk
Finans
Polacks direktørstol i PFA varmere end nogensinde før jubilæum
Finans
Topholm: Grønt industrieventyr kan blive ufatteligt stort
Formue
Langers Skarpe: Så er der dømt aktierally
Formue
Stor analyse: Overvurderes Bavarian Nordics vaccinepotentiale?
Ledelse
CEO-skifte i Top 100 2021: Overraskende mange CEO-skift i turbulent coronaår, se oversigten
Ledelse
Her er Ugens overskrifter i ØU Ledelse Kasketforvirring: Formandens og CEO’ens roller flyder sammen
Samfundsansvar
Udkast til Taksonomi lækket – læs gennemgang her (Sustainable Finance)
Formue
Lav-vækst Rockwool værdiansættes som høj vækst
Formue
Investeringsfonden AktieUgebrevet Invest gav et afkast på 32% i 2020, i plus for 2021
Finans
Rating: Danske Bank generobrer position som bedst til Private Banking
Ledelse
Analyse Hartmann: Nu skal transformationen til vækstvirksomhed lykkes
Finans
Saxo Bank bider Nordnet i haserne – vil være størst i Danmark
Finans
Pensionssektorens ESG-produkter bunder, investorer utålmodige

Seneste nyt

Samfundsansvar
Akademikere fastholder milliardinvestering i oliesektoren
Samfundsansvar
Topdanmarks og Nykredits porteføljer har flest kontroverser

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Nye momsregler i forbindelse med fjernsalg til forbrugere
Iværksætter, virker dit virksomhedsnavn?
Ny svensk lov pålægger danske arbejdsgivere at betale skat i Sverige, hvis ansatte bosiddende i Sverige arbejder hjemmefra
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]