Formue

Her er Ugens danske Vindere & Tabere: Nilfisk, Sydbank og H+H topper, cBrain og Penneo i bund

Morten W. Langer

lørdag 06. marts 2021 kl. 8:36

Fra Aktiesiden.dk

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2019
FastPassCorp21030557.5010702230.0930.0932.4945.20
Migatronic B210305316.003198250.6420.6118.8017.04
Nilfisk Holding A/S210305173.0073050045.8816.8931.4618.66
Sydbank210305158.7039517365-0.8112.7117.9921.07
H+H International210305154.0061716231.5811.5916.6723.40
Scandinavian Brake Systems A/S21030523.001626303.609.52-4.1728.49
MT Højgaard Holding A/S210305199.5015286100.769.0217.35138.92
Prime Office210305230.001444376.488.4911.6521.05
NTR Holding B21030447.0097840.008.298.2925.61
SAS AB2103051.40556604750.657.263.54-51.15
WirTek A/S21030524.601047247-7.526.9687.79249.29
Cemat A/S2103050.452914451.826.6719.1527.27
Nordea Bank Abp21030559.48578027181.556.4821.6010.64
Danske Bank210305120.802753482602.246.2420.0212.06
Brdr. Hartmann210305540.0024076720.755.887.5777.63
Jyske Bank210305280.501062142332.415.3320.3315.38
The Drilling Company of 1972210305258.40355211178.215.0434.09-41.35
Orphazyme A/S21030576.8010794980-2.784.9214.466.08
Møns Bank210305152.003324163.404.832.7034.63
Hvidbjerg Bank21030581.502643560.624.4911.6446.85
Royal UNIBREW210305661.60885218815.254.25-6.3710.49
Nordic Shipholding A/S2103050.34269700.584.240.00-36.30
Danish Aerospace Company2103056.50570251.884.176.5617.12
Rovsing210305113.002941248-4.244.15107.72123.32
InterMail2103059.1021693-1.624.00-7.14-20.87
Solar B210305469.5062257301.193.9930.4267.15
Nordfyns Bank210305214.006035000.003.8831.2973.98
FirstFarms21030564.402121731.583.87-0.62-3.16
Brd. Klee, B2103052900.00138264.323.576.9723.05
United Int. Enterprises Ltd.2103051645.00100790241.863.4617.0836.10
Spar Nord Bank21030566.20112054930.613.2810.702.32
Gyldendal B210305464.00922080.003.116.9116.58
FOM Technologies21030548.953673015.503.0516.55
Newcap Holding2103050.41617522.503.021.990.54
Fynske Bank A/S21030588.502392590.002.9112.0318.56
Jutlander Bank A/S210305212.00322408-1.852.919.8412.82
Blue Vision A2103031.95505460.002.913.18-46.86
DFDS210305305.80478666252.272.8211.12-3.34
Onxeo SA2103055.384276850.562.679.3538.84
Glunz & Jensen21030561.50827393.362.504.24-13.38
Sanistål B21030566.503468862.312.319.027.26
Kreditbanken2103053600.002481581.122.277.787.82
Totalbanken21030592.20957210.002.228.4711.08
Carlsberg, B210305991.402577225550.812.211.662.69
Københavns Lufthavne2103055720.001162994-1.722.146.320.00
WindowMaster International21030512.54513952-2.792.1237.20
Schouw & Co.210305636.00101048931.111.923.2516.94
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S21030599.801329557-0.701.8410.8915.09
Harboes Bryggeri B21030570.403415180.861.73-2.7619.32
AGF A/S, B2103050.772240930.261.5911.66103.18
SKAKO A/S21030551.00259138-1.921.592.4115.68
A.P. Møller – Maersk, B21030513450.004340068590.341.59-1.0744.27
A.P. Møller – Maersk, A21030512540.00103640615-0.081.37-0.8743.51
EAC Invest2103057450.00659400.681.3616.39346.11
Vestjysk Bank2103052.8623881320.001.243.25-7.44
Jeudan210305246.0012541760.411.23-0.81-1.36
BankNordik P/F210305168.50928896-2.321.2010.8654.59
Tivoli A/S210305718.00525367-0.281.13-1.102.57
Agat Ejendomme A/S2103051.86192050-1.061.090.00-52.79
Skjern Bank21030576.00936626-1.301.0210.7731.31
G4S plc21030520.9048834684.500.970.4310.73
Gyldendal A2103054500.0022500.900.9015.38233.33
Fast Ejendom Danmark A/S210305116.00772940.870.87-2.52-11.45
Luxor B210304494.00192490.000.828.1126.23
Jobindex2103051270.00231790.790.792.4230.93
PARKEN Sport & Entertainment21030579.003407672.330.7711.27-21.00
Alefarm Brewing2103055.3494353-1.110.750.38
Pandora A/S210305604.001946786752.030.73-11.31116.41
Dantax210305294.0074265-3.290.6821.4939.77
Odico A/S21030513.0075913-2.990.39-1.89-7.80
Conferize A/S2103050.28970764.460.3613.77-56.09
Rockwool International B2103052240.0095919587-1.320.27-1.6745.84
Lollands Bank210305480.003448172.130.0023.7154.83
Copenhagen Capital A/S, Præf2103051.9721060.000.006.493.68
Audientes2103056.80993360.000.006.25
GrønlandsBANKEN210305615.002813240.820.004.2412.84
Lån & Spar Bank210305510.00978400.000.004.0816.58
Park Street Nordicom A/S, A21030510.00837840.000.000.0050.38
Strategic Investments A/S2103051.05654412.940.00-1.877.36
Victoria Properties2103050.93247002.200.00-2.11-39.22
Silkeborg IF Invest21030512.00228420.000.00-2.44-20.00
HRC World Plc2102251.501190.000.006.387.14
Ringkjøbing Landbobank210305596.00195101860.51-0.168.8520.24
STENOCARE21030518.20518012-0.98-0.44-7.33-35.11
Columbus A/S21030512.0233739372.74-0.506.9424.56
H. Lundbeck210305233.1075812719-1.02-0.6811.64-6.39
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2103050.51364624-0.39-0.7836.394.34
TORM plc A21030550.3019363683-1.95-0.7911.78-23.62
HusCompagniet210305119.001313898-0.83-0.83-4.80
Happy Helper A/S2103055.9514072-0.83-0.83-11.1912.26
Carlsberg, A2103051145.001973000-2.97-0.8713.3723.03
Rias B210305446.001662360.00-0.893.618.85
Konsolidator A/S21030532.702523850.00-0.912.19165.85
Boliga Gruppen A/S21030510.5081545-3.67-0.946.06128.26
NNIT A/S210305104.002194464-2.26-0.95-14.47-3.58
Astralis Group2103056.223665680.97-0.9655.11-13.49
Novozymes B210305376.80197508992-0.48-1.057.8117.29
Roblon B A/S210305180.002735330.00-1.10-0.55-15.89
ISS A/S210305109.60115336923-1.26-1.263.98-31.44
Djurslands Bank210305308.003166760.00-1.286.9425.14
Freetrailer21030513.905780823.73-1.4231.13183.67
Aalborg Boldspilklub A/S21030541.4034387-2.36-1.434.55-18.09
Rockwool International A2103052025.003343168-1.70-1.46-1.2244.49
Össur hf.21030543.202562550-1.26-1.59-10.84-17.05
Brdr. A & O Johansen præf. A/S210305738.005654784-1.07-1.6022.19116.83
Small Cap Danmark2103058.85501590.00-1.67-3.2832.77
SP Group210305330.0013779390.00-1.7921.7736.36
Topdanmark210305284.60441691140.21-1.797.72-10.67
Chr. Hansen Holding210305519.20189353628-0.15-1.82-17.11-1.93
Scandinavian Tobacco Group A/S210305112.3016732830-0.09-1.927.8850.62
Risk Intelligence2103057.552295762.03-1.951.34104.05
Scape Technologies A/S2103054.46144951-0.89-1.98-18.91-67.99
TCM Group A/S210305140.0066136182.56-2.100.7217.85
Zealand Pharma210305191.1028082211-2.65-2.10-13.37-18.82
Gabriel Holding210305675.001701900.00-2.178.87-14.57
German High Street Properties210304132.0019950.00-2.22-3.65-8.97
DSV Panalpina2103051105.00489950677-1.47-2.398.3344.55
Novo Nordisk B210305427.10966968891-1.76-2.480.1112.89
Scandinavian Investment Group2103051.8057528-1.64-2.70-2.703.15
Netcompany Group A/S210305536.00750917421.61-2.90-13.9069.09
Atlantic Petroleum P/F2103055.561223640.00-3.1420.09-7.33
Danske Andelskassers Bank2103058.508401382.66-3.4116.4426.49
Alm. Brand21030567.9010699047-0.44-3.552.8927.67
SimCorp210305719.0090834503-1.24-4.01-20.60-3.61
North Media A/S21030591.6032195662.46-4.1814.79117.37
Copenhagen Capital A/S, Stam2103054.001238340.00-4.313.6312.36
NTG Nordic Transport210305217.004059090-2.69-4.41-15.23141.65
Enalyzer2103056.4059234-9.86-4.4829.5568.42
Boozt, DKK210305121.006604527-5.32-5.02-11.81
Seluxit A/S21030512.2596536-1.61-5.0411.3613.43
Flügger B210305735.001279264-2.65-5.1615.75144.92
ViroGates A/S210305160.00699272-1.84-5.3396.32366.47
NPinvestor.com A/S2103050.532308750.00-5.36-11.67-36.30
Hypefactors A/S2103057.001055211.45-5.41-3.45160.22
Per Aarsleff B210305262.509829176-0.76-5.41-12.9828.56
RTX A/S210305174.001754684-3.33-6.20-25.02-2.64
NKT A/S210305225.4052537123-0.88-6.24-16.8958.78
Shape Robotics21030510.70107110-2.73-6.79-13.71
Matas A/S21030576.2023977136-1.04-6.85-11.8138.29
Agillic A/S21030525.80233269-4.44-7.1931.63-15.02
Demant A/S210305234.4092757415-2.13-7.68-2.5811.73
FLSmidth & Co.210305239.00110794365-0.83-7.942.66-9.95
Erria2103054.14720447.25-8.0039.86152.44
Genmab2103051901.50683473250-1.22-8.14-22.8028.35
Dataproces Group2103058.99715721-4.36-8.27-17.97
Monsenso2103059.61205341-2.93-8.30-22.12
Bavarian Nordic210305202.0076057279-1.17-8.608.0248.94
Coloplast B210305857.00223050098-4.18-8.71-7.815.72
Ørsted A/S210305900.00684965048-2.17-8.77-26.7834.13
ALK-Abello B2103052368.0047111035-1.58-8.85-5.2844.83
Mdundo.com2103056.10160784-10.69-9.23-4.24
ChemoMetec210305516.0034749607-3.55-9.31-10.73168.33
Bang & Olufsen21030529.8212915006-2.68-9.47-11.1490.96
Vestas Wind Systems2103051042.501029265948-3.92-9.70-27.5856.95
LED iBond International21030525.951802584-1.14-9.7439.67
Ambu A/S, B210305255.90178236541-1.92-10.34-2.77129.42
DecideAct21030512.60202720-5.97-10.64-12.50
Valuer Holding2103057.501908871-8.76-11.87
BactiQuant21030515.051139542-3.53-11.99
D/S Norden210305113.2026945606-0.53-12.113.289.98
GN Store Nord210305453.20202791793-4.53-12.51-6.9845.31
Tryg A/S210305136.00233763818-0.15-13.45-11.81-10.47
Penneo21030553.101314889-1.85-13.6617.22
Nexcom2103057.70249450-3.75-13.97
cBrain210305180.2019143784-4.25-14.19-5.16240.44
Bioporto B(06 T.)2103055.1611966784-8.19-16.5027.72113.28
GreenMobility A/S210305130.001094123-10.34-20.25-36.2752.05
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Energinet søger Analysestærk økonom med talent for formidling
Fredericia
14-04-2021
Dansk Sygeplejeråd søger en erfaren økonomimedarbejder
København
18-04-2021
Forretningsudvikler med erfaring indenfor fonds- og investeringsområdet
Ringkøbing
30-04-2021
Kreditmedarbejder til bankens hovedkontor i Ringkøbing
Ringkøbing
30-04-2021
Totalbanken A/S søger en Pensionsspecialist
Aarup
30-04-2021
Frøs Sparekasse søger en ny skarp hvidvaskansvarlig
Syd- og Sønderjylland
30-04-2021
Finans

Survey med 700 svar: Nykredit bedst til realkredit, Jyske Realkredit dumper

Tema: Rating af realkreditinstitutter. Efter Jyske Realkredit i sidste års udgave af Økonomisk Ugebrevs Realkredit Rating toppede som landets bedste realkreditinstitut, har Nykredit/Totalkredit i år overtaget førertrøjen. Ekspert vurderer,…
Finans
Q1-regnskaber: Bankerne foran rekordfremgang i førstekvartalsregnskaber
Samfundsansvar
GF: GN Store Nords ledelse blev nedstemt om skattepolitik
Samfundsansvar
Danske investorer skal stemme om systemisk racisme i USA
Formue
Teknisk analyse af C25: Demant nærmer sig højeste kurs i 2½ år
Finans
Efter rivegilde: Pensionssektoren enig om regler for værdiansættelse af alternativer, offentliggøres om få dage
Formue
ØU Trader: Sådan investerer vi 50 mio. kr. Følg investeringsfondens handler på SMS realtime
Finans
Den danske solidariske realkredit-model ved at krakelere
Formue
Langers Skarpe: Nu kommer 1. kvartalsregnskaberne, og de bliver gode
Finans
Survey med 700 svar: Massivt ønske om elektroniske valg hos Forenet Kredit
Kultur
Boganmeldelse: Tag opgøret med den ufattelige rigdom til én procent
Kultur
Medieanmeldelse: Coronaen og de moderne mose-ofringer
Samfundsansvar
Finanssektoren gør samlet status over bidrag til grøn omstilling
Finans
Nationalbankens enegang: Alle andre gør det. Pres for at støtte danske papirer i kriseperioder
Samfundsansvar
ESG-krav fra investorer giver analytikere mere arbejde

Seneste nyt

Ledelse
Analyse. Scandinavian Tobacco vil være modigere: Det er der brug for
Formue
Langers Skarpe. Aktierne boomer: For godt til at være sandt?
Samfundsansvar
Stor krise i ekspert gruppe om taksonomi (Sustainable Finance)
Finans
Eksperter: Pensionssektorens unoterede aktier virker oppustede, hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd?
Finans

Nationalbanken ejer aktier for 10 mia., gemmer sig bag lov fra 1936

Lars Rohde har i al ubemærkethed placeret godt 10 mia. kr. kroner i aktiemarkedet og 3 mia. kr. i erhvervsobligationer, viser den nye årsrapport. Banken vil dog ikke fortælle…

Aktuel artikelserie

Den Danske Pensionssektor

Hvad er danskernes pensionsopsparing egentlig værd? Når danskerne sparer op til pension gennem en aftale i ansættelsen eller

Andre artikelserier

Den Danske Pensionssektor
Dansk Forsikringsmafia?
ESG & A.P. Møller-Mærsk
ESG investeringer og analyser
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
Sustainable Finance
Life Science
Analyse: En kindhest fra FDA; men også en mulig opjustering til Novo Nordisk
Finans
Polacks direktørstol i PFA varmere end nogensinde før jubilæum
Finans
Topholm: Grønt industrieventyr kan blive ufatteligt stort
Formue
Langers Skarpe: Så er der dømt aktierally
Formue
Stor analyse: Overvurderes Bavarian Nordics vaccinepotentiale?
Ledelse
CEO-skifte i Top 100 2021: Overraskende mange CEO-skift i turbulent coronaår, se oversigten
Ledelse
Her er Ugens overskrifter i ØU Ledelse Kasketforvirring: Formandens og CEO’ens roller flyder sammen
Samfundsansvar
Udkast til Taksonomi lækket – læs gennemgang her (Sustainable Finance)
Formue
Lav-vækst Rockwool værdiansættes som høj vækst
Formue
Investeringsfonden AktieUgebrevet Invest gav et afkast på 32% i 2020, i plus for 2021
Finans
Rating: Danske Bank generobrer position som bedst til Private Banking
Ledelse
Analyse Hartmann: Nu skal transformationen til vækstvirksomhed lykkes
Finans
Saxo Bank bider Nordnet i haserne – vil være størst i Danmark
Samfundsansvar
Akademikere fastholder milliardinvestering i oliesektoren

Seneste nyt

Finans
Pensionssektorens ESG-produkter bunder, investorer utålmodige
Samfundsansvar
Topdanmarks og Nykredits porteføljer har flest kontroverser

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Nye momsregler i forbindelse med fjernsalg til forbrugere
Iværksætter, virker dit virksomhedsnavn?
Ny svensk lov pålægger danske arbejdsgivere at betale skat i Sverige, hvis ansatte bosiddende i Sverige arbejder hjemmefra
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]