Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Industriaktier kigger frem mod bedre tider

Morten W. Langer

mandag 11. december 2023 kl. 8:00

Dansk industri fortsætter med at tabe omsætning

De europæiske industriaktier har på det seneste klaret sig rigtig godt. Udsigten til lavere korte europæiske styringsrenter har givet ny optimisme om, at europæisk økonomi på den lidt længere bane er på vej op i gear igen.

Det kan selvfølgelig blive ændret af, at recessionen bliver meget dyb. Men det er ikke det, der ligger i kortene lige nu. På vores hjemmebane har det blandt andet givet plusser til FLSmidth, Pandora og NKT, mens DSV fortsat ligger noget underdrejet. Også de finansielle aktier klarer sig godt, både banker og forsikring. Bankaktierne har fået ny luft af den generelt øgede risikovillighed. Men vi forventer fortsat, at udsigten til lavere europæiske styringsrenter på sigt vil sætte værdiansættelserne ned på bankaktier.

De europæiske forsikringsaktier har nu lavet et teknisk gennembrud op gennem de tidligere toppe, og det kan meget vel varsle flere kursstigninger forude.

Gode aktiemarkeder og kursstigninger på forsikringsselskabernes store obligationsbeholdninger luner på den korte bane, samtidig med at forsikringsforretningerne i mange af de store selskaber fortsat digitaliseres og i stigende grad styres af AI, hvilket kan udløse store omkostningsgevinster.

Umiddelbart synes tech sektoren at vise størst svaghed. Det europæiske tech indeks bremses fortsat af en faldende trendlinje. Men det kan også betyde, at der er opsparede positive drivkræfter, når bruddet op endelig kommer. Vi anser det for sandsynligt, at dette vil ske.

Morten W. Langer

Sektorindeks 01

Sektorindeks 02

Sektorindeks 03

Sektorindeks 04

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.