ALK meddeler i dag, at selskabet har opjusteret sine finansielle forventninger til regnskabsåret 2015 som følge af en væsentlig stigning i salget i Europa i fjerde kvartal:
- Omsætningen i basisforretningen forventes nu at stige med ca. 5 % i lokale valutaer (tidligere: 3 %), når der ses bort fra en engangsbetaling modtaget sidste år. I fjerde kvartal er omsætningsvæksten estimeret til 9 %, inklusive en stigning på mere end 40 % i salget af GRAZAX®.
- Årets samlede omsætning forventes som følge heraf at udgøre ca. DKK 2,57 mia. (tidligere: ca. DKK 2,5 mia.)
- EBITDA før særlige poster forventes nu at udgøre ca. DKK 450 mio. (tidligere: ca. DKK 400 mio.)
Opjusteringen af forventningerne afspejler den seneste markedsudvikling i Frankrig, hvor myndighederne har pålagt ALKs største konkurrent et midlertidigt produktionsstop samt en tilbagekaldelse af visse produkter. ALK offentliggør den 9. februar 2016 sin årsrapport for regnskabsåret 2015, inklusive detaljerede finansielle forventninger til 2016.