Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Carlsbergs styrtdyk i egenkapital koster frihed

Økonomisk ugebrev

onsdag 25. februar 2015 kl. 8:30

En konsekvent udnyttelse af det faldende renteniveau og markedet for erhvervsobligationer har igen i 2014 reddet bundlinjen i et Carlsberg, der ved udgangen af året er hårdt presset af en række faktorer: For det første af det største fald i driftsindtjeningen i fem år. For det andet af en nettogæld, der udgør 2,7 gange ebitdadriftsresultatet og dermed er højere end selskabets interne målsætning på 2,5. For det tredje er egenkapitalen de seneste to år beskåret med 24 mia. kr. til 52 mia. kr. – eller med næsten en tredjedel. Hovedparten af dette tab af egenkapital, nemlig 13 mia. kr., er opstået i sidste kvartal af 2014, fordi især den faldende rubel dramatisk har reduceret værdien af de østeuropæiske aktiviteter.

Det er på baggrund af denne udvikling, at den hidtidige koncernchef Jørgen Buhl Rasmussen nu går af, for at blive afløst af hollandske Cees’t Hart. Carlsbergs CFO Jørn P. Jensen – der er nummer to i koncernen, og som bliver på sin post – nedtoner betydningen af faldet i soliditeten fra niveauet 45-46 procent i årene 2010-2013 til 38 procent ved udgangen af 2014, som er resultatet af den udhulede egenkapital.

”Soliditet ser vi som et lidt gammeldags begreb. Det er ikke et mål, som vi i væsentlig grad styrer efter. Det vigtigste er, at vi er et investment grade-selskab, og at vi opfylder vort interne mål, som er en nettogæld på højst 2,5 gange ebitda. Man kunne i princippet godt forestille sig, at soliditeten kom endnu længere ned, hvis det betød, at vi kunne forbedre forholdet mellem nettogæld og ebitda,” siger Jørn P. Jensen.

Et fald i egenkapitalen på 24 mia. kr. over to år vil dog stadig påvirke det overordnede indtryk af koncernens styrke og også muligheden for at tiltrække ny egenkapital. Så når bestyrelsesformand Flemming Besenbacher siger til medierne, at koncernen i 2015 helt skal koncentrere sig om organisk vækst, kan man nok så meget se det som en nødvendighed, som man kan se det som et strategisk valg.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank