Dagens halvårsregnskab fra medicinalkoncernen Lundbeck er et eksempel på, at investorerne lægger betydeligt mere vægt på den fremtidige indtjening end på de realiserede resultater, når de skal værdiansætte en aktie.
Lundbecks aktiekurs steg nemlig med 12 % i løbet af en time efter offentliggørelsen af et underskud på den primære drift på 4.865 mio. kr. i 1. halvår af 2015. For hele året lyder forventningerne således: “Reported EBIT is expected to be negative at around DKK 7.0 billion”. Altså et forventet underskud på det primære driftsresultat på 7 mia. kr. i 2015.
Når kursen alligevel stiger markant i et ellers ret negativt marked, skyldes det investorernes forventninger til det restruktureringsprogram hos Lundbeck, som på kort sigt skaber et massivt regnskabsmæssigt underskud.
Vi ser nærmere på Lundbecks halvårsregnskab i næste nummer af ØU Formue.