Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Gennemskueligt Dantax med højt direkte afkast

Økonomisk ugebrev

onsdag 02. november 2016 kl. 11:45

Dantax opgiver konglomeratstrukturen, og den øgede gennemsigtighed gør aktien mere attraktiv. Den lave likviditet i aktien isolerer dog Dantax til de langsigtede investorers porteføljer.

Dantax har i årevis været en vanskelig aktie at vurdere, da selskabet bestod af to divisioner uden nogen sammenhæng eller synergieffekt: På den ene side udvikling, markedsføring og salg af TV og HiFi-udstyr, og på den anden side ambulance- og fragtflyvning samt ryteflyvning til Norge.

Men nu er det slut med dette mærkelige konglomerat. I løbet af regnskabsåret 2015/16 har Dantax nemlig frasolgt flyaktiviteten, så selskabet nu udelukkende beskæftiger sig med TV og HiFi-udstyr.

Salget skete efter et tilbud fra John Jensen Holding A/S , som ifølge årsregnskabet 2015/16 ejer 72,9% af aktierne i Dantax. For at imødegå eventuel kritik af at hovedaktionæren sælger til sig selv, pointeres det i børsmeddelelsen, at beslutningen om et salg skal træffes på en ekstraordinær generalforsamling, hvor minoritetsaktionærerne alene afgør om handlen skal gennemføres.

Salget af flyaktiviteterne til den bogførte værdi blev på en ekstraordinær generalforsamling den 15. maj vedtaget med stemmerne 6109-15 . Kun en af 14 fremmødte minoritetsaktionærer stemte imod. Dermed var Dantax ændret til et rent elektronikfirma med en betydelig likviditet, da salget skete mod kontant betaling.

Frasalget af Dantax’ flyaktiviteter havde en dramatisk effekt på aktiekursen. Fra en kurs på 128 i midten af maj steg kursen voldsomt de næste to måneder, og den toppede i 205 i juli. Herfra er kursen sivet en smule igen.


Hele artiklen blev udgivet i Økonomisk Ugebrev Formue nr. 37/2016.

  • Er du abonnent kan du tilgå udgivelsen og læse hele artiklen. (Hent adgangskode)
  • Er du ikke abonnent kan du prøve 3 uger gratis nedenfor, hvorefter du får adgang til hele udgivelsen.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Finance Manager
Region Nordjylland
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank