Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Her er Ugens danske Vindere og tabere: Chemo, ISS og Genmab topper

Morten W. Langer

søndag 08. november 2020 kl. 9:24

ISS fortsætter fremgang og opbygning af investortillid

Fra Aktiesiden:

Udskrevet/beregnet : 06/11-2020 17:00 CET

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% COVID-19 EU 200220
Monsenso20110614.803506086.7834.79
Enalyzer2011065.60461530.2330.2347.3742.86
Matas A/S20110684.50182718526.8318.3553.3629.80
ChemoMetec201106435.50366889961.8718.02126.4747.41
Blue Vision A2011061.881878114.3317.55-48.77-45.65
ISS A/S20110696.50150844190-1.0316.35-39.63-40.74
Zealand Pharma201106246.6022445606-0.6415.674.76-14.55
Genmab2011062462.00445044787-1.2015.6466.1850.67
D/S Norden201106104.20225939881.7615.141.2418.44
Konsolidator A/S20110636.001402430.5614.29192.6812.50
Conferize A/S2011060.0610103717.9713.96-90.56-90.82
Rockwool International A2011062535.0031618480.6013.4280.8863.30
FOM Technologies20110653.001197683-5.3612.77
Rockwool International B2011062814.00131030438-0.5012.6583.2264.18
Bavarian Nordic201106190.0055126997-2.5612.2340.09-0.75
NKT A/S201106194.6023102329-1.1712.0321.027.34
North Media A/S20110671.6014074312.2911.5369.9123.95
GreenMobility A/S201106123.001338826-8.2110.8143.8648.19
Solar B201106335.004880751-1.0310.5619.2711.44
EAC Invest2011065301.00624040.0210.21217.43199.49
Onxeo SA2011064.953644383.8810.1227.7418.85
H+H International201106134.8043083170.159.068.01-0.74
Penneo20110647.659111010.429.04
FluoGuide20110652.007159410.399.01845.45274.10
Tryg A/S201106193.00878810283.608.86-0.75-7.57
Erria2011063.00300220.008.7082.9347.06
NPinvestor.com A/S2011060.69122192.228.66-17.07-13.75
Jyske Bank201106206.7051557776-1.488.65-14.97-26.26
Columbus A/S2011068.901415773-0.788.54-7.77-2.63
Novo Nordisk B201106445.351507948045-1.418.4817.722.51
cBrain201106137.0010541512-4.068.21158.8342.89
DSV Panalpina2011061118.503849731740.228.0746.3241.99
Per Aarsleff B201106263.508248960-1.137.7726.1820.87
GN Store Nord201106494.80161563098-0.947.6458.6521.23
Nordea Bank Abp20110651.4532882850-0.837.57-5.20-15.11
TORM plc A20110643.85119387031.397.48-33.41-13.27
Nordic Shipholding A/S2011060.4112963-0.497.37-24.44-18.40
RTX A/S201106220.001892343-0.457.3221.57-3.30
Schouw & Co.201106596.0015552446-3.257.199.593.14
SimCorp201106816.5072376744-0.737.159.4615.16
Boliga Gruppen A/S2011068.60752950.586.8386.9682.20
The Drilling Company of 1972201106128.8016403758-2.356.80-70.77-63.96
Royal UNIBREW201106665.80629229740.396.6611.19-1.64
InterMail2011048.90336550.006.59-22.61-16.43
Alm. Brand20110677.90137538653.876.5731.7026.36
Demant A/S201106214.50939384150.566.562.24-6.78
PARKEN Sport & Entertainment20110668.202756311.496.56-31.80-33.14
Gabriel Holding201106580.00525449-1.696.42-27.14-39.58
ALK-Abello B2011062268.0033429309-1.566.3838.7215.83
Pandora A/S201106538.40226127791-1.106.3692.9066.88
A.P. Møller – Maersk, A20110610020.00632617182.456.2614.6729.60
A.P. Møller – Maersk, B20110610845.002514091742.806.2216.3330.54
Topdanmark201106265.40729244662.476.16-16.70-16.03
NTG Nordic Transport201106173.003341102-1.706.1392.6534.11
Danske Bank20110690.10299984819-1.346.05-16.42-25.20
Brdr. A & O Johansen præf. A/S201106600.0042742380.006.0176.2954.92
Carlsberg, B201106857.00213000261-0.635.93-11.23-13.64
F.E. Bording B201102326.0019910.005.84-20.49-25.91
TCM Group A/S201106130.0015276130.395.699.43-1.51
Bang & Olufsen20110618.8361407310.215.6720.5811.06
Vestas Wind Systems2011061151.50861507894-0.095.5573.3663.82
Sydbank201106115.0020640066-0.955.50-12.27-23.68
Ørsted A/S2011061069.00501323920-0.095.3757.4840.70
Djurslands Bank201106278.005147280.725.3012.953.20
DFDS201106250.20162870531.305.04-20.91-9.75
Bioporto B(06 T.)2011063.352913334-2.905.0238.4732.15
Chr. Hansen Holding201106676.00174581345-0.975.0027.6921.54
LED iBond International20110614.36459637-3.234.97
Nilfisk Holding A/S20110691.902732080-0.544.79-36.97-35.28
Össur hf.20110644.003074622-0.234.76-15.52-10.47
FLSmidth & Co.201106170.0072432636-2.074.26-35.95-31.92
Ambu A/S, B201106201.90139172046-0.984.2180.7519.47
AGF A/S, B2011060.702736822.654.1885.1517.91
Rias B201106470.00327172.623.988.765.86
BankNordik P/F201106118.001966952.613.968.26-3.28
NNIT A/S201106112.0044351622.383.903.832.01
Carlsberg, A201106940.007732550.643.521.00-5.79
Flügger B201106480.008765461.693.4559.9565.31
G4S plc20110617.5512698840-0.313.39-7.05-3.12
Lollands Bank201106386.001919902.123.2124.5110.52
Novozymes B201106396.40169574652-0.733.2023.405.31
Ringkjøbing Landbobank201106502.0014783027-0.793.190.092.48
ViroGates A/S20110665.002402080.003.1789.50-4.13
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S20110683.2010010221.962.97-4.05-12.10
Totalbanken20110678.80344350.252.87-5.06-5.97
Scandinavian Tobacco Group A/S20110692.8528551709-2.162.7724.5411.75
Roblon B A/S201106181.004351450.562.55-15.42-17.73
Tivoli A/S201106668.004934370.602.45-4.57-15.01
Spar Nord Bank20110656.30125102810.542.36-12.98-13.78
Skjern Bank20110663.401945030.322.266.75-4.87
Danske Andelskassers Bank2011066.94897860.582.063.27-17.97
Kreditbanken2011063160.0085028-0.631.94-5.36-3.08
Fast Ejendom Danmark A/S201106117.00134824-4.101.74-10.69-8.59
Den Jyske Sparekasse A/S20110682.403677170.491.7313.50-6.36
Atlantic Petroleum P/F2011063.5248101-7.611.73-41.33-39.31
Happy Helper A/S2011055.9084480.001.7211.3220.41
Shape Robotics20110611.96241200-0.991.70
WirTek A/S20110612.20330796-3.171.6773.2379.41
MT Højgaard Holding A/S201106124.50313894-0.401.6349.102.05
Seluxit A/S20110615.751315331.611.6145.8332.91
Nordfyns Bank201106129.00942700.781.574.88-7.86
Brdr. Hartmann201106520.002685672-3.351.5671.0559.51
Fynske Bank A/S20110667.50127392-0.741.50-9.57-17.15
Jeudan201106222.0014528170.451.37-10.98-24.72
Lån & Spar Bank201104476.00172170.001.288.807.84
Coloplast B201106944.40256362316-0.651.2414.82-4.29
Copenhagen Capital A/S, Stam2011063.4668610.581.17-2.81-3.35
Vestjysk Bank2011062.794666060.181.09-9.71-29.90
STENOCARE20110614.003602452.941.01-50.08-34.64
Risk Intelligence2011065.2056670-3.700.9740.5430.65
Gyldendal B201106426.0025565-0.930.957.04-6.99
Astralis Group2011064.26165493-0.700.95-40.75-44.68
Park Street Nordicom A/S, A20110610.9016511860.000.9363.9115.96
GrønlandsBANKEN201106565.003184620.000.893.674.63
Jobindex2011041150.00186860.000.8818.561.77
German High Street Properties201106125.00501992.460.81-13.79-13.19
Migatronic B201105272.0080690.000.740.74-6.21
Danish Aerospace Company2011066.2036252-1.590.6511.7113.76
Cemat A/S2011060.4057920-0.490.5014.7717.44
Luxor B201103430.0080080.000.474.603.86
Newcap Holding2011060.451315574.650.4510.346.67
FirstFarms20110663.601973080.630.32-4.365.12
Hvidbjerg Bank20110670.00672770.000.0026.1319.66
Møns Bank201106132.00845560.760.0016.929.31
Harboes Bryggeri B20110659.002038821.720.000.00-8.10
Athena Investments A/S2011063.61237995-0.280.00-2.43-22.37
Jutlander Bank A/S201106176.00125828-1.120.00-6.34-15.97
Scandinavian Brake Systems A/S20110611.505849-2.540.00-35.75-30.72
Copenhagen Capital A/S, Præf2011051.80167380.000.00-5.26-11.76
NTR Holding B20110442.00155020.000.0012.2510.04
Gyldendal A2010292580.0010320.000.0091.1156.36
Brd. Klee, B2010292720.0065220.000.0011.742.26
Netcompany Group A/S201106530.0085062567-8.86-0.1967.1948.71
Agillic A/S20110619.0054883-0.52-0.52-37.42-42.51
FastPassCorp20110438.00336650.00-0.52-4.04-0.52
H. Lundbeck201106178.8599833036-0.47-0.64-28.18-32.10
United Int. Enterprises Ltd.2011061345.00702514-2.18-0.7411.285.06
Odico A/S20110613.35121710-1.11-0.74-5.32-10.28
SKAKO A/S20110648.803173302.74-0.7710.693.06
SP Group201106243.0012010920.83-0.820.413.85
Hypefactors A/S2011064.6817909-4.49-0.8573.98-29.09
Orphazyme A/S20110660.0021549506-2.28-0.99-17.13-49.79
Strategic Investments A/S2011060.991051110.00-1.001.223.82
Københavns Lufthavne2011064370.004091320.00-1.35-23.60-21.40
Glunz & Jensen20110547.00272420.00-1.67-33.80-28.24
Prime Office201105192.00395050.00-2.041.05-7.69
Small Cap Danmark2011067.75676910.65-2.5216.2715.66
Dantax201106222.00154180.00-2.635.54-18.25
Rovsing20110650.2040205-4.20-2.71-0.79-9.63
Sanistål B20110652.001059870.00-2.80-16.13-24.64
Agat Ejendomme A/S2011062.00732501.52-2.91-49.24-50.12
Freetrailer2011069.951523222.05-3.40103.0697.03
Aalborg Boldspilklub A/S20110639.40603962.60-3.90-22.04-28.32
Silkeborg IF Invest20110612.8037088-5.19-5.19-14.67-8.57
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2011060.32220627-2.72-6.12-33.60-41.35
Victoria Properties2011060.9939659-1.49-6.13-34.97-29.93
Waturu Holding2011068.00345040-13.42-9.91-84.62-84.16
Scape Technologies A/S2011066.44308504-4.45-19.50-60.97-61.44
SAS AB2011060.5519494373-3.17-54.01-80.86-79.06

[postviewcount]

Jobannoncer

Motiveres du af fagligt komplekse afgiftssager? Vil du arbejde med kontrolbesøg og sagsbehandling?
Region Syddanmark
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Forsvarskommandoens Økonomidivision søger projektleder med økonomistyringsbaggrund
Region Midt
Engageret pensionsrådgiver, der har medlemmet i centrum
Region hovedstaden
Controller til finansenheden i Danmarks Lærerforening
Region Hovedstaden
Er du en fagligt dygtig revisor, og er du klar til et jobskifte – så se her
Region Hovedstaden
Ambitiøs controller til forretningsdrevet fianance business partner-afdeling
Region Syddanmark
Er du Grønlandsbankens nye Erhvervsrådgiver?
Grønland
Head of Controlling – Kalundborg Refinery
Region Sjælland
Udløber snart
GirlTalk søger en økonomi & administrationskonsulent
Region Hovedstaden
Energinert søger en formidlingsstærk seniorøkonom til strategiske anlægsprojekter
Region Syddanmark
Financial Controller hos en af Europas største producenter af kosttilskud og lægemidler
Region Syddanmark
Energinet søger studentermedhjælper til koncernøkonomi og business support
Region Syd

Mere fra ØU Formue

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: [email protected]
Jobannoncer: [email protected]
Redaktion: [email protected]
Annonce materialer: [email protected]
Bogholderi: [email protected]

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]