Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Overdrevent kursfald for SAS

Morten W. Langer

torsdag 11. august 2016 kl. 8:15

Efter et skuffende 2. kvartal blev SAS aktien sendt hurtigt nedad bakke. Den negative markedsreaktion var for voldsom, og aktien har desuden et efterslæb på 10-15 % i forhold til andre europæiske flyselskabs aktier, efter oliepriserne igen er begyndt at falde.

SAS aktien doblede sidste år i oktober fra kurs 12 til kurs 24 på kort tid, fordi der i markedet kom et markant nyt positivt syn på det skandinaviske flyselskabs fremtidige indtjeningsudvikling. Efter et noget skuffende regnskab for 2. kvartal (i det skæve regnskabsår) blev aktien sendt ned med rekordfart, fra kurs 18 til kurs 12 med den aktuelle kurs omkring 13.

Vi vurderer, at SAS aktien blev straffet alt for hårdt efter regnskabet for 2. kvartal, dels fordi en stor andel af indtjeningsskuffelsen var valutaeffekter, og dels fordi der skete en udskydelse af nogle af de planlagte besparelseseffekter. Grundlæggende vurderer vi, at SAS er på rette vej på trods af fortsat hård priskonkurrence, og en ansættelsesstruktur for personalet, som belaster konkurrenceevnen hårdt. Ledelsen fastholder da også, at selskabet flyver mod overskud i år, trods det svagere end forventede resultat i 2. kvartal.

På den lidt længere bane er det attraktivt, at brændselspriserne igen er faldende. Men vi har ikke set samme positive afsmitning i SAS aktien som i andre europæiske flyselskaber. Blandt andet Norwegian, Finnair og Ryanair er den seneste måned steget 10-15 %, mens SAS aktien har ligget flad. Vi vurderer, at SAS aktien alene på det grundlag har 10-15 % stigning til gode. Vi mener ikke, at der er gode grunde til at SAS aktien ikke skal stige parallelt med de andre flyselskabsaktier.

 

Resten af artiklen kan læses i Økonomisk Ugebrev Formue nr. 25.


Søg i Vidensbase: Økonomisk Ugebrevs Vidensbase med adgang til artikler, analyser og kortlægninger fra alle publikationer (Abonnenter kan hente password med emailadresse her)

Køb enkeltartikel: Ønsker du at købe enkeltartikler, skal du først oprette dig som bruger her

Køb årsabonnement: Ønskes årsbonnement kan det ske her. Du får du straks adgang til Vidensbasen (søgbart artikelarkiv)

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Finance Manager
Region Nordjylland
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank