Renten standsede endnu engang faldet omkring 0,50% niveauet, og den efterfølgende stigning har sendt renten tilbage til topniveauet ved 0,58% fra starten af oktober. En fortsat stigning herfra vil bekræfte, at den sidelæns bevægelse i intervallet 0,47-0,70% stadig er gældende. Hvis det derimod heller ikke lykkes at komme forbi 0,60% denne gang, vil det lægge pres på støttelinjen ved 0,47% og åbne for et rentefald ned mod 0,30%.
Formue
Renten fandt endnu engang støtte ved 0,50% niveauet

Bruno Japp
torsdag 26. oktober 2017 kl. 8:15
Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12
Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.
Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.
[postviewcount]
Relaterede nyheder
Resolutions from the Annual General Meeting 2025
torsdag 03. april 2025
17:43
Long-Term Incentive Programme 2025
torsdag 03. april 2025
14:24
Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland

Udløber snart
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt

Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden