Som grossist til byggeriet og industrien er Sanistål meget afhængig af gode konjunkturer, og dem har det været småt med de seneste år. For et halvt år siden fortalte man således om fald i det danske VVS-marked, vigende vækst på de europæiske nærmarkeder og et udfordrende stålmarked.
Men Sanistål-aktien har også nydt godt af aktiemarkedets meget stærke 1. kvartal i år, og midt i marts var aktiekursen steget med 42 %. Siden har kursen stabiliseret sig i intervallet 52-56, hvilket er en stigning på mellem 30 og 40 % i forhold til kursen ultimo 2014.
Men skyldes denne stigning udelukkende det generelle løft i den generelle markedsstemning, eller ligger der mere konkrete forhold bag?
Når man leder efter svaret på dette spørgsmål i Saniståls 1. kvartalsregnskab bliver man i første omgang bekymret. Allerede på regnskabets første side slåes det således fast, at industrien gennem de første måneder af 2015 har haft udfordrende markedsvilkår, og at stålpriserne ligger stabilt på det lave niveau fra slutningen af 2014. Det nævnes dog også at Bygge- og anlægsbranchen viser beskeden fremgang.
Spørgsmålet er bare om den smule lys for enden af tunnelen er tilstrækkelig til at begrunde en kurs- stigning på 30-40 %. Det er den næppe.
Den kortsigtede konklusion er derfor, at med mindre man tror opsvinget har bidt sig fast, så er Saniståls kursstigning i 2015 ikke holdbar, og man bør overveje at hjemtage sin gevinst.