Scandinavian Tobacco Groups (STG) forretning er præget af høj stabilitet og en næsten ikkeeksisterende vækst på toplinjen. Problemer med et nyt IT-system betyder, at 1. kvartal 2017 bliver kedeligt. Til gengæld kan der være opkøb på menuen senere i år, og det kan puste nyt liv i investeringscasen.
Årsregnskabet 2016 var som ventet nærmest uden overraskelser, udover at den flotte eksekvering af effektiviseringsprogrammerne blev bekræftet, ligesom varelageret også forventes nedbragt med 500 mio. kr. ultimo 2017. Et år før planlagt.
På toplinjen var den organiske vækst med 0,2% i praksis flad, mens EBITDA-resultatet viste en fremgang på 4%. Præcis midt i den udmeldte forventning på 3-5%.
Til gengæld er 2017-udmeldingerne præget af, at man er løbet ind i problemer i forbindelse med implementeringen af et nyt IT-system i online- og katalogsalgsenhederne på det vigtige amerikanske marked. Det har betydet en mindre salgsnedgang, og problemer med udførelse af ordrer, som får betydning for tallene for 1. kvartal. Endda så stor betydning at den organiske vækst i EBITDA for helåret for hele koncernen skrues lidt ned til 1-3%. Uden problemerne ville det have været 3-5%.
STG’s ledelse bekræftede på telefonkonferencen, at der er mere aktivitet i deres ”opkøbspipeline”. En grund hertil er bl.a. at det regulatoriske billede er lidt mere afklaret, og at afstanden mellem forventningerne hos køber og sælger er blevet noget mindre. I praksis – blev der sagt – er det en mere realistisk forventning hos sælgerne, som er ved at indfinde sig.
Hele artiklen blev udgivet i Økonomisk Ugebrev Formue nr. 11/2017.
- Er du abonnent kan du tilgå udgivelsen og læse hele artiklen. (Hent adgangskode)
- Er du ikke abonnent kan du prøve 3 uger gratis nedenfor, hvorefter du får adgang til hele udgivelsen.