Formue

Ugens danske Vindere og Tabere: Drilling Company, SAS og Bang & Olufsen topper

Morten W. Langer

lørdag 21. november 2020 kl. 7:00

Fra Aktiesiden.dk

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% COVID-19 EU 200220
Scandinavian Brake Systems A/S20112022.005811298.9180.3322.9132.53
Conferize A/S2011200.561766907-6.6736.92-12.50-14.89
The Drilling Company of 1972201120190.00586268868.2624.67-56.88-46.84
SAS AB2011201.08790314671.4122.26-62.35-58.81
Bang & Olufsen20112024.08168087225.7121.4354.2042.03
Gyldendal A2011203000.00175816.2816.28122.2281.82
Onxeo SA2011205.959324221.8813.7753.5542.86
Prime Office201120218.00984414.8111.7914.744.81
Columbus A/S20112010.4825017353.3511.138.6014.66
Freetrailer20112011.302737803.6710.78130.61123.76
EAC Invest2011205880.001054235.008.89252.10232.20
NNIT A/S201120123.4041242040.338.8214.4012.39
Sanistål B20112058.004733715.458.41-6.45-15.94
WirTek A/S20112013.50496892-0.748.0091.6898.53
Sydbank201120133.20246048740.607.251.62-11.60
cBrain201120147.6072517284.686.19178.8553.95
G4S plc20112018.69133462351.146.07-0.983.20
Vestas Wind Systems2011201242.007899531784.195.9386.9976.70
GreenMobility A/S201120133.004202051.535.5655.5660.24
Jyske Bank201120237.80646063361.155.22-2.18-15.16
Djurslands Bank201120290.004700202.115.0717.837.65
A.P. Møller – Maersk, A20112010920.00942660193.804.7024.9741.24
Gabriel Holding201120675.00772796-0.744.65-15.20-29.69
Danske Andelskassers Bank2011207.202578260.284.357.14-14.89
Netcompany Group A/S201120541.501065576855.564.3470.8251.94
Spar Nord Bank20112062.5087147740.324.34-3.40-4.29
Nordfyns Bank201120145.004150690.004.3217.893.57
Fynske Bank A/S20112075.00512982-0.664.170.47-7.95
A.P. Møller – Maersk, B20112011830.003769485123.914.1426.9042.40
Fast Ejendom Danmark A/S201120127.001697292.424.10-3.05-0.78
Bioporto B(06 T.)2011203.1929108065.283.9131.8625.84
Danske Bank201120104.003575846261.413.90-3.53-13.66
FLSmidth & Co.201120199.25913977693.753.88-24.92-20.20
NTG Nordic Transport201120181.5044769241.113.71102.1240.70
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S20112089.0012589370.683.492.63-5.97
Nordea Bank Abp20112053.7049826816-0.193.07-1.05-11.40
Skjern Bank20112069.401044919-1.142.9716.864.13
Glunz & Jensen20112050.00546480.002.88-29.58-23.66
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2011200.361961450.002.86-25.77-34.43
Ringkjøbing Landbobank201120542.00150242671.692.658.0710.65
Københavns Lufthavne2011205080.0023328452.012.63-11.19-8.63
Happy Helper A/S2011206.1551878-2.382.5016.0425.51
Nilfisk Holding A/S201120107.2043047410.192.49-26.47-24.51
ViroGates A/S20112062.00130713-1.592.4880.76-8.55
Ørsted A/S2011201136.005103122893.042.3467.3649.52
Brdr. Hartmann201120532.005940087-0.372.3175.0063.19
Copenhagen Capital A/S, Stam2011203.62124572.842.261.691.12
Mdundo.com2011208.183328246.512.25
FirstFarms20112065.402187862.192.19-1.658.10
NKT A/S201120229.60568655513.802.1442.7926.64
D/S Norden201120107.80202742760.562.084.7322.53
Harboes Bryggeri B20112061.603334540.331.994.41-4.05
Danish Aerospace Company2011206.3227854-0.321.9413.8715.96
Den Jyske Sparekasse A/S20112087.407163851.861.8620.39-0.68
Scandinavian Tobacco Group A/S20112096.0524236248-0.261.6428.8315.60
Pandora A/S201120605.40249063754-0.751.58116.9187.64
Alm. Brand20112077.1077193340.001.5830.3525.06
Carlsberg, A201120992.001104395-0.801.436.59-0.58
DSV Panalpina2011201029.007189838382.391.3834.6130.63
North Media A/S20112075.0018030561.351.3577.9829.84
Kreditbanken2011203240.001100460.001.25-2.96-0.62
TCM Group A/S201120127.001253478-0.781.206.91-3.78
Strategic Investments A/S2011201.0160081.001.003.275.92
Aalborg Boldspilklub A/S20112041.40396110.000.98-18.09-24.68
Gyldendal B201120428.0011225-1.380.947.54-6.55
Topdanmark201120283.00496118862.170.86-11.18-10.47
Migatronic B201120276.00230660.730.732.22-4.83
Tivoli A/S201120704.009581040.570.570.57-10.43
Jutlander Bank A/S201120182.002132770.550.55-3.15-13.10
Genmab2011202292.004916898370.750.5354.7140.27
Schouw & Co.201120606.0021003273-0.330.5011.434.87
Matas A/S20112081.60159458890.740.4948.0925.35
H. Lundbeck201120194.95916228201.670.44-21.71-25.99
Lån & Spar Bank201120470.00220600.000.437.436.48
H+H International201120139.805358077-0.140.2912.022.95
Athena Investments A/S2011203.672968320.000.27-0.81-21.08
ALK-Abello B2011202088.00279246630.100.1927.716.64
Össur hf.20112045.7528878960.000.11-12.16-6.91
Hypefactors A/S2011204.50468224.650.0067.29-31.82
Small Cap Danmark2011208.251421471.230.0023.7723.12
United Int. Enterprises Ltd.2011201365.006951351.110.0012.946.62
Rias B201120452.001290820.440.004.591.80
Copenhagen Capital A/S, Præf2011201.8559720.000.00-2.63-9.31
NTR Holding B20111943.00214010.000.0014.9212.66
Brd. Klee, B2011102680.0029540.000.0010.100.75
GN Store Nord201120474.502701635082.02-0.1352.1416.26
Solar B201120337.5033345470.15-0.1520.1612.27
Carlsberg, B201120943.60295625446-0.30-0.19-2.26-4.91
SKAKO A/S20112048.40118740-1.63-0.219.792.21
Roblon B A/S201120185.003507741.09-0.27-13.55-15.91
ChemoMetec201120433.00293301722.12-0.35125.1746.57
Luxor B201120438.0034086-1.35-0.456.545.80
Monsenso20112013.10293798-4.38-0.46
Novo Nordisk B201120426.9012204815931.17-0.4912.84-1.74
Lollands Bank201120390.00948400.00-0.5125.8011.67
SimCorp201120787.00945767391.42-0.575.5011.00
DFDS201120272.20269026671.19-0.66-13.96-1.81
Hvidbjerg Bank20112069.50172279-0.71-0.7125.2318.80
Totalbanken20112079.0054661-1.25-0.75-4.82-5.73
Per Aarsleff B201120258.506306293-0.19-0.7723.7918.58
BankNordik P/F201120127.50871266-1.16-0.7816.974.51
Silkeborg IF Invest20112012.80151040.00-0.78-14.67-8.57
SP Group201120244.002103677-0.81-0.810.834.27
Vestjysk Bank2011202.831052035-0.35-0.88-8.58-29.02
Dantax201119226.00108410.00-0.887.44-16.77
TORM plc A20112044.1016204148-0.45-0.90-33.03-12.78
Chr. Hansen Holding201120645.00191175078-0.43-0.9821.8415.97
Royal UNIBREW201120681.6098937058-0.96-1.2513.830.69
Erria2011202.8425076-4.70-1.3973.1739.22
Demant A/S201120219.001079677991.86-1.404.39-4.82
Novozymes B201120369.40228682387-0.38-1.4714.99-1.87
German High Street Properties201120127.00170240.00-1.55-12.41-11.81
NPinvestor.com A/S2011200.6426030.00-1.55-23.68-20.63
FluoGuide20112050.005797550.00-1.57809.09259.71
ISS A/S201120109.702031962920.23-1.57-31.37-32.64
InterMail2011209.05318890.00-1.63-21.30-15.02
LED iBond International20112016.58491911-1.78-1.66
RTX A/S201120228.002953344-2.15-1.7225.990.22
Coloplast B201120943.402968412060.88-1.7514.70-4.39
F.E. Bording B201120324.0091413.85-1.82-20.98-26.36
Ambu A/S, B201120203.002239021462.01-1.8481.7420.12
Rockwool International B2011202596.00173360099-0.92-1.8969.0251.46
Flügger B201120490.001277030-1.21-2.0063.2868.76
Møns Bank201120140.00320251-1.41-2.1024.0015.94
AGF A/S, B2011200.68198808-2.02-2.3080.3714.86
Audientes2011206.75148890-2.88-2.46
Jobindex2011201170.0031166-2.50-2.5020.623.54
GrønlandsBANKEN201120565.006259820.00-2.593.674.63
MT Højgaard Holding A/S201120129.50646765-1.89-2.6355.096.15
Bavarian Nordic201120186.6080450960-1.43-2.8137.58-2.53
Zealand Pharma201120225.8019475943-0.09-2.84-4.08-21.76
Orphazyme A/S20112061.5022679088-2.23-2.84-15.06-48.54
Agat Ejendomme A/S2011201.99178507-3.40-2.93-49.49-50.37
Jeudan201120239.002265631-1.65-3.24-4.16-18.96
Odico A/S20112013.25170254-3.28-3.28-6.03-10.95
Penneo20112045.95508722-0.86-3.47
Park Street Nordicom A/S, A20112010.501438450.96-3.6757.8911.70
Shape Robotics20112013.482421830.30-3.71
Risk Intelligence2011205.10837042.00-3.7737.8428.14
Atlantic Petroleum P/F2011204.0373699-4.05-3.82-32.83-30.52
Brdr. A & O Johansen præf. A/S201120586.002766267-1.01-3.9372.1751.31
Agillic A/S20112018.00107493-3.74-4.26-40.71-45.53
STENOCARE20112013.84489470-2.26-4.29-50.65-35.39
Rockwool International A2011202400.003135724-1.23-4.3871.2554.61
Tryg A/S201120179.50127932245-0.28-4.47-5.14-11.65
Cemat A/S2011200.37103448-1.60-4.645.117.56
Astralis Group2011203.80301762-3.06-4.76-47.15-50.65
Blue Vision A2011201.737477-0.29-4.95-52.73-49.86
Konsolidator A/S20112033.802489480.60-5.06174.805.62
Seluxit A/S20112014.50130209-3.01-5.5434.2622.36
PARKEN Sport & Entertainment20112070.80841973-1.67-5.60-29.20-30.59
FastPassCorp20112036.8011735-1.08-5.64-7.07-3.66
Enalyzer2011204.6064260.00-5.7421.0517.35
Victoria Properties2011200.97199652.11-5.83-36.60-31.69
WindowMaster International2011209.10557900-1.52-6.19
Newcap Holding2011200.4280026-1.40-6.223.480.03
Nordic Shipholding A/S2011200.36141398-5.29-6.77-33.70-28.40
Rovsing20112050.4068222-1.18-7.35-0.40-9.27
Scape Technologies A/S2011207.844256691.03-8.84-43.73-44.41
FOM Technologies20112047.30636526-1.05-9.90
Alefarm Brewing2011206.00906656-1.96-11.76
Waturu Holding2011206.12355599-4.97-12.32-88.23-87.88
Boliga Gruppen A/S2011209.955448713.11-19.76116.30110.81
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Finans

Hvornår løber Waturus pengekasse tom?

Ved halvåret var der 4,4 mio. kr. i kassen, plus 7 mio. kr. i et datterselskab indskudt af eksterne aktionærer. Med opsætning af produktion af basisproduktet samt ansættelse af…
Samfundsansvar
Regeringens udspil til Grøn Skatterefom
Finans
Parken høster stort skjult sommerhus-guldæg næste år
Samfundsansvar
Podcast fra P4: ØU-redaktør om ny database for kontroversielle investeringer
Formue
Langers Skarpe Aktietips: Nu skal man tænke både kortsigtet og langsigtet
Samfundsansvar
Nasdaq køber firma til afsløring af finansiel kriminalitet og hvidvask
Finans
Slemme røde tal i Vækstfondens ventureportefølje
Formue
ØU Trader: Porteføljen har har nu indhentet benchmark indeks, + 30,3% i 2020
Samfundsansvar
EU-strategi for vedvarende offshoreenergi
Ledelse
Andelen af kvindelige ledere vokser, men ikke i topledelsen
Samfundsansvar
Kun et dansk selskab på nyt Dow Jones Sustainability Index
Ledelse
Kapitalismen skal tæmmes, ikke slås ihjel
Formue
Børshandel startet i Huscompagniet: Emissionsbanker holder hånden under aktien
Samfundsansvar
Analyse: ESG ratings forvirrer investorer om reel bæredygtighed
Formue
Aktieanalyse: Spirende optimisme hos Novo Nordisk

Seneste nyt

Finans
Qudos: Aarhusianske finansfolk stod bag kæmpe forsikringskonkurs med milliardtab
Samfundsansvar
Investeringsdirektør i PFA: Med Joe Bidens valgsejr i USA vil den grønne transformation tage fart
Finans
Optræk til stærkt comeback til SAS, efter mere corona
Finans
HusCompagniet klemmer citronen med slap vækststrategi
Samfundsansvar

PKA og PenSam går sammen med norske Storebrand om ny klima- og infrastrukturfond på op til 30 milliarder kroner

PKA og PenSam går sammen med norske Storebrand, en af Nordens største institutionelle investorer, og etablerer en ny klima- og infrastrukturfond på op til 30 milliarder kroner i regi…

Aktuel artikelserie

Trænger First North vækstbørsen til en opstramning?

Chefredaktør Morten W. Langer har i en artikelserie påpeget en stribe huller i NasdaqOMX’s arbejde med at skabe en dansk vækstbørs, investorerne kan have tillid til. Selskaber som Conferize og NPinvestor har fra start været baseret på ekstremt svage forretningsmodeller og overvurderede værdiansættelser. Aktuelt viser sagen om Waturu, at institutionen med Certified Advisors ikke fungerer godt nok, når det gælder sikring af fyldestgørende information til investorerne. Baggrunden for ØU’s fokus på First North er, at en velfungerende dansk vækstbørs er samfundsmæssig vigtig som formidler af risikovillig kapital til små vækstvirksomheder.

Andre artikelserier

Dilemmaer i det aktive ejerskab
Finansiering af den grønne omstilling
Sustainable Finance: Nye spilleregler for den finansielle sektor
Nye krav til bestyrelsen i kølvandet på Coronakrisen
Hvilke strategier sikrer den bedre performance under coronakrisen?
Den danske banksektors lange vej mod konsolidering?
Formue
S&P Future: Så kom startsignalet til det næste aktierally
Samfundsansvar
ATP kræver mere specifikke skattepolitikker af virksomheder
Formue
MSCI: Europæiske aktier har givet minus 5% i afkast i år, Danmark +30%
Samfundsansvar
Investorer opfordrer europæiske virksomheder til at vise ‘manglende’ klimaomkostninger
Samfundsansvar
Læger uden Grænser: Aftaler om vacciner skal lægges frem for offentligheden
Ledelse
En verden til forskel: 20 år med god selskabsledelse
Formue
Finanshus går mod uberbullish udsigt: “Reopning Rotation Story is bearish”
Formue
S&P Future står foran megastærkt aktierally – eller en flad udvikling med rotation
Samfundsansvar
Nordea overvejer JP/Politikens sexannonce-forretning
Samfundsansvar
ATP skærper investeringsstrategi overfor kulindustri
Samfundsansvar
Moraløkonomien stærkt på vej i dansk erhvervsliv
Samfundsansvar
Private fondsinvestorer sender 30% af midlerne til ”bæredygtige” eller ”grønne” fonde
Ledelse
COVID-19: Sverige har nu dobbelt så mange smittede som Danmark, per million
Formue
SAS: En af fondsbørsens mest perpektivrige aktier lige nu

Seneste nyt

Finans
Ny CEO udstikker ny vej: Her er ISS’ nye strategiske retning
Formue
SAS aktien stiger 16 % torsdag, vi ser fortsat en højere ny balancepris

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Defensive foranstaltninger på vej mod landene på EU’s sortliste
Lægemiddelstyrelsen åbner nyt dataanalysecenter
Konsekvenser efter aflivning af minkbesætninger
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Sundkaj 125, 3. sal
Nordhavn 2150

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]
X