Formue

Ugens danske vindere og tabere: Lundbeck, Bavarian og Genmab topper

Morten W. Langer

lørdag 16. januar 2021 kl. 8:01

Fra Aktiesiden.dk

Udskrevet/beregnet : 15/01-2021 17:00 CET

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2019
WirTek A/S21011520.6013326471.9842.0757.25192.49
Erria2101153.9014765319.6328.2931.76137.80
Orphazyme A/S21011580.20192180262.4322.4419.5210.77
Agillic A/S21011523.401140980-7.1420.0019.39-22.92
Astralis Group2101154.735654496.2911.0317.96-34.21
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2101150.452747960.4510.2721.56-7.00
TCM Group A/S210115151.5034704381.009.788.9927.53
Dantax210115264.00702064.769.099.0925.50
Blue Vision A2101151.95599644.848.943.45-46.72
Bioporto B(06 T.)2101155.7218658410-3.058.7541.58136.43
H. Lundbeck210115222.10897640190.147.826.37-10.81
Bavarian Nordic210115215.20959176560.657.0615.0858.67
Flügger B210115690.002221078-3.506.988.66129.92
Genmab2101152687.004593956600.945.799.0981.37
FOM Technologies21011547.50938330-0.845.5613.10
Ambu A/S, B210115259.601776577464.385.31-1.37132.74
Lollands Bank210115422.00213961-0.474.988.7636.12
Luxor B210115510.00528260.004.946.2524.06
WindowMaster International21011510.301138745-1.904.7812.69
Mdundo.com2101157.643035852.004.0919.94
Jeudan210115258.0011946041.984.034.033.46
Novo Nordisk B210115442.6510038031491.233.993.7517.00
Small Cap Danmark2101158.65334294-0.573.59-5.4629.77
Onxeo SA2101155.15384173-0.773.414.6732.90
Totalbanken21011588.80861932.073.264.476.99
Aalborg Boldspilklub A/S21011540.80545740.003.033.03-19.27
Boliga Gruppen A/S21011510.301619320.983.004.04123.91
GreenMobility A/S210115210.003626228-2.782.942.94145.61
Nordfyns Bank210115176.00394068-2.222.927.9843.09
Rovsing21011566.003204534.432.8021.3230.43
HusCompagniet210115133.2037931860.912.786.56
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S21011593.401264704-1.482.643.787.71
A.P. Møller – Maersk, B21011514845.00459298278-1.532.639.1959.24
A.P. Møller – Maersk, A21011513760.00114355331-0.722.538.7757.47
Topdanmark210115283.2056557743-1.052.537.19-11.11
Fynske Bank A/S21011581.501285112.522.523.169.18
United Int. Enterprises Ltd.2101151465.00762162-0.342.454.2721.21
EAC Invest2101156450.001181081.572.400.77286.23
Nordea Bank Abp21011551.7950368054-0.962.294.88-4.57
D/S Norden210115119.4011283783-2.132.238.9416.00
Per Aarsleff B210115308.5072559570.161.980.0047.73
Prime Office210115208.001629890.001.960.979.47
Zealand Pharma210115233.80249122070.001.925.98-0.68
Newcap Holding2101150.42448942.421.925.473.97
Den Jyske Sparekasse A/S210114119.0020891710.001.712.1563.91
Conferize A/S2101150.251621011.631.630.81-61.09
Cemat A/S2101150.38978141.601.601.608.52
Brdr. Hartmann210115510.0034273510.001.591.5967.76
Konsolidator A/S21011536.50846159-2.671.3914.06196.75
SP Group210115306.002819339-1.611.3212.9226.45
AGF A/S, B2101150.692233351.471.170.5883.02
TORM plc A21011547.159884721-1.261.074.78-28.40
Danske Andelskassers Bank2101157.582941681.341.073.8412.80
Brdr. A & O Johansen præf. A/S210115660.002037257-1.200.929.2793.92
Scandinavian Tobacco Group A/S210115112.00188525310.900.907.5950.22
Danske Bank210115109.90350700739-1.960.879.191.95
Gabriel Holding210115625.00480034-1.570.810.81-20.90
Jobindex2101151250.0049901-3.850.810.8128.87
Nordic Shipholding A/S2101150.3342859-0.600.61-3.49-38.52
Tryg A/S210115198.801170323810.400.563.495.06
Jutlander Bank A/S210115199.00321279-0.500.513.115.90
Sydbank210115136.8017377057-1.870.441.714.36
Nilfisk Holding A/S210115140.604972204-4.220.436.84-3.57
Lån & Spar Bank210115500.00891750.000.402.0414.29
Carlsberg, A210115998.0017011590.000.40-1.197.24
Columbus A/S21011511.822184686-0.340.345.1622.49
PARKEN Sport & Entertainment21011571.203889690.280.280.28-28.80
G4S plc21011521.5512766086-1.370.233.5614.17
Odico A/S21011513.602027872.260.002.64-3.55
RTX A/S210115236.004118030-2.070.000.4330.41
NTR Holding B21011543.20377500.000.00-0.4615.46
Happy Helper A/S2101156.05277440.000.00-9.7014.15
Gyldendal A2101143900.0058500.000.000.00188.89
HRC World Plc2101081.411740.000.000.000.71
DFDS210115276.6042083852-2.05-0.070.51-12.57
Københavns Lufthavne2101155360.00995758-2.19-0.37-0.37-6.29
STENOCARE21011522.001938555-2.00-0.4512.02-21.56
Gyldendal B210115438.001558304.29-0.450.9210.05
Novozymes B210115348.90190175849-2.21-0.48-0.178.61
Victoria Properties2101150.94230192.16-0.53-0.53-38.24
Agat Ejendomme A/S2101151.84234290-1.08-0.54-1.08-53.30
F.E. Bording B210115328.00319080.61-0.610.61-20.00
Møns Bank210115148.001461110.00-0.670.0031.09
Brd. Klee, B2101142780.00356240.00-0.71-0.7114.21
North Media A/S21011579.0023841433.13-0.75-1.0087.47
SKAKO A/S21011549.60254112-0.80-0.80-0.4012.51
Athena Investments A/S2101153.6752966-0.54-0.81-0.81-0.81
Skjern Bank21011573.00808928-0.82-0.823.6922.92
Fast Ejendom Danmark A/S210115119.00149305-3.25-0.830.00-9.16
GrønlandsBANKEN210115590.00397988-0.84-0.840.008.26
H+H International210115132.405280692-1.34-0.900.306.09
Demant A/S210115227.2066658002-1.35-0.92-5.578.29
ALK-Abello B2101152508.0051462448-2.18-1.030.3253.39
Copenhagen Capital A/S, Præf2101151.861248740.54-1.060.54-2.11
Shape Robotics21011511.16265542-0.71-1.06-10.00
Netcompany Group A/S210115594.0070682277-2.30-1.16-4.5887.38
Kreditbanken2101153320.00187266-0.60-1.19-0.60-0.56
Rias B210115476.004451690.00-1.244.8510.15
Djurslands Bank210115288.00306032-2.04-1.370.0017.01
Ringkjøbing Landbobank210115573.0020351805-1.38-1.383.4314.25
Solar B210115397.506348774-3.87-1.4910.4241.52
Copenhagen Capital A/S, Stam2101153.8283459-2.55-1.55-1.047.30
MT Højgaard Holding A/S210115184.00879006-2.13-1.608.24120.36
Monsenso21011512.26343140-0.16-1.61-0.65
Tivoli A/S210115710.00746845-0.84-1.66-2.201.43
Glunz & Jensen21011458.50406930.00-1.68-0.85-17.61
Carlsberg, B210115922.802546246000.20-1.75-5.37-4.42
Danish Aerospace Company2101156.08374360.00-1.94-0.339.55
Vestjysk Bank2101152.7718557050.00-1.95-0.18-10.52
InterMail2101159.20331870.55-2.13-6.12-20.00
SAS AB2101151.2738041384-1.47-2.23-6.34-55.81
GN Store Nord210115464.50197199139-0.94-2.33-4.6648.94
Jyske Bank210115244.6079428469-1.17-2.364.930.62
Silkeborg IF Invest21011512.408167-0.80-2.360.81-17.33
FirstFarms21011563.00333886-1.56-2.48-2.78-5.26
Coloplast B210115892.202473835490.54-2.49-4.0210.06
ViroGates A/S21011578.00354688-4.88-2.50-4.29127.41
DSV Panalpina210115983.00532782945-1.75-2.58-3.6328.59
LED iBond International21011522.501402273-3.43-2.6021.10
Hvidbjerg Bank21011572.00227600-2.70-2.70-1.3729.73
Audientes2101157.39312452-2.76-2.7615.47
Sanistål B21011570.001306046-1.41-2.7814.7512.90
Strategic Investments A/S2101151.0250402-0.97-2.86-4.674.29
Risk Intelligence2101156.75277443-1.46-2.88-9.4082.43
Spar Nord Bank21011560.204719674-2.11-2.900.67-6.96
Roblon B A/S210115190.501042641-1.55-3.305.25-10.98
Össur hf.21011545.909168821-0.97-3.47-5.26-11.87
Enalyzer2101154.8211683-5.49-3.60-2.4326.84
German High Street Properties210115132.00133346-2.22-3.65-3.65-8.97
Rockwool International B2101152370.00140582871-3.66-3.664.0454.31
Park Street Nordicom A/S, A2101159.90116616-0.50-3.88-1.0048.87
Schouw & Co.210115618.0010294325-1.59-3.890.3213.63
Pandora A/S210115613.00260800320-0.52-3.89-9.99119.63
SimCorp210115835.50109665506-1.53-3.91-7.7312.00
Harboes Bryggeri B21011568.60656687-4.19-3.92-5.2516.27
ChemoMetec210115532.0034847880-4.49-3.97-7.96176.65
Scape Technologies A/S2101155.20516098-0.38-4.06-5.45-62.68
FLSmidth & Co.210115226.301110471603.57-4.11-2.79-14.73
Alefarm Brewing2101155.552861120.91-4.154.32
BankNordik P/F210115155.501305791-3.42-4.312.3042.66
Alm. Brand21011570.8014743080-2.48-4.327.2833.13
ISS A/S210115101.50111830688-2.78-4.34-3.70-36.50
NNIT A/S210115114.002357556-0.18-4.36-6.255.69
FluoGuide210115114.009545590-2.56-4.6029.551972.73
FastPassCorp21011540.406616-2.42-4.72-6.912.02
Scandinavian Brake Systems A/S21011522.40166373-1.75-5.08-6.6725.14
Dataproces Group21011512.502787916-1.88-5.3014.05
Boozt, DKK210115125.006939524-3.85-5.30-8.89
cBrain210115230.5034802014-5.34-5.5321.32335.47
Royal UNIBREW210115631.0088307531-1.00-5.54-10.705.38
The Drilling Company of 1972210115203.0031753443-2.78-5.765.35-53.93
Matas A/S21011580.5019918867-2.78-6.18-6.8346.10
Migatronic B210115256.0099747-2.29-6.57-3.76-5.19
NPinvestor.com A/S2101150.56138240.90-6.67-6.67-32.69
Rockwool International A2101152155.003381266-4.86-6.715.1253.77
Hypefactors A/S21011511.104091406-3.48-7.5053.10312.64
Freetrailer21011511.902819350.00-7.7512.26142.86
NTG Nordic Transport210115237.007622820-2.87-7.78-7.42163.92
Chr. Hansen Holding210115564.00225360986-2.05-7.96-9.966.54
NKT A/S210115263.2047495160-4.36-9.99-2.9585.40
Seluxit A/S21011512.25522200-2.39-12.1911.3613.43
Bang & Olufsen21011531.9839365226-6.49-12.24-4.71104.79
Vestas Wind Systems2101151363.001257682830-5.74-12.63-5.31105.21
DecideAct21011518.402512491-2.65-13.2127.78
Ørsted A/S2101151171.50992630946-1.39-13.32-5.7972.58
Atlantic Petroleum P/F2101155.86482126-2.01-15.8026.57-2.33
Penneo
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Ledelse

Rating af Etik & Moral i C25: Novo Nordisk ligger i en klasse for sig

I dette års survey af Etik & Moral i erhvervslivet har vi også spurgt til de private investorers opfattelse af de enkelte C25-selskaber og deres ledelser. Generelt scorer de…
Finans
Kapitalfonde rydder op i selskaber baseret på ”den gamle økonomi”
Finans
Pres på Lars Rohde: Kræver redegørelse om den “hemmelige” guldbeholdning
Samfundsansvar
Genmab og Lundbeck indfører ESG i ledelsens bonusordninger
Samfundsansvar
Nykredit Invests klimastrategi accepterer kul og olie fra tjæresand
Samfundsansvar
Danske Bank lægger op til hård kurs i aktivt ejerskab i 2021
Samfundsansvar
Her er de største institutionelle globale investorer i kulindustrien
Finans
Sydbank befæster førsteplads i obligationsmægler-rating
Formue
Langers Skarpe: Magtopgør mellem marked og centralbanker forude
Formue
Analyse: Valuers per money værdi på 300 mio. halveret på en uge
Ledelse
Vokseværk i Vestas: Forringet kvalitet og øgede garantier presser resultatet
Ledelse
Erhvervslivets resultatskabere: Topchefer, vi lagde mærke til i denne uge
Formue
Nu løber den europæiske obligationsrente løbsk
Samfundsansvar
EU Rådet støtter nu forslag om land-for-land skatterapportering – læs reaktioner her
Samfundsansvar
Forvirrende politiske signaler fra Christiansborg spænder ben for elbil-salget

Seneste nyt

Formue
Økonomisk Ugebrev: Her er overblikket over vores investeringsprodukter
Finans
Moesgaard mobbede Valuer-stifter: Fik én mio. for aktiepost til værdi på 58 mio.
Formue
DAX Future: Nu begynder det at blive kritisk for europæiske aktier
Samfundsansvar
Danske investorers aktive ejerskab kikser i sager om menneskerettigheder
Aktieugebrevet Invest Logo
Formue

Vi åbner for nytegning: Investeringsfonden AktieUgebrevet Invest gav et afkast på 32% i 2020

AktieUgebrevet Invest er en anderledes investeringsfond, der grundlæggende følger porteføljen i Økonomisk Ugebrev Formue. Fonden gav i 2020 et afkast på 32 procent. Udgangspunktet er en meget forsigtig investeringsstrategi:…

Aktuel artikelserie

ESG analyser

Økonomisk Ugebrev Samfundsansvar bringer løbende ESG-analyser af C25 selsakber. Analyserne er datadrevet og perspektiverer selskabernes bæredygtige strategier til markeder, konkurrenter og finansielle eller forretningsmæssige forhold.

Andre artikelserier

ESG analyser
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
Sustainable Finance
Ny3
KlimaBarometer for Dansk Økonomi
ESG analyser
Life Science
Starter den næste rejse i Novo-aktien i år?
Samfundsansvar
ESG bør ikke sidestilles med ansvarlig og bæredygtig adfærd
Samfundsansvar
ATP strammer aktivt ejerskab, men danske selskaber slipper
Formue
Regnskab 2020: Vestas løfter sløret for ny vækst i 2025
Formue
Langers Skarpe. Gamechanger på nervøst aktiemarked: Afvent renteudviklingen
Finans
Jesper Berg: Her er Finanstilsynets styrker og svagheder
Finans
Vækstfonden har fiasko med dyre landbrugslån
Ledelse
Turnaround i B&O: Accelereret vækst mulig fra næste år
Formue
Coloplasts forventninger trues af usikkert 2. halvår
Finans
Danish institutional investors are living up to the new law with loopholes on active ownership
Ledelse
In 2020, Danish Large caps laid building blocks for new strategies
Finans
IPO Rating: Valuer ekstrem højrisiko med stribevis af uklarheder
Finans
Nationalbanken har aldrig kontrolleret den danske guldbeholdning: Er alle 66 tons der?
Samfundsansvar
ATP har flest klimafokuserede selskaber i porteføljen

Seneste nyt

Samfundsansvar
Novo og Mærsk åbner op for land-for-land skatteoplysninger
Samfundsansvar
Klimahensyn bliver varmt emne på de kommende generalforsamlinger

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Nu bliver det et krav at registrere sine overvågnings­kameraer
Er du og din virksomhed klar til besøg fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen – både på kontoret og i private hjem?
Få overblik: Ændring af konkurrenceloven
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Sundkaj 125, 3. sal
Nordhavn 2150

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]