Formue

Ugens danske Vindere & Tabere: Demant, Sydbank og DFDS topper

Morten W. Langer

lørdag 24. oktober 2020 kl. 9:01

Fra Aktiesiden.dk:

Udskrevet/beregnet : 23/10-2020 17:00 CET

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

 

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% COVID-19 EU 200220
Park Street Nordicom A/S, A20102311.202510220.0013.1368.4219.15
AGF A/S, B2010230.75432604-0.2710.0098.4126.35
GreenMobility A/S201023144.0017829825.117.4668.4273.49
Demant A/S201023217.101194657810.146.743.48-5.65
EAC Invest2010235279.004704535.056.65216.11198.25
Solar B201023328.0056261340.465.6416.789.11
Aalborg Boldspilklub A/S20102341.00347120.004.06-40.15-44.97
Sydbank201023111.00112313231.563.93-15.32-26.33
DFDS201023246.40215537844.413.62-22.11-11.12
Djurslands Bank201023272.003464472.263.0310.510.97
Spar Nord Bank20102353.6053520071.132.88-17.16-17.92
Gyldendal B201023434.00147971.882.849.05-5.24
Blue Vision A2010231.9198512.422.70-47.95-44.78
Danske Bank20102393.762190052972.222.67-13.02-22.16
Bioporto B(06 T.)2010233.4844230094.192.3543.8437.28
Nordfyns Bank201023131.001132850.772.346.50-6.43
Lån & Spar Bank201023480.00239510.002.139.728.75
ViroGates A/S20102361.0056715-0.811.6777.84-10.03
cBrain201023142.20125950762.451.57168.6548.32
Totalbanken20102379.0060819-2.951.54-4.82-5.73
Prime Office201023199.003086520.001.534.74-4.33
Nordea Bank Abp20102350.52222328453.651.41-6.91-16.65
Athena Investments A/S2010233.655525870.001.39-1.35-21.51
Jyske Bank201023201.70422700501.361.33-17.03-28.04
Den Jyske Sparekasse A/S20102379.803176753.371.279.92-9.32
Skjern Bank20102363.803388180.631.277.43-4.27
Strategic Investments A/S2010231.0143440.001.003.275.92
WirTek A/S20102311.705900980.000.8666.1372.06
Happy Helper A/S2010226.05251330.000.8314.1523.47
Boliga Gruppen A/S2010238.30862880.000.6180.4375.85
Onxeo SA2010235.033328260.000.6029.8120.77
NTR Holding B20102240.00317350.000.506.904.80
G4S plc20102317.2011705166-0.230.47-8.87-5.02
LED iBond International20102313.162738791.230.46
Harboes Bryggeri B20102361.202297073.730.333.73-4.67
Tivoli A/S201023674.005815841.510.30-3.71-14.25
Seluxit A/S20102317.051229130.000.0057.8743.88
TCM Group A/S201023131.0012311121.550.0010.27-0.75
F.E. Bording B201023330.0057950.000.00-19.51-25.00
Dantax201022232.00142720.000.005.45-18.31
esoft systems20101925.003649480.000.009.658.70
FastPassCorp20101638.00241950.000.00-4.04-0.52
German High Street Properties201016122.0070210.000.00-15.86-15.28
Luxor B201015430.001290.000.004.603.86
Andersen & Martini B20101440.00966840.000.00-8.68-6.98
Gyldendal A2010132580.0025800.000.0091.1156.36
Brd. Klee, B2010132620.00487980.000.007.63-1.50
Penneo20102346.5512984565.80-0.11
The Drilling Company of 1972201023131.90209698831.31-0.15-70.06-63.09
Astralis Group2010234.512715610.67-0.22-37.27-41.43
ISS A/S20102390.06988157742.36-0.24-43.66-44.70
Royal UNIBREW201023644.00595472551.64-0.437.55-4.86
Jutlander Bank A/S201023182.001490880.55-0.55-3.15-13.10
Danske Andelskassers Bank2010236.9299212-0.29-0.572.98-18.20
TORM plc A20102342.9549502130.35-0.58-34.78-15.05
Carlsberg, A201023928.005154191.31-0.64-0.28-7.00
Salling Bank201023308.0013357290.00-0.6573.0364.71
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S20102383.003664490.48-0.72-4.29-12.31
H. Lundbeck201023193.40656333170.44-0.74-22.33-26.58
Jobindex2010221190.0073010.00-0.8322.685.31
Cemat A/S2010230.42948954.00-0.9518.1820.93
Copenhagen Capital A/S, Præf2010231.7830250.56-1.11-6.32-12.75
Københavns Lufthavne2010234450.004952461.14-1.11-22.20-19.96
Chr. Hansen Holding201023656.801906439870.21-1.1724.0618.09
BankNordik P/F201023121.00284217-1.22-1.2211.01-0.82
SP Group201023243.008293320.83-1.220.413.85
Small Cap Danmark2010237.90114991-0.63-1.2518.5217.90
Kreditbanken2010233160.00978420.00-1.25-5.36-3.08
FLSmidth & Co.201023174.90586752102.88-1.33-34.10-29.96
Vestjysk Bank2010232.85531030-1.55-1.38-7.77-28.39
Silkeborg IF Invest20102313.80168411.47-1.43-8.00-1.43
Novo Nordisk B201023445.259218834640.26-1.5217.692.49
Coloplast B201023973.802121405130.50-1.5618.40-1.31
Carlsberg, B201023854.001733979071.64-1.59-11.54-13.94
GrønlandsBANKEN201023570.00248556-0.87-1.724.595.56
Flügger B201023448.006782300.00-1.7549.2854.29
Risk Intelligence2010235.50778191.85-1.7948.6538.19
United Int. Enterprises Ltd.2010231350.005748448-0.74-1.8211.705.45
Sanistål B20102352.001092760.00-1.89-16.13-24.64
Hypefactors A/S2010235.05378640.00-1.9487.73-23.48
MT Højgaard Holding A/S201023124.50228703-0.80-1.9749.102.05
Lollands Bank201023376.001642800.00-2.0821.287.66
Hvidbjerg Bank20102370.001636320.00-2.1026.1319.66
Fynske Bank A/S20102367.501370860.00-2.17-9.57-17.15
Danish Aerospace Company2010236.22213280.00-2.2012.0714.13
Migatronic B201023264.00308010.00-2.22-2.22-8.97
Jeudan201023220.0014857860.00-2.22-11.78-25.40
Møns Bank201023131.00222578-1.50-2.2416.038.49
DSV Panalpina2010231045.00344374332-1.46-2.2536.7032.66
Scape Technologies A/S2010239.54190057-0.42-2.25-42.18-42.87
Ambu A/S, B201023193.10117526011-0.92-2.3072.8714.26
Odico A/S20102314.25144020-4.04-2.401.06-4.23
Newcap Holding2010230.802380920.63-2.459.666.00
Per Aarsleff B201023260.5054003040.00-2.9824.7419.50
Bavarian Nordic201023180.30710148221.01-3.0132.94-5.82
Rias B201023448.00150974-1.32-3.033.670.90
Nordic Shipholding A/S2010230.3811137-1.55-3.05-29.26-23.60
PARKEN Sport & Entertainment20102366.40308366-0.90-3.21-33.60-34.90
Rovsing20102353.80527460.37-3.246.32-3.15
Ringkjøbing Landbobank201023496.0012195049-1.00-3.31-1.111.26
Netcompany Group A/S201023562.50628433950.36-3.3577.4457.83
FirstFarms20102362.802916280.96-3.38-5.563.80
H+H International201023122.8029723520.16-3.46-1.60-9.57
SimCorp201023844.50754422140.42-3.4913.2119.11
Pandora A/S201023534.002159004412.69-3.6191.3365.51
A.P. Møller – Maersk, B20102310285.002694854420.29-3.6110.3223.80
InterMail2010237.85125561.29-3.68-31.74-26.29
North Media A/S20102366.4014267780.00-3.7757.5714.95
Roblon B A/S201023189.50302405-0.79-3.81-11.45-13.86
Victoria Properties2010231.0077470.00-3.85-34.64-29.58
NTG Nordic Transport201023179.5088017055.28-4.0199.8939.15
A.P. Møller – Maersk, A2010239490.0059512686-0.32-4.098.6122.74
SKAKO A/S20102351.203639671.19-4.1211.553.85
Enalyzer2010234.6435810.00-4.1322.1118.37
Columbus A/S2010238.1911142590.12-4.21-15.13-10.39
NPinvestor.com A/S2010230.68179880.00-4.23-18.27-15.00
Matas A/S20102375.806376240-0.52-4.2937.5716.44
Schouw & Co.201023592.009179332-0.17-4.368.852.45
Brdr. A & O Johansen præf. A/S201023564.009363821.44-4.4165.7145.62
Conferize A/S2010230.6524257-4.44-4.440.94-1.82
Scandinavian Tobacco Group A/S20102391.2012317486-0.44-4.5522.329.76
Konsolidator A/S20102332.30133489-1.52-4.72162.600.94
Brdr. Hartmann201023524.001672206-1.13-4.7372.3760.74
Alm. Brand20102376.809447618-1.41-4.8329.8424.57
STENOCARE20102315.202706901.74-4.88-45.81-29.04
Novozymes B201023391.501877273780.18-5.0021.874.00
Monsenso20102311.722330882.81-5.02
RTX A/S201023223.0012859620.00-5.1123.23-1.98
Ørsted A/S201023974.405808702540.50-5.1243.5528.25
Glunz & Jensen20102147.40268670.00-5.20-33.24-27.63
Gabriel Holding201023625.002618160.00-5.30-21.48-34.90
Agillic A/S20102319.1083169-1.04-5.45-37.09-42.20
ALK-Abello B2010232038.0020464575-0.68-5.4724.654.09
Fast Ejendom Danmark A/S201023121.00160373-3.97-5.47-7.63-5.47
Copenhagen Capital A/S, Stam2010233.447166-1.71-5.49-3.37-3.91
Shape Robotics20102312.662618141.61-5.52
Genmab2010232210.003466284310.09-5.8449.1735.25
GN Store Nord201023479.70151032172-1.36-6.0153.8117.53
Tryg A/S201023190.0066255320-1.45-6.22-2.29-9.00
Vestas Wind Systems2010231062.005508341400.28-6.2759.8951.09
Nilfisk Holding A/S20102398.6031288002.60-6.27-32.37-30.56
Scandinavian Brake Systems A/S20102111.50235020.00-6.50-35.75-30.72
ChemoMetec201023401.00238800140.00-6.74108.5335.73
Agat Ejendomme A/S2010232.03140220-3.79-6.88-48.48-49.38
FluoGuide20102351.00595775-3.77-6.93827.27266.91
D/S Norden20102393.60104317770.11-6.96-9.066.39
Rockwool International B2010232610.00140710302-2.25-7.1269.9352.28
Össur hf.20102343.502444221-0.46-7.64-16.48-11.49
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2010230.37334150-2.10-7.67-23.09-32.06
NKT A/S201023180.1022250192-2.75-8.1112.00-0.66
Rockwool International A2010232305.004276472-2.54-8.1764.4748.49
Orphazyme A/S20102363.5021578610-0.47-8.24-12.29-46.86
Bang & Olufsen20102318.32179327830.38-8.2617.328.05
Freetrailer20102310.801960072.86-8.47120.41113.86
SAS AB2010231.4910295024-2.93-8.70-48.16-43.28
NNIT A/S201023124.002316657-0.96-8.8214.9612.93
Zealand Pharma201023233.4018617242-1.19-9.46-0.85-19.13
Erria2010233.1214500-0.64-9.8390.2452.94
Atlantic Petroleum P/F2010233.51648450.29-11.81-41.50-39.48
Topdanmark201023274.6038853871-8.28-11.87-13.81-13.12
Waturu Holding2010238.3431462914.88-15.42-83.96-83.49
FOM Technologies20102350.50910616-2.13-15.83
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Finans

Hvornår løber Waturus pengekasse tom?

Ved halvåret var der 4,4 mio. kr. i kassen, plus 7 mio. kr. i et datterselskab indskudt af eksterne aktionærer. Med opsætning af produktion af basisproduktet samt ansættelse af…
Samfundsansvar
Regeringens udspil til Grøn Skatterefom
Finans
Parken høster stort skjult sommerhus-guldæg næste år
Samfundsansvar
Podcast fra P4: ØU-redaktør om ny database for kontroversielle investeringer
Formue
Langers Skarpe Aktietips: Nu skal man tænke både kortsigtet og langsigtet
Samfundsansvar
Nasdaq køber firma til afsløring af finansiel kriminalitet og hvidvask
Finans
Slemme røde tal i Vækstfondens ventureportefølje
Formue
ØU Trader: Porteføljen har har nu indhentet benchmark indeks, + 30,3% i 2020
Samfundsansvar
EU-strategi for vedvarende offshoreenergi
Ledelse
Andelen af kvindelige ledere vokser, men ikke i topledelsen
Samfundsansvar
Kun et dansk selskab på nyt Dow Jones Sustainability Index
Ledelse
Kapitalismen skal tæmmes, ikke slås ihjel
Formue
Børshandel startet i Huscompagniet: Emissionsbanker holder hånden under aktien
Samfundsansvar
Analyse: ESG ratings forvirrer investorer om reel bæredygtighed
Formue
Aktieanalyse: Spirende optimisme hos Novo Nordisk

Seneste nyt

Finans
Qudos: Aarhusianske finansfolk stod bag kæmpe forsikringskonkurs med milliardtab
Samfundsansvar
Investeringsdirektør i PFA: Med Joe Bidens valgsejr i USA vil den grønne transformation tage fart
Finans
HusCompagniet klemmer citronen med slap vækststrategi
Finans
Optræk til stærkt comeback til SAS, efter mere corona
Samfundsansvar

PKA og PenSam går sammen med norske Storebrand om ny klima- og infrastrukturfond på op til 30 milliarder kroner

PKA og PenSam går sammen med norske Storebrand, en af Nordens største institutionelle investorer, og etablerer en ny klima- og infrastrukturfond på op til 30 milliarder kroner i regi…

Aktuel artikelserie

Trænger First North vækstbørsen til en opstramning?

Chefredaktør Morten W. Langer har i en artikelserie påpeget en stribe huller i NasdaqOMX’s arbejde med at skabe en dansk vækstbørs, investorerne kan have tillid til. Selskaber som Conferize og NPinvestor har fra start været baseret på ekstremt svage forretningsmodeller og overvurderede værdiansættelser. Aktuelt viser sagen om Waturu, at institutionen med Certified Advisors ikke fungerer godt nok, når det gælder sikring af fyldestgørende information til investorerne. Baggrunden for ØU’s fokus på First North er, at en velfungerende dansk vækstbørs er samfundsmæssig vigtig som formidler af risikovillig kapital til små vækstvirksomheder.

Andre artikelserier

Dilemmaer i det aktive ejerskab
Finansiering af den grønne omstilling
Sustainable Finance: Nye spilleregler for den finansielle sektor
Nye krav til bestyrelsen i kølvandet på Coronakrisen
Hvilke strategier sikrer den bedre performance under coronakrisen?
Den danske banksektors lange vej mod konsolidering?
Formue
S&P Future: Så kom startsignalet til det næste aktierally
Samfundsansvar
ATP kræver mere specifikke skattepolitikker af virksomheder
Formue
MSCI: Europæiske aktier har givet minus 5% i afkast i år, Danmark +30%
Samfundsansvar
Investorer opfordrer europæiske virksomheder til at vise ‘manglende’ klimaomkostninger
Samfundsansvar
Læger uden Grænser: Aftaler om vacciner skal lægges frem for offentligheden
Ledelse
En verden til forskel: 20 år med god selskabsledelse
Formue
S&P Future står foran megastærkt aktierally – eller en flad udvikling med rotation
Formue
Finanshus går mod uberbullish udsigt: “Reopning Rotation Story is bearish”
Samfundsansvar
Nordea overvejer JP/Politikens sexannonce-forretning
Samfundsansvar
ATP skærper investeringsstrategi overfor kulindustri
Samfundsansvar
Moraløkonomien stærkt på vej i dansk erhvervsliv
Samfundsansvar
Private fondsinvestorer sender 30% af midlerne til ”bæredygtige” eller ”grønne” fonde
Ledelse
COVID-19: Sverige har nu dobbelt så mange smittede som Danmark, per million
Formue
SAS: En af fondsbørsens mest perpektivrige aktier lige nu

Seneste nyt

Finans
Ny CEO udstikker ny vej: Her er ISS’ nye strategiske retning
Formue
SAS aktien stiger 16 % torsdag, vi ser fortsat en højere ny balancepris

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Defensive foranstaltninger på vej mod landene på EU’s sortliste
Lægemiddelstyrelsen åbner nyt dataanalysecenter
Konsekvenser efter aflivning af minkbesætninger
Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Sundkaj 125, 3. sal
Nordhavn 2150

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]
X