Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Vejen banet for Sampo-opkøb i Topdanmark

Økonomisk ugebrev

onsdag 14. september 2016 kl. 11:22

Finske Sampo købte i denne uge 200.000 aktier i Topdanmark. De 200.000 aktier betyder intet i forhold til den bestående aktiepost på 31,476 mio. aktier, men med købet krydser Sampo lige akkurat grænsen for 1/3-ejerskab og skal derfor fremsætte et pligtmæssigt købstilbud på den højeste købskurs (183 kr. per aktie).

Det er et stort skift, for man skal faktisk mere end 5 år tilbage til maj 2011 for at finde det seneste aktiekøb fra Sampo. Kursen var da omkring 90, og købet sendte Sampo lige over 20 % ejerskab. Siden da er Sampos ejerandel gået fra 20 % til 33 % udelukkende pga. Topdanmarks aktietilbagekøb. Det dedikerede og voldsomme tilbagekøbsprogram har Topdanmark kørt siden 1998, og siden da har man annulleret 77 % af de udestående aktier. Et teoretisk ejerskab på f.eks. 10 % af koncernen i 1998 ville svare til næsten 50 % af aktierne idag.

Sampo kunne altså også blot sætte sig og afvente, at de med tiden bliver eneejer af Topdanmark. Det er ikke tilfældet, og til trods for at Sampo officielt blot vil ”skabe klarhed” for markedet om hvornår 1/3-grænsen passeres, må vi forvente, at det ikke bliver det sidste opkøb. Topdanmarks Kommunikations- og IR-direktør Steffen Heegaard siger til AktieUgebrevet, at under det nuværende regelsæt behøver Sampo kun at fremsætte et pligtmæssigt købstilbud denne ene gang, fordi Sampo ved at krydse ejerskabsgrænsen på 1/3 efter køb af aktier opnår ”bestemmende indflydelse”.

 


Hele artiklen blev udgivet i Økonomisk Ugebrev Formue nr. 30.

  • Er du abonnent kan du tilgå udgivelsen og læse hele artiklen. (Hent adgangskode)
  • Er du ikke abonnent kan du prøve 3 uger gratis nedenfor, hvorefter du får adgang til hele udgivelsen.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Vi søger to studentermedhjælpere til Dansk Sygeplejeråds Økonomiafdeling
Region Hovedstaden
Økonomi- og administrationschef til Søfartsstyrelsens Administrationssekretariat
Region Sjælland
Dansk Sygeplejeråd søger regnskabskonsulent med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z
Region Hovedstaden
Contract manager til Finans Danmark
Region Hovedstaden
Rigspolitiet søger en administrationschef til Bornholms Politi
Bornholms Regionskommune
Chef for Digitalisering og Økonomi
Region Sjælland
Dansk Erhverv søger skattepolitisk fagchef
Regiopn Hovedstaden
Strategisk Finans Partner i Forca
Region Hovedstaden
Finance Manager
Region Syddanmark
Financial Controller
Region Nordjylland
Er du vores nye regnskabscontroller i Team Regnskab Erhvervsstyrelsen?
Region Hovedstaden
Udløber snart
Brænder du for klagesagsbehandling, har vi jobbet for dig
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank