I Viborg HK har der gennem adskillige år været en tradition for at forvente langt mere af det kommende regnskabsår, end virkeligheden kunne leve op til. Sådan gik det også i 2013/14.
Ved starten på regnskabsåret 2013/14 offentliggjorde man forventninger om et resultat på ca. 0,2 mio. kr., men i købet af året blev forventningerne nedjusteret til minus 4,5-5,5 mio. kr. Men som det fremgår af tabellen i bunden af siden endte det – igen – med et minus på lige under 8 mio. kr.
En gennemgang af Viborg HK’s tidligere årsrapporter viser at det ikke just er første gang man har været for optimistisk i udmeldingerne. Tværtimod er det sket helt systematisk i årevis.
Abonnenter kan læse hele artiklen i Økonomisk Ugebrev Formue / AktieUgebrevet nr. 34. Er du ikke abonnent, kan du prøve 3 uger gratis her







