Åbenhed om ledelsesaflønning og øget kønsdiversitet har længe været højt på dagsordenen i den danske pensionssektor. Men pensionsselskabernes eksterne kapitalforvaltere halter langt bagefter på mangfoldighed. Der er en blind vinkel i sektorens åbenhed om disse forhold.
Mens pensionssektoren og resten af finanssektoren i årevis har arbejdet hårdt på at få flere kvinder ind i de øverste ledelseslag, ser det ud til, at deres egne kapitalforvaltere fuldstændig flyver under radaren.
I landets absolut største kapitalforvalter, Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), forvalter man milliarder af danske pensionskroner. Selskabet ledes af hele 46 partnere, men kun tre af dem er kvinder.
CIP oplyser til Økonomisk Ugebrev, at ledelsen har fokus på området. Men der rapporteres ingen tal eller målsætninger for disse blødere værdier i CIP’s nye ESG-rapport.
Puf til CIP
”Ligestilling og inklusion er en vigtig prioritet for CIP, og vi vil blive en bedre arbejdsplads og levere bedre resultater i takt med en øget diversitet. I dag er 13 pct. af vores ledere og en tredjedel af vores samlede medarbejdere kvinder, så vi har fortsat et stykke arbejde foran os på dette område. Men vi er fortrøstningsfulde, da vores målrettede arbejde allerede viser resultater”, siger Lars Gert Lose, head of global public affairs i CIP.
Pensionssektoren selv ser ud til at være meget længere fremme på området, både med åbenhed og målsætninger. De fleste selskaber har fastsat konkrete mål for kønsdiversitet i ledelsen. I PensionDanmarks seneste årsrapport kan man eksempelvis se, at 43,3 pct. af de ansatte er kvinder, at der er en faktor 1,2 i lønforskel mellem kønnene, og at 22 pct. af bestyrelsesmedlemmerne er kvinder. Samtidig er der opsat mål for, hvor langt man gerne vil nå frem mod 2025.
”Vi opfordrer alle samarbejdspartnere til at rapportere på kønsdiversiteten i egen organisation og lægge en strategi for, hvordan man sikrer en høj grad af kønsdiversitet i organisationen, da dette bidrager positivt til virksomhedens resultater.
Det er ikke altid ligetil at sammenligne lønvilkår mellem ansatte og medejere eller partnere, men generelt opfordrer vi alle samarbejdspartnere til at være transparente og bevidste om ledelsesaflønning. Den opfordring gælder også for CIP”, siger PensionDanmarks investeringsdirektør Claus Stampe.
En anden stor kapitalforvalter er ATP PEP, som er ATP’s egen kapitalvalter. Også her halter det noget med kvinder i toppen, da fire ud af fem partnere er mænd. Alligevel stillede ATP sig for nylig op på generalforsamlingen hos selveste Novo Nordisk og krævede øget kønsdiversitet i toppen. Men hverken ATP PEP eller ATP ønsker i dag at svare på spørgsmål om emnet fra Ugebrevet.
De ulige kønsfordelinger får nu PensionDanmark, PFA, akademikerne i P+ og pædagogerne i PBU til at opfordre kapitalforvaltere til at øge deres fokus på bløde værdier.
”I PFA opfordrer vi til transparens omkring lønforhold i alle de selskaber, vi investerer i. I PFA har vi en politik om, at kønsdiversiteten i de selskaber, vi investerer i, skal afspejle det omkringliggende samfund. Vi opfordrer CIP til at skabe en bedre balance mellem kønnene”, svarer Peter Tind Larsen, chef for alternative investeringer i PFA.
Fælles for pensionskasserne er det dog, at man ikke vil gøre det til et krav for at komme i betragtning til at forvalte pensionskronerne. Det kan være årsagen til, at pensionskasserne selv har en hel del mere held med en mere ligelig balance mellem kønnene end deres kapitalforvaltere.
I CIP er tre ud af fire seniorpartnere mænd. Blandt partnerne er det blot 6 pct., der er kvinder, og det er der flere i pensionssektoren, der mener kan gøres bedre.
PBU følger regnskabspraksis i forbindelse med offentliggørelse af ESG-nøgletal, herunder at præsentere ledelsens løn i forhold til de ansattes løn og køn. PBU støtter op om, at denne praksis udvides til flere brancher og for endnu flere selskaber. Der vil være nogle pensionskasser som kan have sværere ved at forklare forskellene i deres baglande, afhængigt af, hvilke brancher de repræsenterer. Både PBU og P+ kan nemt risikere pres fra deres bagland med mange kvinder. Mens Pensiondanmark måske slipper nemmere fra byggefagene, som typisk er mandsdominerede.
Carsten Vitoft
2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her














