Børsnoterede AaB er efterhånden blevet en sæbeopera med nedrykning fra Superligaen og fyring af cheftræneren kun fem kampe efter, han havde tegnet en toårig kontrakt. Og nu har bestyrelsesformanden forladt posten.
AaB’s fans har erklæret, at de vil jage de tyske ejere SSE22 ud af byen, og den tyske bestyrelsesformand Jan Peters blev første bold i nettet for de ophidsede AaB-fans. De har imidlertid erklæret, at SSE22’s tilbagetrækning fra den daglige ledelse ikke er tilstrækkeligt. Tyskerne skal helt ud.
Problemet er, at AaB’s økonomi gennem mange år har været en spand med et meget stort hul, så afløserne for SSE22 skal være parat til at skyde et formentlig trecifret millionbeløb ind i klubben, og den slags investorer hænger ikke på træerne. Det var for få år siden årsagen til, at AaB blev solgt til SSE22.
Men nu siger rygterne, at milliardær Jens Rasmussen, som ejer Eurowind Energy sammen med Norlys, overvejer at øge sit engagement i AaB. Han er allerede en del af kapitalgruppen bag AaB, og erklærede for et år siden, at han gerne vil være med til at understøtte et flagskib i dansk fodbold i Nordjylland.
Annonce: Følg Økonomisk Ugebrevs porteføljer på ØU Trader med handelsbeskeder live på SMS
Det skal pointeres, at det endnu kun er rygter, men en rigmands overtagelse af en dansk børsnoteret fodboldklub er set før. Bare spørg hos Brøndby.
Efter at aktiekursen blev halveret til 24,8 fra maj 2024 til maj 2025 er den begyndt at stige igen, og hvis håbet om en engageret milliardær ved roret bliver virkelighed er en fordobling realistisk.
Men det skal pointeres, at der indtil videre kun er tale om spekulationer.
Konklusion
Aktuel kurs 31,00
Kortsigtet anbefaling (< 3 mdr.) Hold
Langsigtet kursmål (12 mdr.) N/A
Bruno Japp
Disclaimer: Læs her om ØU’s aktieanalyser.