Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Landets bedste CEO’er sættes ned i karakter

Økonomisk ugebrev

torsdag 09. april 2015 kl. 8:45

Aktieanalytikere og porteføljemanagere har generelt skruet en lille smule ned for tilfredsheden med topcheferne i landets største erhvervsvirksomheder.

Selvom topcheferne fortsat generelt får meget høje ratingkarakterer, er det tydeligt, at der er en begyndende skepsis over den generelle udvikling, antageligt i forhold til manglende offensive strategier, opkøb og ny forretningsudvikling. Sådan lyder den overordnede konklusion i Økonomisk Ugebrevs årlige CEO DirektørRating, som er baseret på 30 svar fra aktieanalytikere og porteføljeforvaltere.

For de 39 CEO’er, som indgår i bedømmelsen, er den gennemsnitlige karakter faldet fra 3,3 point i forhold til den maksimale score på 5,0 til 3,2 point i år, mod 3,0 som den gennemsnitlige score i 2013. Mens topcheferne sidste år over en bred kam blev belønnet for at sikre en solid og stabil udvikling i hovedparten af de største børsnoterede virksomheder, er der altså en vis tilbageholdenhed med at belønne det seneste års arbejde i de store virksomheder.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank