Kære læser
Økonomisk Ugebrev fortsætter i 2023 med at fokusere meget målrettet på ét spørgsmål: Hvordan kan topcheferne bedst muligt navigere gennem den aktuelle multikrise med inflation, pres på arbejdsmarkedet, høje energipriser, vigende tillid i erhvervslivet og hos forbrugerne og fortsat stor geopolitisk usikkerhed?
Vi har en tredelt tilgang for at afkode, hvad der sker i vores omverden med henblik på at videregive relevant, korrekt og brugbar information og inspiration til vores læsere. Vi ser det som vores fornemste opgave at bidrage til, at erhvervslivets topledelser får et solidt og brugbart grundlag for at træffe de bedste og mest velinformerede beslutninger.
Vi gør os hver dag umage for at skrælle al støj, mudder og overfladiske mediebudskaber, påvirket af økonomiske, finansielle og politiske særinteresser, fra – så vi kommer ind til kernen af, hvad der i virkeligheden sker – både nu og i fremtiden.
Vi ser det som afgørende viden for at kunne træffe velinformerede beslutninger, at det sker på et korrekt grundlag. Og det er her, vi på Økonomisk Ugebrev mener, at vi gør en forskel.
For at forfølge denne målsætning vil vi fortsat gøre tre ting:
For det første søge at beskrive den omverden, vi lever i – ud fra kortlægninger, data og analyse. Det sker i høj grad ved at analysere danske selskabers regnskaber, strategier og store beslutninger om eksempelvis frasalg og opkøb. Ofte ligger der et rationale bag, som kan anvendes af andre selskaber.
For det andet forsøger vi at forstå, hvad de professionelle investorer og analytikerne lægger vægt på, og hvordan de ser udviklingen i de enkelte store danske selskaber. Også her ligger en stor informationsværdi, der kan være nyttig for topcheferne.
For det tredje trækker vi meget på de store globale konsulenthuse omkring, hvad de ser som de aktuelle og fremtidens vigtigste ledelsesudfordringer og måder at håndtere dem på. Budskaberne sammenfatter vi i konkrete guides i hver eneste udgave af ØU Ledelse.
I denne første udgave af ØU Ledelse beskriver vi aktuelle udfordringer for ti danske topchefer i store børsnoterede selskaber, som står foran svære tider, og som i 2023 skal bevise, at de kan ride stormen af, navigere gennem fortsat svære tider og måske skabe ny fremgang.
Vi kommer ind på, hvilke redskaber, de har taget i brug for at håndtere situationen, og det vil være samme recept, Økonomisk Ugebrev anvender hen over året – med fokus på, hvordan topcheferne håndterer de ændrede omverdensforhold.
Man kan ikke sige, at 2022 var let for erhvervslivet. Men der er heller ingen grund til at tro, at 2023 bliver lettere. Centralbankerne er måske snart færdige med at forhøje de korte renter for at dæmpe inflationen. Men de højere finansieringsrenter har endnu slet ikke slået igennem med fuld styrke på økonomien.
Der er mere negativt på vej: Vi står foran fortsat vigende forbruger- og erhvervstillid, afdæmpet privatforbrug, afdæmpede erhvervsinvesteringer og prisfald på ejerboliger og erhvervsejendomme. Så det kommer næppe i den første halvdel af året til at handle om at træde på speederen. Men nok mere om, hvordan man driver smartere forretning.
Med venlig hilsen

Morten W. Langer
Chefredaktør
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.





