Pandoras resultater som forventet – årsforventning gentaget
Omsætningen steg med 2,7 procent til 6.269 millioner kroner (6.103). Resultatet ligger lidt under analytikerkonsensus på 6.328. Den organiske salgsvækst var 6 procent. Det sammenlignelige salg steg med 2 procent.
Driftsresultatet var 880 millioner kroner (980) sammenlignet med forventede 873 millioner kroner. Driftsmarginen var 14,0 procent (16,1).
Resultatet efter skat var 489 millioner kroner (595).
“Vi fortsætter vores vækstrejse og leverede et stabilt resultat i et kvartal præget af en udfordrende makroøkonomisk situation. Vi intensiverer vores indsats for at øge brandets popularitet, og den indledende respons på vores nye produktlanceringer viser, hvordan vi kan fortsætte med at frigøre markedspotentialet med vores kombination af innovation, overkommelige priser og følelsesladet historiefortælling. Vi er godt forberedte på den kommende julehandelssæson og er klar til at nå vores mål for året,” siger administrerende direktør Alexander Lacik.




