Fra Danmarks Statistik:
Producent- og importprisindeks for varer september 2025
Producentprisindeks for varer steg i september med 0,9 pct. i forhold til samme måned sidste år. Forrige måned steg indekset med 3,0 pct. på årsbasis. Stigningen er hovedsageligt drevet af stigning i hovedgrupperne industri og energiforsyning på hhv. 1,4 og 0,6 pct. Derimod trækker råstofindvinding indekset ned med fald på 15,5 pct. De danskproducerede varer til hjemmemarkedet er steget med 1,9 pct., mens priserne på danskproducerede varer til eksport trækker ned med et fald på 0,2 pct. Importprisindeks for varer er i samme periode faldet med 1,2 pct. Forrige måned faldt importprisindekset med 1,9 pct. på årsbasis. Faldet er hovedsagelig drevet af fald i industri og råstofindvinding på hhv. 0,8 og 9,5 pct. Derimod trækker energiforsyning indekset op med en stigning på 96,5 pct.
Fald på månedsbasis
Det samlede producentprisindeks for varer er i september faldet med 0,1 pct. i forhold til forrige måned. Dette skyldes fald i råstofindvinding og industri på hhv. 2,6 og 0,1 pct., hvorimod energiforsyning trækker indekset op med en stigning på 0,6 pct.
Importprisindeks for varer er i september faldet med 0,2 pct. i forhold til forrige måned. Dette skyldes fald i alle tre hovedgrupper, hvor industri , råstofindvinding og energiforsyning trækker indekset ned med fald på hhv. 0,2, 0,9 og 2,0 pct.
Kilder og metode
Producentprisindeks for varer belyser udviklingen i danske producenters salgspriser på det danske marked og eksportmarkedet. Importprisindeks for varer belyser prisudviklingen i danske importørers købspriser. Priserne er opgjort uden afgifter. Se også emnesiden Producent- og importprisindeks for varer . Metoden er beskrevet nærmere i statistikdokumentationen om Producent- og importprisindeks for varer . Denne udgivelse er en af flere konjunkturindikatorer fra Danmarks Statistik. Læs mere om konjunkturindikatorer og de nyeste nøgletal på www.dst.dk/konjunkturdata .
Hurtige nyheder er stadig i beta-fasen, og fejl kan derfor forekomme.