Fra selskabsmeddelelse:
Forventninger til 2015 (opdaterede)
Som et resultat af de forringede udsigter for mineindustrien og en forebyggende ledelsesvurdering af de tilhørende forretningsmæssige risici er forventningerne til 2015 blevet opdaterede.
FLSmidth & Co. A/S fastholder forventningerne til koncernens samlede omsætning på DKK 19-21 mia., men det forventes nu, at omsætningen vil ligge i den øvre ende af det forventede niveau på grund af udviklingen i valutakurserne.
Forventningerne til EBITA-margin sænkes til 7-8% (tidligere forventning 9-10%) som følge af den ændrede ledelsesvurdering af de forretningsmæssige risici.
Afkastet af den investerede kapital forventes nu at blive 9-11% i 2015 (tidligere forventning 12-14%).
Den effektive skatteprocent forventes at være 31-33% og pengestrømme fra investeringsaktiviteter forventes at være ca. DKK -0.4 mia. eksklusive opkøb og frasalg.
Læs hele meddelelsen og halvårsrapporten her.










