Uddrag fra Sydbanks analyse af Vestas efter 3. kvartalsregnskab 2021 der indeholder en nedjustering:
Vi fastholder Købs-anbefalingen på Vestas-aktien efter et skuffende 3. kvartalsregnskab med en markant nedjustering. Den lavere rentabilitet vil vare ved langt ind i 2022. Vi forventer dog, at attraktive vækstkarakteristika og positionen som markedsleder i vindindustrien vil holde investorerne interesserede på trods af en dyr prisfastsættelse.
Forsyningsforstoppelse koster massivt på indtjeningen
Vestas’ omsætning i 3. kvartal er 4% bedre, end vi forventede (+9% ift. markedsforventningerne). Selskabet har overleveret flere vindmøller til kunderne i 3. kvartal, end vi estimerede i ’Offshore’, og priserne på de overleverede møller har været lidt højere, end vi modellerede. På indtjeningssiden er der dog tale om en gedigen skuffelse. Bruttomarginalen på 10,8% er
klart under vores forventninger på 13%, og det koster på resultatet af primær drift (før engangsposter), der er 22% lavere end vores (og markedets) forventninger. Årsagen til den lavere indtjening er tiltagende forstyrrelser og uforudsigelighed i forsyningskæderne og høje transport- og råvarepriser. Konsekvensen er, at både rentabilitet og indtjening i ’Power Solutions’ er noget lavere, end vi forventede. ’Service’ leverer igen et solidt indtryk med højere end forventet omsætning, mens rentabiliteten er lidt lavere, end vi havde modelleret.