Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Sydbankanalyse: Ingen dramatik i allerede kendt Ørsted regnskab – 2021 bliver et begivenhedsrigt år

Frederik Lorenzen

onsdag 10. februar 2021 kl. 11:52

Uddrag fra Sydbanks analyse af regnskabet fra Ørsted:

Vi fastholder vores Købs-anbefaling på Ørsted-aktien. Ørsted løftede sløret for
regnskabets væsentligste poster d. 13. januar, og der var derfor ingen dramatik i dagens offentliggørelse. Selskabet leverer en stærk afslutning på 2020, godt hjulpet på vej af høje vindhastigheder. Ørsted ser frem imod et begivenhedsrigt 2021 med udbud og tildeling af omkring 25GW i havvindindustrien.

Ingen overraskelser i indtjeningen – lander på niveau med allerede kendte tal
EBITDA-indtjeningen på 5.003 mio. kr. i 4. kvartal 2020 er helt på linje med de allerede offentliggjort regnskabstal. Den relativt stærke indtjening i 4. kvartal skyldes bl.a. en stærk underliggende produktions- og indtjeningsfremgang i både offshore og onshore divisionerne, som begge levere bedre end forventet elproduktion i kvartalet understøttet af relativt høje vindhastigheder EBITDA-indtjeningen er ca. 8,5% højere end i samme periode sidste år. Den stærke indtjeningsudvikling i 4. kvartal skyldes bl.a. indtjeningsfremgang i både onshore og Markets & Bioenergy.

Stærk produktionsvækst i både hav- og landvind
Elproduktionen i Ørsteds hav- og landvindmølleparker nyder i 4. kvartal godt af en høje vindhastigheder, hvilket, sammen med igangsætningen af nye vindmølleparker, er med til at løfte produktionen til nye rekorder. Ørsteds havvindmølleparker producerer 5,03 TWh i 4. kvartal 2020, hvilket er ca. 27% højere end samme periode sidste år og lander noget over vores estimater. Igangsætningen af Hornsea 1 og Borssele 1&2 bidrager væsentligt til elproduktionen i kvartalet i forhold til sidste år. EBITDA-indtjeningen fra ’Offshore’ ender på 4.128 mio. kr., på linje med de allerede offentliggjorte regnskabstal. Ørsteds landvindmølleparker leverer en elproduktion på 1,7 TWh, hvilket er næsten 70% højere end samme periode sidste år, og 22% højere end vores estimat. Den øgede elproduktion skyldes igangsætningen af Ørsteds projekter Sage Draw, Lockett og Plum Creek i USA, samt en noget højere vindhastighed i forhold til
samme kvartal sidste år. EBITDA indtjeningen i ’Onshore’ lander på 324 mio. kr., hvilket ligeledes slår vores estimater.

 

Læs hele analysen her. 

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank