Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

TIVDAK® (tisotumab vedotin) godkendt af Europa-Kommissionen til tidligere behandlet recidiverende eller metastatisk livmoderhalskræft

Oscar M. Stefansen

mandag 31. marts 2025 kl. 17:29

Den Europæiske Kommission har godkendt TIVDAK® (tisotumab vedotin) til behandling af tilbagevendende eller metastatisk livmoderhalskræft hos voksne patienter efter tidligere systemisk behandling. TIVDAK er den første antistof-lægemiddelkonjugat godkendt i EU til denne behandling. I Phase 3-innovaTV 301 forsøget viste TIVDAK en 30% reduktion i dødsrisiko sammenlignet med kemoterapi. Median overlevelsestid med TIVDAK var 11,5 måneder, mod 9,5 måneder med kemoterapi. Godkendelsen er baseret på signifikante resultater i overlevelse og sygdomsprogression.

Hurtige nyheder er stadig i beta-fasen, og fejl kan derfor forekomme.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank