Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens danske Vindere og Tabere. Torm, Lundbeck og DS Norden topper

Morten W. Langer

fredag 13. maj 2022 kl. 20:16

Fra Aktiesiden.dk

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2020
TORM plc A22051284.55320495616.8914.8063.5487.89
Audientes2205129.54716863.7012.50-18.4649.06
Conferize A/S2205120.141091215.9310.0076.11-35.18
TROPHY GAMES Development2205124.65387481.757.64-8.46
Erria2205113.1421050.006.804.676.08
Scape Technologies A/S2205121.58298978.565.67-34.23-71.18
STENOCARE22051211.68626431.745.0412.96-40.53
Impero2205127.90132599.124.77-41.48
Scandinavian Tobacco Group A/S220512152.50185943920.933.8117.1862.96
H. Lundbeck220512166.25634244384.233.71-0.25-18.44
Luxor B220512870.00238590-1.693.5740.3290.40
Park Street, A22051116.10610510.003.2114.1861.00
D/S Norden220512268.2040801404-1.762.8473.61179.94
Brd. Klee, B2205114380.00275320.002.8217.1161.56
Fast Ejendom Danmark A/S220511150.00396670.002.746.3826.05
Flügger B220512488.001776061.042.31-25.15-21.63
OrderYOYO2205126.65115055-11.802.31-47.22
NTR Holding B22051219.90970354.742.05-7.4421.97
Scandinavian Brake Systems A/S2205118.4086320.001.94-37.78-65.00
Hvidbjerg Bank220512108.0032042-0.921.890.9347.95
Penneo22051216.16513959-1.701.89-11.89-64.33
Gabriel Holding220512600.001321381.691.69-6.25-1.76
Jobindex2205122000.0043026-1.961.0115.6174.65
LED iBond International2205121.881718610.590.86-55.76-89.32
EAC Invest22051212000.00675200.000.840.8487.47
Lån & Spar Bank220512660.00931160.760.765.6036.84
H+H International220512165.404895868-2.710.61-28.0925.30
SimCorp220512495.80414679240.280.57-29.58-43.88
Harboes Bryggeri B22051278.001254800.520.52-13.337.73
Carlsberg, A2205121075.006510200.940.47-9.3511.12
GrønlandsBANKEN220512610.00587386-1.610.008.8314.90
Blue Vision A2205121.00220993.090.00-10.71-46.95
Dantax220512458.0039562-1.720.00-11.92125.69
Rovsing22051268.0052450.000.00-16.6725.00
Strategic Investments A/S2205101.15693590.000.00-4.1713.24
Bioporto B(06 T.)2205121.28370648-0.78-0.16-48.18-68.32
Copyright Agent2205124.24256356.00-0.24-10.74
Konsolidator A/S22051213.8031716-0.72-0.3630.19-56.88
Jeudan220512279.0054345650.36-0.361.4513.59
United Int. Enterprises Ltd.2205122130.001068592-0.93-0.4714.5256.26
Københavns Lufthavne2205127160.005812660.56-0.5622.1833.09
Risk Intelligence2205123.77445467.71-0.79-38.60-49.40
Digizuite2205126.7018515100.00-0.89-16.04
Monsenso2205110.85789180.00-0.94-29.38-92.23
Lollands Bank220512618.002864581.31-0.967.6759.28
Agat Ejendomme A/S2205122.024226320.00-0.98-1.468.60
Össur hf.22051233.3091302550.45-1.04-21.28-31.27
BankNordik P/F220512123.005437110.00-1.20-12.46-19.08
Hydract2205127.90353990.00-1.25-16.75
Roblon B A/S220511140.001183410.00-1.410.36-22.65
Sanistål B22051267.20169822-2.89-1.47-12.0410.16
Rias B220512605.00282840.00-1.63-9.0240.55
Silkeborg IF Invest22051217.7056521-2.21-1.6718.7943.90
Boozt, DKK22051267.6518096284.97-1.67-47.88-50.69
WindowMaster International2205126.68152871.21-1.76-15.66-26.91
Tivoli A/S220512878.00387873-1.35-1.798.4020.94
Fynske Bank A/S220512126.00222666-2.33-1.95-2.3362.39
Carlsberg, B220512876.801876235960.92-1.95-20.02-5.29
Netcompany Group A/S220512371.4097968578-0.59-1.95-47.28-40.23
TCM Group A/S220512100.00204507-0.20-1.96-33.84-20.87
ISS A/S220512127.201163417020.16-2.001.7620.68
Royal UNIBREW220512584.00829422190.41-2.08-18.90-13.89
SKAKO A/S22051151.40865280.00-2.280.1416.44
Newcap Holding2205120.405819-2.91-2.444.17-0.50
The Drilling Company of 1972220512355.2014224389-2.79-2.6838.6484.33
FirstFarms22051279.80399248-0.75-2.6812.5725.70
Nordea Bank Abp22051268.27512118511.74-2.75-8.6954.63
Djurslands Bank220512348.00194778-0.57-2.796.1623.86
Topdanmark220512368.2028897260-0.05-2.809.5762.84
Danske Andelskassers Bank22051210.40252949-0.95-2.80-0.2148.24
NORD.investments2205124.484794-0.44-2.820.90
Møns Bank220512231.001973730.00-2.9412.6856.08
Copenhagen Capital A/S, Præf2205101.964330.00-2.972.6014.96
Bang & Olufsen22051215.6927771930.00-3.03-43.76-53.25
Re-Match Holding2205127.75185810-1.01-3.12-51.26
Glunz & Jensen22051277.00178100.00-3.140.0030.51
RISMA Systems2205117.26101120.00-3.202.25
Kreditbanken2205114160.00645340.00-3.26-0.2527.82
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2205120.4569932-1.10-3.43-6.4421.29
Ørsted A/S220512694.50342810942-2.59-3.43-15.62-42.66
Nordfyns Bank220512247.00118180-0.40-3.520.8251.53
Danish Aerospace Company2205124.334444-3.99-3.78-11.63-29.02
Skjern Bank220512112.501660985-2.60-3.8512.0669.04
Danske Bank220512104.85279042123-0.76-3.90-5.537.78
Bavarian Nordic220512133.00677565251.29-3.94-50.52-28.88
Schouw & Co.220512493.50124419860.92-3.99-11.04-16.03
GN Store Nord220512226.801511364011.30-4.02-44.58-53.07
Pandora A/S220512540.402623209570.11-4.08-31.83-16.84
Q-Interline2205124.60109580-2.13-4.1725.68
Mdundo.com2205127.101084850.00-4.3161.7311.46
Per Aarsleff B220512253.504711602-2.50-4.34-14.72-13.63
InterMail22051212.901059629.32-4.444.8831.63
Aquaporin22051289.8093962-3.44-4.47-19.10
PARKEN Sport & Entertainment22051287.60338729-0.23-4.7812.3123.38
AGF A/S, B2205120.5165774-6.93-4.85-5.90-25.66
Vestjysk Bank2205123.40672135-2.72-4.90-0.4422.74
Alm. Brand22051210.96235591291.01-4.94-11.93-24.02
DFDS220512257.00238763821.26-4.96-25.39-5.38
Ennogie Solar Group22051215.75489026-0.63-5.4139.38192.08
SP Group220512313.501362800-1.42-5.43-28.2718.40
Brain+2205122.40286070.00-5.51-29.82
Tryg A/S220512153.70134270646-0.36-5.56-4.152.54
Chr. Hansen Holding220512529.201312641290.95-5.602.68-13.40
Hypefactors A/S2205124.5527394-0.66-5.60-15.74-37.24
Prime Office220511266.00657050.00-5.67-11.9231.90
SAS AB2205120.655815379-2.65-5.73-29.12-51.76
Novo Nordisk B220512749.1018609624500.28-5.862.8980.70
Totalbanken220512125.00187925-3.85-6.02-5.3047.06
NTG Nordic Transport220512335.5089458303.23-6.15-37.1731.05
FOM Technologies22051237.50947170-7.64-6.25-3.97-10.71
North Media A/S22051271.1013004681.28-6.32-30.29-0.94
Nexcom2205122.7932256-4.45-6.38-25.60
Jyske Bank220512352.5093756260-0.84-6.524.6051.22
Onxeo SA2205112.62120940.00-6.61-17.25-46.74
A.P. Møller – Maersk, A22051219150.001151578561.00-7.04-1.1674.57
Sydbank220512224.6033414855-2.43-7.3414.3784.66
Nilfisk Holding A/S220512172.4034209640.12-7.41-19.8131.00
Scandinavian Investment Group2205123.12136829-6.59-7.4214.7168.65
RTX A/S220512147.00593718-1.21-7.43-25.53-36.66
Scandinavian Medical Solutions2205124.7454143-5.21-7.52-8.94
SameSystem2205122.8324765-3.08-7.52-40.55
Gyldendal A2205113160.0024460.00-7.60-20.61-18.24
WirTek A/S22051216.9082707-3.43-7.65-6.1932.93
BactiQuant2205127.3946638-0.14-7.74-19.67
FastPassCorp22051140.0032000.00-7.83-31.03-7.83
Movinn2205126.0816555-4.10-7.88-24.94
Brdr. A & O Johansen B22051290.005430390-1.64-7.88-33.8252.03
Gyldendal B220510474.00355880.00-7.96-10.7718.29
Ringkjøbing Landbobank220512774.0025242907-1.02-8.19-11.0442.65
A.P. Møller – Maersk, B22051219675.005010823431.68-8.23-5.9666.16
Nordic Shipholding A/S2205110.11136650.00-8.4716.13-68.60
DecideAct2205126.0421211-4.73-8.48-26.79-58.06
Copenhagen Capital A/S, Stam2205107.00294570.00-8.5014.6091.49
Happy Helper A/S2205112.1445700.00-8.55-29.61-68.06
Brdr. Hartmann220512203.001658284-1.93-8.56-44.99-59.56
Rockwool International B2205121734.0062694948-1.81-8.59-39.37-22.94
Demant A/S220512280.0094630241-1.41-8.65-16.4416.38
DSV Panalpina2205121056.506435064451.34-8.73-30.554.37
GreenMobility A/S22051285.0078777-3.41-8.80-10.53-52.71
Rockwool International A2205121720.002769474-2.60-9.09-27.08-13.46
Aalborg Boldspilklub A/S22051254.0011048-0.92-9.2434.3336.36
Green Hydrogen Systems22051216.4416691920.24-9.67-52.14
Columbus A/S2205128.27373085-2.01-9.72-13.3120.05
Trifork Holding220512203.001932887-2.87-9.78-32.23
Matas A/S22051287.804974577-1.46-9.81-29.483.46
FLSmidth & Co.220512187.50777146120.35-9.86-21.97-17.41
Hove2205123.3864061-6.11-9.87-19.52
ALK-Abello B220512130.0030431234-3.10-10.31-24.204.00
MapsPeople2205126.2031588-0.32-10.40-22.11
Coloplast B220512851.00302491326-1.00-10.42-26.06-6.76
Valuer Holding2205122.4023173-1.64-10.450.21
DonkeyRepublic Holding2205126.8220564-1.73-10.73-10.26
Spar Nord Bank22051273.8017406440-0.81-10.76-9.3129.59
ChemoMetec220512672.5043568626-3.93-11.10-19.2716.90
ViroGates A/S22051274.602115042.75-11.19-48.19-8.47
MT Højgaard Holding A/S220512134.00196463-1.83-11.26-38.53-21.18
Freetrailer22051232.10183734-4.18-11.33-35.67202.83
Solar B220512678.0013203711-1.17-11.35-3.63131.03
HusCompagniet22051276.103424865-4.28-11.61-35.73-37.72
Shape Robotics22051215.4091844-5.23-11.7528.3335.36
cBrain220512202.008681075-4.17-11.87-28.326.46
Novozymes B220512427.70168041235-1.13-11.96-19.3325.63
Cemat A/S2205120.80162451-0.50-12.42-21.94113.83
Zealand Pharma22051273.7516907237-5.75-13.24-49.17-66.57
Relesys2205125.0024647-7.41-13.34-46.35
Enalyzer2205124.583865-2.14-13.58-8.40-7.29
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S220512160.003699554-5.04-13.75-3.0377.78
NKT A/S220512290.4037039081-2.22-14.24-7.987.08
Vestas Wind Systems220512148.14514365611-4.40-14.46-25.80-48.11
Genmab2205122033.00307082186-1.31-14.83-22.70-17.46
Astralis Group2205122.5152028-16.05-14.92-33.07-37.41
Ambu A/S, B22051286.90184473624-2.93-15.38-49.77-66.93
Orphazyme A/S2205122.11347420-0.19-15.52-87.69-96.85
Alefarm Brewing2205122.6519945-7.67-16.67-11.96-50.19
Seluxit A/S2205124.08253311.24-17.74-16.22-62.91
Agillic A/S22051222.20948974-4.72-17.78-13.9513.27
Odico A/S2205123.54348943.81-19.554.12-71.46
NNIT A/S22051267.902102371-3.41-21.32-40.85-43.63
Atlantic Petroleum P/F2205126.44212338-7.47-21.6542.7939.09
Dataproces Group2205124.60165777-3.97-28.13-14.81-58.03
Lige nu: Få 3 gratis numre på ØU Formue
Er du ikke kunde? Så snup 3 gratis udgivelser af Danmarks førende e-magasin om investering. Udgivelsen indeholder aktieanalyser og aktietips, som du kan omsætte til profit. Ingen binding & udløber automatisk.
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Energinet søger økonom til projekter i den grønne omstilling
Region Syddanmark
Private Banking rådgiver søges til Ringkjøbing Landbobank i Aarhus
Region Midt
Økonomikonsulent til tværgående anlægsstyring
Region Sjælland
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Topdanmark søger IT-udvikler med flair for økonomi til transformationsprogram
Region Hovedstaden
Grant Thornton Denmark søger erfaren revisor
Region Hovedstaden
Kalundborg kommune søger økonomimedarbejder med talent for præcision og udvikling (genopslag)
Region Sjælland
Møns Bank i Næstved søger erhvervsrådgiver – er det dig?
Region Sjælland
Plesner søger økonom til ambitiøs økonomisk analyseenhed
Region Hovedstaden
AC Birk søger Økonomichef med fokus på bæredygtig økonomi for vores 3 spændende forretningsenheder
Region Midtjylland
Kreditkonsulent søges til Danske Andelskassers Bank A/S
Region Midtjylland
Røde Kors søger en Blended Finance Advisor
Region Hovedstaden
Ringkøbing Landbobank søger Privatrådgiver til hovedkontoret i Ringkøbing
Region Midtjylland
Senior Director for Humanitarian Innovative Finance Hub
Region Hovedstaden
Sparekassen Kronjylland søger kvantitativ analytiker eller statistiker
Region Midtjylland
Forretningsorienteret controller til økonomistyring i Vejdirektoratet
Region Hovedstaden
Vil du være med til at udvikle vores ledelsesteam, og brænder du for ledelse?
Region Sjælland
Hans Knudsen Instituttet søger Senior Business Controller til økonomiafdeling
Region Hovedstaden
KPMG søger målrettede MidMarket-revisorer
Region Hovedstaden
Opsøgende privatrådgiver til Ringkjøbing Landbobank i Aarhus
Region Midtjylland
Finanstilsynet søger Vicekontorchef til kapitalmarkedsanalyse
Region Hovedstaden
Head of Finance and Controlling til Kalundborg Refinery
Region Sjælland
Er business controlling i staten noget for dig?
Region Hovedstaden
Vil du arbejde med økonomisk rådgivning for nogle af Danmarks største virksomheder?
Region Hovedstaden
Projektkonsulent til forretningskritisk projekt i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen
Region Hovedstaden
Spændende juridiske stillinger indenfor et område med stor politisk bevågenhed
Region Hovedstaden
Skattestyrelsen søger teamkoordinator til transfer pricing
Region Hovedstaden
Udløber snart
Brænder du for at bidrage til den regnskabsmæssige understøttelse af staten
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: [email protected]
Jobannoncer: [email protected]
Redaktion: [email protected]
Annonce materialer: [email protected]
Bogholderi: [email protected]

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]