Log ind
Log ind
Formue

Ugens Danske Vindere & Tabere: Astralis, Ambu og Virogates topper

Morten W. Langer

lørdag 27. november 2021 kl. 9:39

Fra Aktiesiden.dk

Udskrevet/beregnet : 26/11-2021 17:00 CET

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

 

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2019
STENOCARE21112610.50408400-2.9629.31-46.54-62.56
Dantax211126428.001530380.0015.68102.87133.39
Astralis Group2111264.561569951.5614.8613.72-36.58
Blue Vision A2111261.36368755.437.94-27.85-62.84
Hometown2111260.83444403.737.74-15.81-47.73
Hypefactors A/S2111266.14522843.727.72-15.31128.25
Erria2111253.26177480.007.2410.1498.78
Impero21112619.001045830.005.56
Ambu A/S, B211126199.601606910474.895.16-24.1678.94
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2111260.54251014-1.455.0446.0911.76
Small Cap Danmark21112612.40878220.004.20129.96215.66
Silkeborg IF Invest21112615.60529584.704.0026.834.00
ViroGates A/S211126132.005380164.353.9461.96284.84
Topdanmark211126351.2095144382-0.063.3542.2117.93
Alm. Brand21112611.8839270141-1.982.77-19.56-0.18
Bavarian Nordic211126313.001141897162.692.3267.38130.78
AGF A/S, B2111260.62481715.762.30-9.0465.52
Ørsted A/S211126867.00350563652-0.552.19-29.4729.21
Mdundo.com2111266.10351393.392.01-4.24
Gyldendal B211124515.00154820.001.9824.1335.36
Prime Office211126320.001558941.911.9158.6772.04
Danske Andelskassers Bank21112610.455298520.381.8345.0869.72
Strategic Investments A/S2111261.15424841.771.779.4719.76
NORD.investments2111265.82582321.391.75
GreenMobility A/S211126107.00314853-0.931.42-40.4742.05
Glunz & Jensen21112375.00726050.001.3527.125.63
Jyske Bank211126334.5065236018-2.761.3043.5037.60
TCM Group A/S211126157.001177994-1.261.2922.1834.79
RISMA Systems2111267.9985282-3.501.27
Cemat A/S2111260.941633601.621.08150.00167.05
SP Group211126420.006990062-2.780.9657.2176.05
Hvidbjerg Bank211126105.0069295-0.940.9643.8489.19
FastPassCorp21112660.0033454-10.450.8438.2551.52
Totalbanken211126130.002427760.780.7852.9456.63
Fast Ejendom Danmark A/S211126134.00115680-1.470.7512.612.29
PARKEN Sport & Entertainment21112681.20246315-1.930.7414.37-18.80
Aquaporin211126121.00618967-3.970.67
NTG Nordic Transport211126509.0021518008-2.120.0098.83466.82
Fynske Bank A/S211126126.00179050-0.790.0062.3967.70
Agillic A/S21112624.602485730.000.0025.51-18.97
InterMail21112612.3030046-0.810.0025.516.96
Luxor B211125620.00201380.000.0035.6958.43
EAC Invest21112412300.001814900.000.0092.16636.53
Boliga Gruppen A/S21111912.15248440.000.0022.73164.13
Atlantic Petroleum P/F2111264.9061710.41-0.205.83-18.33
D/S Norden211126152.6031820576-1.17-0.2647.8856.19
United Int. Enterprises Ltd.2111261800.001447174-1.37-0.2831.0343.81
Gabriel Holding211126648.00317904-0.61-0.314.52-17.99
Columbus A/S2111269.391990504-3.20-0.3236.3058.76
GrønlandsBANKEN211126598.00274069-0.33-0.335.5814.30
Vestas Wind Systems211126223.80672135345-0.71-0.40-21.7469.61
Brd. Klee, B2111244000.00120860.00-0.5047.5469.72
Newcap Holding2111260.3924720-5.80-0.51-2.99-4.37
Odico A/S2111266.8688252-0.29-0.58-44.70-48.03
Trifork Holding211126273.007151218-2.33-0.73
RTX A/S211126153.801038225-0.52-0.77-33.73-13.94
Bioporto B(06 T.)2111263.151100760-2.17-0.79-21.9130.41
MT Højgaard Holding A/S211126220.001189186-0.45-0.9029.41163.47
FirstFarms21112664.40345190-1.53-0.920.43-2.14
Gyldendal A2111254320.0078160.00-0.9211.22221.31
Møns Bank211126212.00498979-2.75-0.9343.2487.78
Matas A/S211126116.9087891390.26-0.9337.75116.00
Scandinavian Tobacco Group A/S211126121.5014227663-1.14-1.0623.0671.83
Scandinavian Brake Systems A/S21112613.1029219-6.43-1.13-45.42-26.82
Jobindex2111261730.00840170.00-1.1451.0793.13
Freetrailer21112648.40841296-3.20-1.22356.60887.76
SameSystem2111264.65164748-2.52-1.27
DFDS211126316.4051578586-1.13-1.3114.970.01
Shape Robotics21112614.501716841.40-1.3627.45
Spar Nord Bank21112683.407190441-3.36-1.4242.5531.75
Össur hf.21112641.401311869-0.36-1.43-14.55-20.51
Tivoli A/S211126816.00549845-3.55-1.4512.4016.57
German High Street Properties211126135.00373692.27-1.46-1.46-6.90
Carlsberg, B2111261062.00201051140-2.79-1.4811.3312.46
Lån & Spar Bank211126605.0046346-1.63-1.6325.4440.49
Nilfisk Holding A/S211126222.005774110-4.10-1.7768.6952.26
TROPHY GAMES Development2111266.081165091.33-1.78
Aalborg Boldspilklub A/S21112643.6017494-0.46-1.8010.10-13.73
Danish Aerospace Company2111265.4224903-8.14-1.81-11.15-2.34
Skjern Bank21112697.00546043-1.42-1.8241.3867.59
Jeudan211126265.005974370.00-1.857.896.18
Danske Bank211126110.00263842451-4.93-1.9211.113.74
Conferize A/S2111260.1217102-4.78-2.05-45.83-79.09
Scandinavian Investment Group2111262.742286530.00-2.1448.1157.02
SKAKO A/S21112655.001283033.38-2.1415.8630.87
Sydbank211126213.6027577850-3.87-2.2066.7760.44
Djurslands Bank211126342.00124012-0.58-2.2918.7538.95
Nordfyns Bank211126254.00199208-1.55-2.3155.83106.50
Ringkjøbing Landbobank211126847.0021913413-2.87-2.3154.6970.87
Scape Technologies A/S2111262.9373820-1.68-2.33-46.73-78.97
Tryg A/S211126158.0096685219-1.13-2.474.666.25
Carlsberg, A2111261150.001031260-1.29-2.5416.0225.91
BactiQuant21112611.30388232-5.04-2.59
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S211126148.502161593-2.62-2.6265.0071.25
Flügger B211126668.00301702-2.62-2.627.28127.00
GN Store Nord211126397.10201744588-0.43-2.62-18.2427.71
A.P. Møller – Maersk, A21112618160.00821201610.00-2.6347.26113.19
Københavns Lufthavne2111265900.00605542-1.99-2.649.673.15
NNIT A/S211126108.0019994341.12-2.70-10.341.07
Harboes Bryggeri B21112693.40239002-2.71-2.7129.0158.31
Vestjysk Bank2111263.38979957-2.45-2.7322.209.55
Solar B211126740.009339689-3.01-2.76123.15186.02
LED iBond International2111266.69142484-1.47-2.76-62.01
Per Aarsleff B211126280.006261119-2.10-2.78-7.1837.13
Kreditbanken2111264040.0065242-1.94-2.8822.6722.71
Lollands Bank211126532.00276974-0.37-2.9237.1171.60
Konsolidator A/S21112614.8024001-1.33-2.95-53.7520.33
A.P. Møller – Maersk, B21112619210.004190595000.16-3.1344.75111.09
Royal UNIBREW211126731.20132205921-1.77-3.155.3224.29
Brdr. A & O Johansen præf. A/S2111261220.007102418-4.69-3.17106.09265.73
North Media A/S211126110.801939930-2.98-3.3245.79176.08
Roblon B A/S211126141.00480971-3.42-3.42-22.10-34.11
Valuer Holding2111262.94380262.26-3.44
Novozymes B211126495.20140279455-0.66-3.5143.5656.18
Copenhagen Capital A/S, Præf2111241.918050.00-3.547.554.71
Brain+2111263.1879174-3.64-3.64
ALK-Abello B2111263074.0025394010-1.41-3.7022.9688.01
Rias B211126630.00802980.00-3.8246.3653.76
Schouw & Co.211126540.0015974732-1.64-3.91-10.421.47
H. Lundbeck211126166.1054606227-3.49-3.91-19.57-32.56
BankNordik P/F211126142.00635150-3.07-4.05-6.5830.28
HusCompagniet211126118.003419035-2.32-4.07-3.42
Copyright Agent2111265.16564560.00-4.09
Copenhagen Capital A/S, Stam2111265.859415-9.30-4.1051.5564.33
Scandinavian Medical Solutions2111264.69616982-1.68-4.29
Nordea Bank Abp21112676.7151836072-5.25-4.3361.6047.04
Happy Helper A/S2111253.92198850.00-4.39-41.49-26.04
Boozt, DKK211126118.105775243-1.34-4.60-13.92
Zealand Pharma211126142.8040353407-1.65-4.67-35.27-39.34
Green Hydrogen Systems21112634.401775390-4.44-4.71
TORM plc A21112648.4010930200-4.16-4.827.56-26.50
Park Street, A21112612.80481370.00-4.8328.0092.48
Chr. Hansen Holding211126504.80112110422-0.39-4.92-17.39-2.26
Rovsing21112688.4098627-1.78-4.9562.5074.70
The Drilling Company of 1972211126249.4023394802-4.22-4.9529.42-43.40
WirTek A/S21112619.95180025-0.25-5.0053.64185.77
WindowMaster International2111269.20141454-4.17-5.060.66
Movinn2111268.9271327-3.04-5.11
Novo Nordisk B211126712.501275342647-1.04-5.1669.3390.96
Alefarm Brewing2111264.0446382-1.10-5.38-23.97
Genmab2111262584.00380683217-0.88-5.494.9174.42
Sanistål B21112677.00184491-2.28-5.6426.2324.19
Nexcom2111264.101351491.23-5.75
H+H International211126220.007661283-2.65-5.7866.6776.28
Risk Intelligence2111266.1290462-5.26-5.85-17.8565.41
cBrain211126319.0015325294-4.63-6.0467.99503.02
FOM Technologies21112637.80582832-3.08-6.09-10.00
Hydract2111269.6780171-1.02-6.12
DonkeyRepublic Holding2111268.5477620-0.47-6.15
Onxeo SA2111263.04140186-4.84-6.16-37.98-21.25
Agat Ejendomme A/S2111262.10191294-2.33-6.2512.90-46.70
Coloplast B2111261097.502732481540.05-6.5218.6636.07
Netcompany Group A/S211126704.50567681550.07-6.6913.38122.64
Seluxit A/S2111267.0829068-5.35-6.84-35.64-34.44
ISS A/S211126116.5084005985-6.50-7.0610.53-27.12
Demant A/S211126315.2078603544-2.60-7.5931.0150.24
DSV Panalpina2111261437.005772671570.14-7.8841.3788.63
NKT A/S211126301.0070952309-3.40-7.9510.99112.03
Penneo21112625.401866013-2.31-8.30-43.93
Rockwool International B2111262800.00867549861.56-8.5324.4384.55
Brdr. Hartmann211126318.005258191-3.93-8.62-36.654.61
Enalyzer2111265.25145073.96-8.706.2838.16
FLSmidth & Co.211126228.5067403695-6.24-8.78-1.01-13.17
Pandora A/S211126830.00262769055-5.25-8.8924.18202.99
Digizuite21112610.08297454-2.51-9.03
Dataproces Group2111265.18139389-2.08-9.12-52.74
Audientes21112613.60284195-2.16-9.33112.50
Rockwool International A2111262420.005466999-0.82-9.3619.6675.03
Nordic Shipholding A/S2111260.11465852.42-9.40-69.19-80.37
Orphazyme A/S21112622.282101722-4.79-9.80-66.80-69.23
SimCorp211126686.0059563098-1.15-10.40-23.51-7.15
Bang & Olufsen21112629.3410758557-3.42-11.04-12.5787.88
ChemoMetec211126919.00467609550.05-11.8059.74380.15
NTR Holding B21112651.00360182-2.86-12.0723.3243.04
SAS AB2111260.9617083913-6.80-12.55-28.86-66.44
MapsPeople2111267.80229036-2.26-13.14
DecideAct2111268.5529456-3.93-13.20-40.62
OrderYOYO21112612.40877734-6.77-13.89
Monsenso2111261.391188472.21-17.52-87.23
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Nyt job
Den Danske Klimaskovfond søger specialist i klima- og miljøøkonomi
Nyt job
Movia søger økonom med flair for kontrakter og projektledelse
Udviklingsorienteret financial controller til Vejdirektoratet
Energinet søger Seniorøkonom til Energiøer
Business Controller for International Afdeling i Røde Kors
Økonomichef til Hjemrejsestyrelsen
Plesner søger økonom til Team EU & Competition
Kreditkonsulent søges til Danske Andelskassers Bank A/S
Afdelingschef til Finans og Regnskab i Lyngby-Taarbæk Kommune
ARGO søger kulturbærende økonomichef
Spar Nord søger Kreditanalysekonsulent med stærk erfaring inden for erhvervsområdet
Vendor Finance Manager til Danish Agro
Vi søger endnu en produktionsmedarbejder med opgaver inden for pension og særlig indlån
Energinet søger forretningsudvikler med fokus på innovationsprocesser
Økonomichef med ansvar for HR ARKEN Museum for Moderne Kunst
Gorrissen Federspiel søger Compliance Seniorkonsulent – med primært fokus på forebyggelse af hvidvask og terrorfinansiering

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Aktuel artikelserie

ESG-komponenter i topchefløn

Ifølge mange store danske virksomheder spiller bæredygtighed en central rolle i deres måde at drive forretning på. Men...

Andre artikelserier

ESG-komponenter i topchefløn
Klimarapportering
Modernisering af Nationalbanken?
First North: Udfordringer & muligheder
Vækstfondens fremtidige rolle
Our articles in English

Seneste nyt

Langers skarpe

af Morten W. Langer
af Morten W. Langer
Seneste indlæg

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: salg@ugebrev.dk
Jobannoncer: jobannoncer@ugebrev.dk
Redaktion: redaktion@ugebrev.dk
Annonce materialer: annonce-mat@ugebrev.dk
Bogholderi: bogholderi@ugebrev.dk

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

I vores Nytårsudgave af Formue der udkommer d. 8. januar udpeger vi vores 10 vinderaktier for 2022. I denne særudgave får du dog meget mere end det.

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.
*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]