Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens danske Vindere & Tabere: NNIT, Jyske Bank og Demant topper

Morten W. Langer

fredag 24. juni 2022 kl. 22:20

Fra Aktiesiden.dk

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2020
NNIT A/S22062478.5063697363.4328.48-31.62-34.83
DecideAct2206245.5084630.7320.61-33.33-61.81
Dataproces Group2206244.102484585.1318.50-24.07-62.59
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2206240.622296591.3116.3828.4866.58
Orphazyme A/S2206242.10326370-5.7516.15-87.76-96.87
Jyske Bank220624374.701647694103.0815.9011.1960.75
BactiQuant2206247.18613322.5715.81-21.96
Demant A/S220624288.80808389855.0614.20-13.8220.03
FOM Technologies22062436.501780874.5814.06-6.53-13.10
Bavarian Nordic220624242.102063058071.0913.61-9.9329.47
Genmab2206242232.002524996413.1912.36-15.13-9.38
GN Store Nord220624244.201219736008.1011.92-40.33-49.47
Relesys2206244.7126316-5.8110.19-49.52
Astralis Group2206242.6021671-2.629.70-30.67-35.16
MT Højgaard Holding A/S220624122.5022492311.369.38-43.81-27.94
Chr. Hansen Holding220624526.201014143296.288.882.10-13.89
Ambu A/S, B22062477.121266599681.888.31-55.42-70.65
Zealand Pharma22062498.35153833782.668.14-32.22-55.42
SimCorp220624546.00316917483.378.12-22.46-38.20
ChemoMetec220624806.50324020914.207.97-3.1840.19
Coloplast B220624810.602072192484.657.34-29.57-11.19
ALK-Abello B220624123.50193050082.407.30-27.99-1.20
cBrain220624179.00111517172.766.87-36.48-5.66
Ørsted A/S220624734.602815288274.216.46-10.74-39.35
Ennogie Solar Group22062414.502571231.056.2328.32168.90
Nilfisk Holding A/S220624147.6042273793.225.88-31.3512.16
Netcompany Group A/S220624389.20594346023.135.88-44.76-37.36
Hydract2206245.8273931.755.82-38.67
DSV Panalpina2206241027.004974246404.735.55-32.491.45
Össur hf.22062430.8019483226.215.30-27.19-36.43
NKT A/S220624315.00308041025.785.28-0.1916.15
Novo Nordisk B220624786.3013694490813.075.258.0089.67
Jeudan220624323.0016299491.895.2117.4531.51
Spar Nord Bank22062475.80154270231.745.13-6.8533.10
Hypefactors A/S2206244.1924338-1.875.01-22.41-42.21
Novozymes B220624418.101311775195.244.71-21.1422.81
D/S Norden220624247.60296934051.064.3860.27158.44
BankNordik P/F220624129.003851182.384.03-8.19-15.13
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S220624155.5031987332.644.01-5.7672.78
Scandinavian Investment Group2206243.12133797-0.324.0014.7168.65
Lån & Spar Bank220623650.00540630.004.004.0034.77
Q-Interline2206244.95618214.213.9935.25
Park Street, A22062415.70907810.003.9711.3557.00
Columbus A/S2206248.105219650.003.85-15.0917.58
WindowMaster International2206247.72419302.933.76-2.53-15.54
DFDS220624227.40184126672.253.74-33.98-16.28
TORM plc A22062496.6027052690-1.083.6586.85114.67
Ringkjøbing Landbobank220624805.00271374082.033.60-7.4848.36
A.P. Møller – Maersk, B22062417105.004689972703.453.60-18.2544.46
PARKEN Sport & Entertainment22062487.80246033-0.233.5412.5623.66
Rias B220623610.00344360.003.39-8.2741.71
Totalbanken220624124.00398893.333.33-6.0645.88
RTX A/S220624138.402851620.143.28-29.89-40.36
Copenhagen Capital A/S, Stam2206246.70401473.883.089.6983.29
Carlsberg, A2206241030.0014840165.103.00-13.146.46
A.P. Møller – Maersk, A22062416840.001026082893.192.93-13.0853.51
Re-Match Holding2206247.2159908-3.922.93-54.69
Dantax220622432.00169240.002.86-16.92112.87
Rockwool International A2206241662.0040488734.922.85-29.54-16.38
Strategic Investments A/S2206241.16394152.652.65-3.3314.23
Møns Bank220624203.00154862-1.932.53-0.9837.16
Agat Ejendomme A/S2206242.051477370.492.500.0010.22
Djurslands Bank220624334.001824640.002.451.8918.88
Kreditbanken2206244200.00807840.482.440.7129.04
H. Lundbeck B22062434.04406117971.432.382.12-16.50
Alefarm Brewing2206242.61100217.852.35-13.29-50.94
Carlsberg, B220624897.602061351842.632.33-18.12-3.04
Danish Aerospace Company2206234.6059620.002.22-6.12-24.59
Roblon B A/S220624145.002968810.352.113.94-19.89
Bang & Olufsen22062414.1020661673.752.03-49.46-57.99
Luxor B220624780.001013582.631.9625.8170.71
Per Aarsleff B220624221.5039969284.731.84-25.49-24.54
H. Lundbeck A22062433.70135663781.511.811.10-17.34
Sydbank220624231.20260246271.761.7617.7490.09
FirstFarms22062481.601787800.741.7515.1128.53
Royal UNIBREW220624618.00769865212.491.71-14.18-8.87
H+H International220624138.6032245742.511.61-39.745.00
Prime Office220624256.001029400.001.59-15.2326.94
ISS A/S220624116.05538497042.521.58-7.1610.10
Rockwool International B2206241667.50958492664.411.58-41.70-25.90
Pandora A/S220624469.701654684173.121.38-40.75-27.72
TROPHY GAMES Development2206244.46280148.521.36-12.20
Vestas Wind Systems220624164.50432163130-2.161.34-17.61-42.38
Mdundo.com2206247.1839131-1.371.1363.5512.72
Atlantic Petroleum P/F22062412.05339638-2.820.84167.18160.26
Danske Bank220624107.451712138091.900.84-3.1810.45
GrønlandsBANKEN220624615.002559280.820.829.7215.84
GreenMobility A/S22062474.6099787-1.840.81-21.47-58.49
Shape Robotics22062416.50849551-12.230.6137.5045.03
Jobindex2206241750.00901886.060.571.1652.82
Nexcom2206242.48125147.830.40-33.87
Tryg A/S220624156.401523809772.290.39-2.474.34
Monsenso2206240.7065190.000.29-41.57-93.57
Matas A/S22062480.5551601062.220.25-35.30-5.08
Nordea Bank Abp22062465.84643449431.310.14-11.9449.13
Copenhagen Capital A/S, Præf2206242.0017740-0.990.004.6917.30
Danske Andelskassers Bank22062410.50211348-0.940.000.7549.66
Fynske Bank A/S220624126.003505430.000.00-2.3362.39
Vestjysk Bank2206243.305969050.300.00-3.3719.13
DonkeyRepublic Holding2206247.30200170.000.00-3.95
Gabriel Holding220624570.00488532.700.00-10.94-6.67
Digizuite2206237.14274930.000.00-10.53
HRC World Plc2206215.2550.000.00191.67272.34
Seluxit A/S2206213.9048000.000.00-19.92-64.55
German High Street Properties220617144.004750.000.000.005.11
Sanistål B22062484.20892444-0.47-0.2410.2138.03
Odico A/S2206243.80143510.00-0.2611.76-69.37
RISMA Systems2206246.58977840.00-0.30-7.32
Scandinavian Medical Solutions2206244.4965502-3.86-0.33-13.75
STENOCARE22062410.24366551.59-0.39-0.97-47.86
Trifork Holding220624191.0015405610.00-0.42-36.23
Skjern Bank220624108.50354660-0.46-0.468.0763.03
Onxeo SA2206242.51151512.24-0.59-20.57-48.87
Glunz & Jensen22062082.50293680.00-0.607.1439.83
Hove2206243.03830321.34-0.66-27.86
Cemat A/S2206240.81948730.00-0.74-21.36115.43
SKAKO A/S22062452.60823442.73-0.752.4819.16
EAC Invest22062011500.00174600.00-0.86-3.3679.66
Topdanmark220624353.20181148221.20-0.905.1156.20
Hvidbjerg Bank220624105.0029894-0.94-0.94-1.8743.84
Tivoli A/S220624806.003401690.25-0.98-0.4911.02
Silkeborg IF Invest22062419.7024090-0.51-1.0132.2160.16
Aquaporin22062478.2071249-4.63-1.01-29.55
Brdr. Hartmann220624244.501008618-0.41-1.01-33.74-51.29
Alm. Brand22062410.67164797142.50-1.02-14.26-26.03
SP Group220624315.0014062921.45-1.10-27.9318.96
United Int. Enterprises Ltd.2206242003.001483446-0.15-1.239.9548.87
Scandinavian Tobacco Group A/S220624137.70149785310.95-1.295.8147.15
NTG Nordic Transport220624266.0035852160.95-1.30-50.193.91
HusCompagniet22062466.8047163724.70-1.47-43.58-45.33
InterMail22062412.3068950.82-1.600.0025.51
Happy Helper A/S2206242.467350-12.77-1.60-19.08-63.28
Harboes Bryggeri B22062472.601179050.55-1.63-19.330.28
Risk Intelligence2206232.3868130.00-1.65-61.24-68.05
Nordfyns Bank220624236.001258810.00-1.67-3.6744.79
NORD.investments2206244.22329580.24-1.86-4.95
Solar B220624620.0053878221.97-1.90-11.88111.27
North Media A/S22062464.7010094881.89-1.97-36.57-9.86
Penneo22062410.50444000-1.50-2.23-42.75-76.82
Schouw & Co.220624481.0098935912.12-2.34-13.29-18.16
Freetrailer22062433.301192732.46-2.35-33.27214.15
Brdr. A & O Johansen B22062472.2125498195.40-2.42-46.9021.98
Fast Ejendom Danmark A/S220624137.0057692-2.14-2.84-2.8415.13
Boozt, DKK22062444.446852254-1.90-2.84-65.76-67.61
Movinn2206245.8020487-3.33-3.33-28.40
Flügger B220624455.0078024-3.40-3.40-30.21-26.93
Green Hydrogen Systems22062415.201118879-1.30-3.43-55.75
Lollands Bank220624586.00262627-2.33-3.622.0951.03
OrderYOYO2206245.971555688.74-3.71-52.62
Scandinavian Brake Systems A/S2206247.7092440.00-3.75-42.96-67.92
SAS AB2206240.457811726-0.57-3.91-51.25-66.81
Gyldendal B220620442.00721060.00-3.91-16.7910.31
WirTek A/S22062416.20529701.25-4.42-10.0827.42
Newcap Holding2206240.3846563-2.05-4.50-0.52-4.98
MapsPeople2206245.78200950.70-4.62-27.39
Bioporto B(06 T.)2206241.144504871.06-4.67-53.68-71.68
LED iBond International2206241.509282-4.57-4.81-64.61-91.46
FLSmidth & Co.220624178.50440359601.83-4.98-25.71-21.38
Gyldendal A2206232280.0035620.00-5.00-42.72-41.01
Valuer Holding2206241.8625555-4.12-5.10-22.34
AGF A/S, B2206240.51229020.39-5.51-5.17-25.07
Aalborg Boldspilklub A/S22062440.4022001-0.98-5.610.502.02
Københavns Lufthavne2206246680.005588740.00-5.6513.9924.16
Nordic Shipholding A/S2206240.1019894-3.60-5.953.66-71.98
TCM Group A/S22062474.50763847-5.46-7.11-50.71-41.05
Audientes2206247.16621862.29-7.49-38.8011.87
Rovsing22062454.20309891.88-7.51-33.58-0.37
Brain+2206242.0316854-7.73-7.73-40.64
ViroGates A/S22062455.00250278-4.84-8.03-61.81-32.52
Blue Vision A2206240.7711567-3.14-8.33-31.25-59.15
Erria2206245.808019431.75-8.6693.3395.95
The Drilling Company of 1972220624311.0015975027-3.18-9.2821.3961.39
Impero2206247.0013487-1.69-11.39-48.15
Scape Technologies A/S2206241.2092170.00-11.76-50.21-78.18
Enalyzer2206244.4010984-5.17-12.00-12.00-10.93
Konsolidator A/S22062411.2527780-11.76-12.116.13-64.84
Agillic A/S22062318.20144530.00-12.92-29.46-7.14
Brd. Klee, B2206223640.00155780.00-12.92-2.6734.27
SameSystem2206241.928674-2.04-13.12-59.66
Conferize A/S2206240.0945915-0.23-13.206.90-60.65
Copyright Agent2206242.909844-16.91-14.96-38.95
NTR Holding B2206243.98147485-79.38-78.94-81.49-75.61
Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev om
Dagens Nyheder Investering

Vær et skridt foran. Få de vigtigste investeringsnyheder direkte i indbakken. Det er gratis og udkommer hver dag.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Udløber snart
Kontorchef til Erhvervsministeriets departement
Erhvervsministeriet
Udløber snart
Skatteankestyrelsen søger dygtig kommunikator til økonomistyring og regnskabsanalyse
Region Hovedstaden
Vil du være med til at føre tilsyn med finansielle virksomheders regnskaber og rapportering?
Region Hovedstaden
Clipper Bulk A/S søger Accountant Assistant – Creditor & Payment Team
Region Hovedstaden
Ringkjøbing Landbobank søger medarbejder til Udvikling, Kontrol & Overvågning inden for fonds- og valutaområdet
Region Midt
Ringkjøbing Landbobank søger forretningsudvikler indenfor kreditområdet
Region Midt
Senior Regnskabschef i CM Biomass
Region Hovedstaden
Dansk Sygeplejeråd søger financial controller med god faglig ballast og digital flair
Region Hovedstaden
Er du vores næste konsulent med interesse indenfor skat, økonomi og rådgivning?
Region Midt
Udløber snart
Transportministeriets departement søger to stærke økonomer/analytikere til Center for Klima og Analyse
Region Hovedstaden
Sparekassen Kronjylland søger kvantitativ analytiker eller statistiker
Region Midtjylland
Udløber snart
Indkøbs- og kontraktchef til Gymnasiefællesskabet
Region Sjælland
Head of Finance and Controlling til Kalundborg Refinery
Region Sjælland
Controller til store it-projekter i en af landets største it-afdelinger
Region Midt
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Grant Thornton Denmark søger erfaren revisor
Region Hovedstaden
Clipper Bulk A/S søger Finance Controller
Region Hovedstaden
Controller til store it-projekter i en af landets største it-afdelinger
Region Midt
Udløber snart
KPMG søger målrettede MidMarket-revisorer
Region Hovedstaden
Møns Bank i Næstved søger erhvervsrådgiver – er det dig?
Region Sjælland
Bornholms Regionskommune søger to økonomikonsulenter til Center for Økonomi og Personale
Bornholms Regionskommune
Private Banking rådgiver søges til Ringkjøbing Landbobank i Aarhus
Region Midt
Udbuds- og indkøbskonsulent til Bornholms Regionskommune
Bornholms Regionskommune
Ringkjøbing Landbobank søger privatrådgiver til København
Hovedstaden
Nordjyske Bank søger erfaren privatrådgiver til Hjørring
Region Nordjylland
Financial Controller til Danmarks nye erhvervsbank
Region Sjælland
Plesner søger økonom til ambitiøs økonomisk analyseenhed
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Aktuel artikelserie

ESG-komponenter i topchefløn

Ifølge mange store danske virksomheder spiller bæredygtighed en central rolle i deres måde at drive forretning på. Men...
Læs mere »

Andre artikelserier

ESG-komponenter i topchefløn
Klimarapportering
Modernisering af Nationalbanken?
First North: Udfordringer & muligheder
Vækstfondens fremtidige rolle
Our articles in English

Seneste nyt

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: [email protected]
Jobannoncer: [email protected]
Redaktion: [email protected]
Annonce materialer: [email protected]
Bogholderi: [email protected]

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]