Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens danske Vindere & Tabere: Totalbanken, Chemometec og Netcompany i top

Morten W. Langer

søndag 28. maj 2023 kl. 13:24

ChemoMetecs instrumentsalg dykker nu også i Europa

Fra Aktiesiden.dk

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2021
Orphazyme A/S2305262.269099140.4488.33156.82-86.83
Totalbanken230526222.008828506-0.8944.1657.4568.18
Scape Technologies A/S2305261.7083398-3.4136.00112.50-29.46
Scandinavian Brake Systems A/S23052620.001192840.0028.21203.0348.15
Curasight23052624.40917509-0.8120.79139.69-12.54
Konsolidator A/S2305267.35609253.5217.6015.93-30.66
Enalyzer2305262.98125740.0014.62-9.70-40.40
STENOCARE2305267.803502554.2813.04-15.13-24.56
ChemoMetec230526472.00470339754.1511.53-31.64-43.34
Netcompany Group A/S230526295.50504475954.0111.340.44-58.06
Noble Corporation230526279.0069240392.5711.167.10
SAS AB2305260.2222986958.6010.10-26.75-75.80
NKT A/S230526410.40678600660.1010.034.8530.04
TROPHY GAMES Development2305264.75174352.159.2018.75-6.50
H+H International230526106.204482927-1.308.593.51-53.83
InterMail23052612.70179638.558.55-0.783.25
Nordfyns Bank230526270.004631520.008.0025.5810.20
Fynske Bank A/S230526150.00144039-0.665.6315.3816.28
OrderYOYO2305265.0038806-0.405.0428.70-60.32
Nordic Shipholding A/S2305260.052229314.715.00-12.78-41.29
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2305260.45732251.374.95-16.82-7.48
SPENN Technology2305269.902458264.654.21-36.70-63.87
NTR Holding B2305266.1273975.523.7322.4066.48
Copenhagen Capital A/S, Stam2305267.00266973.703.708.5314.60
D/S Norden230526359.00395904302.923.70-5.18197.39
Hypefactors A/S2305263.58187760.563.474.68-33.70
Columbus A/S2305267.107561190.573.2014.87-23.23
RISMA Systems2305266.501888417.123.1721.72-8.45
Scandinavian Investment Group2305263.15438710.322.941.9415.81
Newcap Holding2305260.22214513.812.8326.74-43.23
Shape Robotics23052625.70981129-2.652.80-1.87115.88
TORM plc A230526180.00499577081.872.773.64318.78
Cemat A/S2305260.75369600.812.7515.08-27.38
Danish Aerospace Company2305264.90207482.512.5118.930.00
PARKEN Sport & Entertainment230526103.00480346-1.442.4955.6345.26
Gabriel Holding230525420.00172610.002.44-17.65-33.00
Erria2305264.66192740.222.19-7.7255.33
Jyske Bank230526485.6059665465-0.412.127.6044.09
Møns Bank230526208.00932170.971.961.961.46
Sydbank230526294.0025104523-0.071.945.8857.76
cBrain230526136.8014531071.481.94-13.20-51.45
Danske Bank230526143.551692411660.601.924.5529.34
Monsenso2305260.2869369.561.85-36.63-76.73
Lollands Bank230526570.001565900.001.79-1.38-0.70
Brdr. Hartmann230526292.007935300.001.74-1.02-20.87
Brain+2305260.702285420.001.74-43.14-69.56
Topdanmark230526360.80213943760.331.697.3116.69
Københavns Lufthavne2305266100.003291661.331.672.354.10
GrønlandsBANKEN230526620.004891720.811.645.0810.61
Strategic Investments A/S2305261.24110770.001.644.135.00
Flügger B230526378.003056690.001.61-11.06-42.02
Rias B230526635.00351980.791.60-6.62-4.51
Djurslands Bank230526390.00148889-0.511.5613.7422.14
Copenhagen Capital A/S, Præf2305262.00304210.501.52-2.914.69
DSV Panalpina2305261336.003174692331.751.4822.47-11.72
Atlantic Petroleum P/F2305265.1755393-4.961.37-25.7214.63
GN Store Nord230526179.55142723989-2.951.2712.39-56.13
Nilfisk Holding A/S230526132.8092704492.151.22-9.41-38.23
Brdr. A & O Johansen B23052677.501952259-0.901.17-6.75-43.01
Swiss Properties Invest230526103.0070290.980.984.04
Hvidbjerg Bank230526104.001214160.970.97-0.95-2.80
Park Street, A23052212.0055370.000.84-13.67-14.89
BankNordik P/F230526136.004942900.000.7418.4514.66
Trifork Holding230526147.8012405413.360.543.30-50.34
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S230526186.8015698050.000.54-3.4613.21
Danske Andelskassers Bank23052610.101574001.000.502.080.89
Penneo2305268.624791385.120.47-5.79-53.00
Per Aarsleff B230526330.5079704730.760.4629.7314.34
ViroGates A/S23052622.001679484.270.46-45.14-84.72
DFDS230526257.40157088552.550.312.24-23.89
Vestjysk Bank2305263.457369170.000.299.351.02
Spar Nord Bank230526102.80117517750.290.100.6236.23
Carlsberg, A2305261435.006220010.700.0030.5823.88
Digizuite2305266.30880500.000.0016.67-21.05
Mdundo.com2305267.30288181.390.0010.6166.29
Kreditbanken2305264100.0094286-0.490.000.49-1.69
TCM Group A/S23052670.80755898-0.840.00-3.01-53.16
Gyldendal B230526370.0095061.650.00-9.76-30.35
Conferize A/S2305250.06106190.000.0030.95-32.27
Agillic A/S23052522.00176560.000.00-7.17-14.73
FastPassCorp23052234.601070.000.00-10.82-40.34
Glunz & Jensen23051773.502200.000.00-1.34-4.55
Re-Match Holding2305156.68285790.000.0013.22-57.99
German High Street Properties230511129.0038570.000.00-10.42-10.42
Genmab2305262820.00252404552-0.11-0.07-4.117.22
Matas A/S23052691.1090164042.94-0.1130.70-24.94
Gubra23052699.89769074-0.07-0.11
North Media A/S23052660.60507639-1.94-0.166.32-40.59
Schouw & Co.230526557.0050673310.36-0.189.123.07
Skjern Bank230526125.00502695-1.57-0.402.4624.51
Tryg A/S230526159.55982634050.38-0.41-1.534.55
Alm. Brand23052611.26297558040.54-0.442.52-7.32
Zealand Pharma230526264.601005523230.08-0.4531.3882.36
Jobindex2305261730.001483361.17-0.5719.218.19
Lån & Spar Bank230525655.00161380.00-0.761.554.80
Harboes Bryggeri B23052675.00250875-0.27-0.7915.38-16.67
SimCorp230526721.50149518543-0.07-0.8253.154.02
Ringkjøbing Landbobank230526918.5022175925-0.27-0.86-2.496.24
EAC Invest23052511400.00286600.00-0.87-4.20-4.20
DecideAct2305264.306218-1.83-0.9259.26-47.88
AGF A/S, B2305260.6190859-1.60-0.9710.0413.28
Össur hf.23052630.704010905-0.81-0.97-8.49-27.42
Novo Nordisk B2305261137.6015909241771.48-1.0822.2458.34
NTG Nordic Transport230526424.50133750383.03-1.1677.99-20.51
Nordea Bank Abp23052670.65510260940.41-1.161.892.37
FirstFarms23052682.80120145-0.24-1.198.4518.10
Copenhagen Cap. 40% Præf 20322305258.252390.00-1.20
Bioporto B(06 T.)2305261.575553550.64-1.26-32.18-36.44
FOM Technologies23052638.101073470.00-1.30-9.29-2.43
Seluxit A/S2305262.96141641.37-1.3310.86-39.22
Aalborg Boldspilklub A/S23052644.0052721-0.90-1.35-11.299.45
FLSmidth & Co.230526296.00819530232.78-1.5317.6023.19
SameSystem2305251.26124030.00-1.5660.71-73.53
A.P. Møller – Maersk, B23052611670.002457709803.69-1.603.64-22.63
Rockwool International B2305261708.00654872730.71-1.646.81-39.01
A.P. Møller – Maersk, A23052611500.00593835853.51-1.714.02-17.48
Novozymes B230526351.201507207740.77-1.731.58-32.58
Chr. Hansen Holding230526528.00728893140.72-1.755.664.10
MT Højgaard Holding A/S230525136.501487990.00-1.80-6.19-37.39
Odico A/S2305261.85263334.52-1.868.82-45.59
Boozt, DKK23052673.501787417-1.41-1.87-9.26-43.37
Ambu A/S, B230526109.80490545620.69-1.9623.37-36.53
Tivoli A/S230526778.00413674-0.51-2.022.64-3.95
ISS A/S230526134.65651557610.00-2.11-7.219.35
Rockwool International A2305261690.001718914-0.71-2.206.30-26.81
Fast Ejendom Danmark A/S230526132.001020801.54-2.22-2.22-6.38
Jeudan230526259.00527215-0.38-2.267.92-5.82
Agat Ejendomme A/S2305261.9130522-2.06-2.313.25-7.07
Valuer Holding2305260.2541771-5.93-2.31-61.86-89.39
H. Lundbeck B23052637.4040059388-0.74-2.4546.2714.31
WirTek A/S23052611.751057451.73-2.49-2.36-32.80
Silkeborg IF Invest23052518.40114660.00-2.65-0.5423.49
Demant A/S230526272.701036199010.89-2.7541.63-18.62
Dantax230526280.003683-1.41-2.78-24.32-46.15
ALK-Abello B23052683.30360385462.78-2.80-13.27-51.43
Roblon B A/S230526137.5089255-1.79-2.83-10.71-1.43
Royal UNIBREW230526611.80373904780.82-2.9826.48-13.01
SKAKO A/S23052678.002525500.00-3.1124.6051.97
Q-Interline2305266.8018639-1.45-3.13-11.2385.79
Luxor B230526725.0061226-1.36-3.33-17.6116.94
Solar B230526509.0046797080.00-3.42-11.31-21.84
Carlsberg, B2305261085.001780878880.23-3.4320.771.71
Vestas Wind Systems230526200.10415437336-1.48-3.64-0.990.22
NNIT A/S23052689.5033561604.07-3.6636.23-22.04
Ørsted A/S230526614.00251658592-2.29-3.70-0.55-23.72
Rovsing23052652.00112370.00-3.70-10.96-36.27
Coloplast B230526878.002535669351.08-3.818.71-21.51
GreenMobility A/S23052645.001606210.67-4.464.65-52.63
Prime Office230526214.00243045-1.83-4.46-7.43-28.27
Scandinavian Tobacco Group A/S230526115.0015292026-0.86-4.640.14-6.05
Pandora A/S230526568.801724292861.03-4.7619.65-26.33
NORD.investments2305262.4012473-1.64-4.76-30.03-45.95
Ennogie Solar Group23052625.50264100-0.39-4.85-14.43125.66
Aquaporin23052674.00155035-3.90-5.132.78-33.33
Bang & Olufsen23052611.822284272-1.34-5.1443.97-57.63
DonkeyRepublic Holding2305265.2530776-3.67-5.41-38.67-30.92
Movinn2305255.0093170.00-5.6628.21-38.27
RTX A/S230526108.00924454-2.26-5.68-8.32-45.29
H. Lundbeck A23052635.167782654-0.85-5.7450.387.73
Dataproces Group2305252.30528320.00-5.7434.90-57.41
Green Hydrogen Systems23052626.352243524-2.41-6.06170.26-23.29
SP Group230526271.5025277873.23-6.546.96-37.23
United Int. Enterprises Ltd.230526180.50876534-2.70-6.703.751.66
Scandinavian Medical Solutions23052611.0512579513.76-6.7560.84112.50
BactiQuant2305265.72465551.06-7.14-14.11-37.83
Nexcom2305262.3024507-6.50-7.2620.73-38.67
CS Medica2305266.381301925.28-7.27-42.00-8.20
Astralis Group2305261.78626110.00-7.2910.22-52.53
Bavarian Nordic230526190.8580670730-3.12-7.76-10.57-29.00
WindowMaster International2305265.25210375-1.87-7.89-16.13-33.71
HusCompagniet23052658.803351078-1.67-8.1343.41-50.34
Alefarm Brewing2305262.00171480.00-8.2663.93-33.55
MapsPeople2305263.30346877.14-8.33-29.94-58.54
LED iBond International2305260.6110726-2.87-8.96-19.74-83.39
Brd. Klee, B2305244100.0088740.00-9.69-10.489.63
Gyldendal A2305261440.0017071-7.10-10.00-20.88-63.82
Hove2305264.301230390.47-10.049.412.38
Relesys2305264.265075-14.11-10.13-13.15-54.29
Cassatech2305261.8035215-1.37-10.4511.46-89.30
Hydract2305261.99467312.05-11.16-65.57-79.03
Audientes2305260.318663118.77-11.43-48.33-97.35
Freetrailer23052623.80354232-3.25-14.70-27.88-52.30
Impero2305255.50134430.00-14.7315.30-59.26
Risk Intelligence2305261.89325960.53-14.8611.18-69.22
Dancann Pharma2305260.37166385-7.50-23.24-35.09-94.39
Happy Helper A/S2305260.15187437.14-38.02-61.54-87.32
Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev
ØU Dagens Nyheder Middag - Investering

Vær et skridt foran. Få de vigtigste analyser af danske aktier og aktiemarkedet
Udkommer hver dag kl. 12.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank