Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens Danske Vindere & Tabere: Virogates, Hartmann og Royal Unibrew topper

Morten W. Langer

lørdag 19. november 2022 kl. 8:38

Hartmann står fast, trods syndflod af mulige problemer

Fra Aktiesiden.dk


Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2020
ViroGates A/S22111854.8032858316.6033.66-61.94-32.76
Brdr. Hartmann221118275.001242997-0.1814.58-25.47-45.22
Aquaporin22111897.00117126-2.8110.48-12.61
Ennogie Solar Group22111824.304108850.839.95115.04350.64
RISMA Systems2211185.20232034.008.11-26.76
NTR Holding B2211185.35104927.007.0045.5391.78
Alefarm Brewing2211182.0038460.006.95-33.55-62.41
Gyldendal A2211162060.0014180.006.19-48.25-46.70
Royal UNIBREW221118487.00705219180.815.71-32.37-28.19
CS Medica2211189.06179800-6.404.8630.36
Scandinavian Investment Group2211183.04149431-0.654.8311.7664.32
Scandinavian Tobacco Group A/S221118123.20210892351.654.76-5.3331.65
Genmab2211183131.004041500440.614.5119.0527.12
Prime Office221117250.00284470.004.17-17.2223.96
D/S Norden221118344.4060735071-0.753.80158.41316.68
Park Street, A22111713.90234510.003.73-1.4239.00
STENOCARE22111810.5868893-0.943.522.32-46.13
Nordic Shipholding A/S2211180.1097696.033.492.15-72.38
TROPHY GAMES Development2211174.34351160.003.33-14.57
Orphazyme A/S2211181.19984893.033.12-93.06-98.23
FOM Technologies22111842.00218582-1.182.947.550.00
Lollands Bank221118560.00251430-1.752.94-2.4444.33
Copenhagen Capital A/S, Præf2211182.164679.092.8613.0726.69
TORM plc A221118203.6060019784-0.972.83293.81352.44
DFDS221118252.4038360451-2.552.60-26.72-7.07
Seluxit A/S2211184.0710340-1.692.52-16.43-63.00
Sanistål B22111884.60400180.952.4210.7338.69
Jyske Bank221118419.90691037050.602.3124.6080.14
ISS A/S221118146.55863059651.282.1317.2439.04
Mdundo.com2211187.00276810.572.0459.459.89
Danske Bank221118122.402172611212.042.0410.2925.82
Hydract2211185.10335680.002.00-46.26
Scape Technologies A/S2211181.0221247-1.922.00-57.68-81.45
Gabriel Holding221118525.00176028-0.941.94-17.97-14.04
AGF A/S, B2211180.53320900.001.92-2.21-22.74
GrønlandsBANKEN221118580.001651550.001.753.489.25
Rias B221118625.00357550.001.63-6.0245.20
Danske Andelskassers Bank22111810.151998670.001.50-2.6144.67
Novo Nordisk B221118812.0016691488520.281.3612.1396.93
Carlsberg, A2211181180.0011863340.001.29-0.4921.97
Jobindex2211181590.00724750.631.27-8.0938.85
BankNordik P/F221118124.006956960.401.22-11.74-18.42
ChemoMetec221118851.50309817901.131.072.2248.01
Scandinavian Medical Solutions2211185.222049283.980.970.38
Movinn2211144.3811880.000.92-45.93
Harboes Bryggeri B22111870.001544800.000.86-22.22-3.31
Penneo22111811.70296450-2.500.86-36.21-74.17
Strategic Investments A/S2211181.19138640.000.85-0.8317.18
PARKEN Sport & Entertainment22111877.602094011.570.78-0.519.30
German High Street Properties221118136.00104680.740.74-5.56-0.73
Topdanmark221118359.60196275530.620.737.0259.04
Carlsberg, B221118916.801551158461.260.61-16.37-0.97
Aalborg Boldspilklub A/S22111833.6041288-3.450.60-16.42-15.15
Schouw & Co.221118495.5088850731.330.30-10.68-15.69
Zealand Pharma221118180.60484127090.890.2224.47-18.13
Skjern Bank221118116.505232504.020.0016.0475.06
Lån & Spar Bank221118650.00838800.000.004.0034.77
Djurslands Bank221118334.004850310.000.001.8918.88
Copenhagen Capital A/S, Stam2211186.207802-3.880.001.5069.61
Totalbanken221118132.00941303.120.000.0055.29
Agat Ejendomme A/S2211181.98641481.280.00-3.666.18
Hvidbjerg Bank22111897.00106020-1.020.00-9.3532.88
WindowMaster International2211186.24462197.590.00-21.21-31.73
Blue Vision A2211180.8061391.270.00-28.57-57.56
Flügger B221118462.001704601.760.00-29.14-25.80
Risk Intelligence2211182.25417210.000.00-63.36-69.80
Glunz & Jensen22111775.00454960.000.00-2.6027.12
FastPassCorp22111041.804080.000.00-27.93-3.69
Onxeo SA2211081.30823520.000.00-58.86-73.52
Spar Nord Bank22111897.8099672690.62-0.1020.1971.73
DonkeyRepublic Holding2211189.60911800.00-0.2126.32
Nordea Bank Abp22111873.13401973560.33-0.22-2.1965.64
Danish Aerospace Company2211184.0832980.00-0.24-16.73-33.11
Agillic A/S22111519.25321680.00-0.26-25.39-1.79
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S221118185.5014789410.82-0.2712.42106.11
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2211180.54200693-0.56-0.3711.4344.47
Sydbank221118245.60243208810.24-0.4125.07101.93
Ringkjøbing Landbobank221118844.00206779940.24-0.47-3.0055.55
Tryg A/S221118162.701179318250.28-0.494.4711.76
Møns Bank221118204.001005511.49-0.49-0.4937.84
Tivoli A/S221118792.003737010.51-0.50-2.229.09
Relesys2211184.5023100-0.33-0.55-51.72
Luxor B221118885.0042725-2.75-0.5642.7493.69
MT Højgaard Holding A/S221118151.002470330.00-0.66-30.73-11.18
HusCompagniet22111846.7016521531.19-0.74-60.56-61.78
Coloplast B221118888.001655856441.49-0.78-22.42-2.17
Demant A/S221118203.30560840281.78-0.83-39.33-15.50
Erria2211175.40314090.00-0.9280.0082.43
United Int. Enterprises Ltd.221118198.009676130.25-1.008.6947.16
FirstFarms22111874.60151169-0.53-1.065.2417.50
Freetrailer22111826.30156651-1.87-1.13-47.29148.11
Bavarian Nordic221118247.00162115926-2.37-1.32-8.1132.09
Alm. Brand22111811.01122665300.55-1.34-11.52-23.68
Roblon B A/S221118146.50121698-0.34-1.355.02-19.06
Valuer Holding2211181.0871213-2.25-1.36-54.70
Nordfyns Bank221118212.0064524-1.40-1.40-13.4730.06
Dantax221118406.00113182.01-1.46-21.92100.06
Astralis Group2211181.9778923-1.50-1.50-47.47-50.87
Vestjysk Bank2211183.154326290.00-1.56-7.7613.72
Københavns Lufthavne2211186220.002176780.97-1.586.1415.61
Össur hf.22111834.1527762814-2.71-1.73-19.27-29.51
SKAKO A/S22111855.001633510.73-1.797.1624.60
A.P. Møller – Maersk, A22111814700.00781604690.75-1.87-24.1334.00
Swiss Properties Invest221118102.0011363-2.86-1.92
Gyldendal B221118406.00204865.18-1.93-23.571.32
Brd. Klee, B2211144000.0068240.00-1.966.9547.54
Conferize A/S2211180.06164530.00-2.14-32.27-75.07
Per Aarsleff B221118219.5036411050.69-2.23-26.16-25.22
DSV Panalpina2211181088.00341721612-0.27-2.33-28.487.48
Shape Robotics22111813.90223556-2.46-2.4615.8322.18
Impero2211154.7056440.00-2.49-65.19
H. Lundbeck A22111825.4643247960.32-2.53-23.62-37.55
Odico A/S2211183.5026248-1.69-2.782.94-71.79
A.P. Møller – Maersk, B22111815020.003993484190.33-2.78-28.2126.85
Q-Interline2211189.00516590.22-2.81145.90
FLSmidth & Co.221118207.70598527100.83-2.90-13.56-8.52
Chr. Hansen Holding221118436.80817429091.56-2.93-15.25-28.52
cBrain221118180.8050644870.17-3.06-35.84-4.72
Pandora A/S221118507.602160656221.93-3.06-35.97-21.89
WirTek A/S22111814.20155572-2.07-3.07-21.1811.69
North Media A/S22111862.303629610.48-3.11-38.92-13.20
Rockwool International B2211181669.501190688894.25-3.22-41.63-25.81
Rockwool International A2211181662.0032937494.53-3.26-29.54-16.38
Nexcom2211181.9213841.05-3.27-48.80
Matas A/S22111872.106659376-0.21-3.29-40.59-12.85
Kreditbanken2211184060.00565740.00-3.33-2.6524.74
NNIT A/S22111854.902361054-0.18-3.35-52.18-54.42
LED iBond International2211180.8725466-4.40-3.44-76.34-94.29
Silkeborg IF Invest22111819.50337330.00-3.4730.8758.54
H. Lundbeck B22111826.87305435280.64-3.50-19.39-34.09
Jeudan221118264.00850534-1.86-3.65-4.007.49
Novozymes B221118402.10113008735-0.35-3.85-24.1618.11
Solar B221118608.0047721641.00-4.25-13.58107.18
Newcap Holding2211180.18157082.27-4.26-53.12-55.22
Curasight22111812.80135226-3.61-4.33-54.12-52.50
Ørsted A/S221118637.702646568250.25-4.36-22.52-47.35
RTX A/S221118133.605164472.77-4.43-32.32-42.43
ALK-Abello B221118101.30635609290.20-4.61-40.93-18.96
GreenMobility A/S22111855.401112901.84-4.81-41.68-69.18
OrderYOYO2211184.50101149-2.60-4.86-64.29
Hove2211183.031082511.68-5.02-27.86
Green Hydrogen Systems22111814.24749802-3.39-5.07-58.54
NKT A/S221118375.60446227681.68-5.1019.0138.50
Vestas Wind Systems221118173.28493275806-0.87-5.16-13.21-39.30
Copyright Agent2211181.1525420.00-5.35-75.79
Digizuite2211185.50270331.85-5.50-31.08
EAC Invest22111812000.002288100.00-5.510.8487.47
GN Store Nord221118173.302034270750.96-5.56-57.65-64.14
Enalyzer2211173.884350.00-5.83-22.40-21.46
H+H International221118100.0036889660.20-6.02-56.52-24.24
Fast Ejendom Danmark A/S221118122.0036617-2.40-6.15-13.482.52
Cemat A/S2211180.73793410.00-6.17-29.1394.15
Dataproces Group2211182.2551496-1.75-6.25-58.33-79.47
Fynske Bank A/S221118127.00169641-2.31-6.27-1.5563.68
Hypefactors A/S2211183.569398-2.47-6.32-34.07-50.90
NTG Nordic Transport221118228.00162876730.44-6.37-57.30-10.94
Atlantic Petroleum P/F2211187.2069427-2.44-6.7459.6555.51
Rovsing22111858.00313251.75-6.75-28.926.62
SimCorp221118474.40339732661.72-6.76-32.62-46.30
Brdr. A & O Johansen B22111882.501875218-1.46-6.76-39.3439.36
Columbus A/S2211186.49545563-2.99-7.02-31.97-5.79
TCM Group A/S22111865.008453680.00-8.19-57.00-48.57
Bang & Olufsen22111810.001529952-0.10-8.26-64.16-70.20
Boozt, DKK22111868.70102696504.01-8.40-47.07-49.93
Trifork Holding221118159.001275104-2.93-8.52-46.92
InterMail22111815.0063139-5.06-8.5421.9553.06
SP Group221118249.001956016-4.23-8.62-43.03-5.96
Noble Corporation221118268.5013522247-4.28-8.80
DecideAct2211184.4779701.59-8.96-45.82-68.96
Monsenso2211180.52252680.38-9.37-56.43-95.21
BactiQuant2211188.1552530-4.57-9.44-11.41
Nilfisk Holding A/S221118142.208131342.75-9.77-33.868.05
Netcompany Group A/S221118325.6086551326-0.97-10.25-53.78-47.60
Brain+2211182.23120912-0.45-10.80-34.80
SAS AB2211180.4324762250.82-11.07-53.34-68.24
Dancann Pharma2211180.80284675-9.71-11.11-87.88-75.16
Scandinavian Brake Systems A/S2211166.3448470.00-11.94-53.04-73.58
Happy Helper A/S2211180.5213948-0.96-12.71-56.45-80.24
NORD.investments2211183.224892-12.74-13.90-27.48
MapsPeople2211184.5026385-8.16-14.12-43.47
Re-Match Holding2211184.28172617-1.70-14.39-73.08
Cassatech2211182.39741714.37-14.64-85.79-87.93
Konsolidator A/S2211186.0822944-0.65-15.56-42.64-81.00
Bioporto B(06 T.)2211182.283274799-3.59-16.79-7.69-43.56
Ambu A/S, B22111878.60162207551-0.13-20.65-54.57-70.09
SameSystem2211181.0088488-7.80-29.97-78.89
Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev om
Dagens Nyheder Investering

Vær et skridt foran. Få de vigtigste investeringsnyheder direkte i indbakken. Det er gratis og udkommer hver dag.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Kapitalforvalter til Ringkøbing Landbobank
Region Midt
Contract Manager til Drift og Teknik, Center for Ejendomme
Regio Hovedstaden
Analytisk stærk økonom til koncernøkonomi
Region Syddanmark
AkademikerPension søger Investeringsmedarbejder til Fast Ejendom – Globale investeringer
Region Hovedstaden
FSR – Danske Revisorer søger skatte- og momskonsulent
Region Hovedstaden
To spændende stillinger til økonomistyring – en konsulent og en fuldmægtig
Region Hovedstaden
Er du Grønlandsbankens nye Erhvervsrådgiver?
Grønland
Energinet søger analyse stærk økonom til koncernøkonomi
Region Syddanmark
Dansk Sundhedssikring søger kreditormedarbejder med blik for optimering
Region Hovedstaden
Head of Controlling – Kalundborg Refinery
Region Sjælland
Passioneret pensionsrådgiver, der har medlemmet i centrum
Region Hovedstaden
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Financial Controller hos en af Europas største producenter af kosttilskud og lægemidler
Region Syddanmark
Fagligt stærke analysemedarbejdere til ny enhed i procesafdelingen
Region Nordjylland
Controller til økonomifunktionen i en international virksomhed i vækst
Region Syddanmark
Dygtige og initiativrige økonomimedarbejdere til fakturabehandling og –bogføring i procesafdelingen
Region Nordjylland
WWF Verdensnaturfonden søger en erfaren Projekt Controller til økonomiafdelingen
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: [email protected]
Jobannoncer: [email protected]
Redaktion: [email protected]
Annonce materialer: [email protected]
Bogholderi: [email protected]

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]