Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens danske vindere & tabere; Zealand, Torm og MT Højgaard topper

Morten W. Langer

lørdag 01. oktober 2022 kl. 19:12

Konflikten i Det Røde Hav skubber til Torms rater

Fra aktiesiden.dk

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2020
Zealand Pharma220930173.803791220328.4639.1519.78-21.21
Nordic Shipholding A/S2209300.1052623.7112.032.15-72.38
Scandinavian Brake Systems A/S2209287.6060080.0011.76-43.70-68.33
Aquaporin22093075.0068707-3.8511.61-32.43
MT Højgaard Holding A/S220930134.00612434-2.1910.74-38.53-21.18
Newcap Holding2209300.222172414.749.55-43.23-45.77
TORM plc A220930155.70454486603.875.92201.16246.00
The Drilling Company of 1972220930369.60178400503.825.5444.2691.80
Ambu A/S, B22093066.42846285661.755.43-61.61-74.72
Q-Interline2209308.005007314.294.71118.58
Rockwool International A2209301204.0018963985.244.70-48.95-39.42
Risk Intelligence2209302.2935768-3.384.57-62.70-69.26
Prime Office220929240.00652550.004.35-20.5319.00
Rockwool International B2209301203.00798778474.613.89-57.94-46.54
Össur hf.22093029.8084567561.363.83-29.55-38.49
Luxor B220930880.00431321.153.5341.9492.59
Re-Match Holding2209276.5042800.003.17-59.12
DSV Panalpina220930896.003660881762.213.15-41.10-11.49
Impero2209305.5230610.732.60-59.11
DonkeyRepublic Holding2209308.84517581.842.5516.32
Copenhagen Capital A/S, Stam2209306.05158401-2.422.54-0.9565.50
Alefarm Brewing2209302.10124322.442.44-30.23-60.53
Hydract2209306.14313408.482.33-35.30
Silkeborg IF Invest22093018.00643140.562.2720.8146.34
FirstFarms22093075.00355564-1.322.185.8018.13
Novozymes B220930383.201252697202.272.10-27.7212.56
Coloplast B220930775.801750165132.622.08-32.60-15.00
ALK-Abello B220930120.80188195182.552.03-29.56-3.36
Gyldendal B220929412.0095200.001.98-22.442.82
Brdr. A & O Johansen B22093068.0015131743.661.64-50.0014.87
Novo Nordisk B220930761.401174057321-0.431.614.5883.67
D/S Norden220930321.40361486913.081.58123.62260.59
STENOCARE2209309.691085375.561.57-6.29-50.66
Matas A/S22093067.5046647212.971.50-44.38-18.41
Totalbanken220930136.001461661.491.493.0360.00
Nexcom2209302.208476510.001.38-41.33
North Media A/S22093066.604665053.421.37-34.71-7.21
Glunz & Jensen22093075.00516442.741.35-2.6027.12
Ennogie Solar Group22093023.509707614.441.29107.96335.81
Seluxit A/S2209304.8135008-1.431.26-1.23-56.27
A.P. Møller – Maersk, A22093013480.00966102914.091.20-30.4322.88
Valuer Holding2209301.27346360.001.19-46.76
Kreditbanken2209303860.00576681.051.05-7.4418.60
Genmab2209302461.002617275461.360.86-6.43-0.08
Bavarian Nordic220930222.701620730864.260.86-17.1519.09
Scandinavian Tobacco Group A/S220930110.50155331880.910.82-15.0918.08
Lån & Spar Bank220930650.00177861.560.784.0034.77
Roblon B A/S220930135.002117360.000.75-3.23-25.41
ViroGates A/S22093031.90455395.280.63-77.85-60.86
Agat Ejendomme A/S2209302.001033060.000.50-2.447.53
Boozt, DKK22093039.2810252624.800.31-69.74-71.37
FOM Technologies22093036.802778491.660.27-5.76-12.38
A.P. Møller – Maersk, B22093013865.004108730744.640.22-33.7317.09
Scandinavian Medical Solutions2209304.501006802.040.11-13.46
GrønlandsBANKEN220930595.002119440.850.006.1512.08
Copenhagen Capital A/S, Præf2209301.978900.000.003.1215.55
Fynske Bank A/S220930130.003094310.000.000.7867.55
Hvidbjerg Bank22093099.00798532.060.00-7.4835.62
Enalyzer2209304.582330.000.00-8.40-7.29
Brain+2209302.7578621-1.790.00-19.59
Rovsing22093060.00230644.900.00-26.4710.29
Relesys2209304.5066421-1.100.00-51.72
EAC Invest22092110800.00189100.000.00-9.2468.72
FastPassCorp22092040.201250.000.00-30.69-7.37
German High Street Properties220919134.00270.000.00-6.94-2.19
SAS AB2209300.3712238780.40-0.03-59.61-72.51
Solar B220930498.5051232592.78-0.30-29.1569.87
NTR Holding B2209304.98166843.32-0.4035.4778.52
Movinn2209305.006048-3.10-0.40-38.27
Carlsberg, A2209301050.004039720.00-0.47-11.468.53
Dantax220928398.0068920.00-0.50-23.4696.12
Scandinavian Investment Group2209303.05735845.54-0.6512.1364.86
Rias B220930570.0090930-1.72-0.87-14.2932.42
Strategic Investments A/S2209301.12451240.00-0.88-6.6710.29
Astralis Group2209302.08777614.26-0.95-44.53-48.13
NKT A/S220930360.80355302931.75-1.1514.3233.04
Sanistål B22093083.20512250.00-1.198.9036.39
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2209300.552665130.36-1.2614.3548.25
Penneo22093010.602288673.72-1.30-42.20-76.60
InterMail22092614.70266930.00-1.3419.5150.00
Tivoli A/S220930700.005707190.29-1.41-13.58-3.58
Blue Vision A2209300.6919694-8.00-1.43-38.39-63.40
WirTek A/S22093015.75615315.35-1.56-12.5723.88
TROPHY GAMES Development2209305.02462672.45-1.57-1.18
Netcompany Group A/S220930256.20366717012.81-1.76-63.63-58.77
Royal UNIBREW220930494.90503165770.51-1.84-31.28-27.02
Green Hydrogen Systems22093013.809727711.92-1.85-59.83
Aalborg Boldspilklub A/S22092940.60338920.00-1.931.002.53
Jobindex2209301500.001078920.00-1.96-13.2930.99
Carlsberg, B220930893.80171928481-0.69-2.00-18.46-3.45
Swiss Properties Invest220930104.681964-1.99-2.08
Per Aarsleff B220930186.6057384362.98-2.10-37.23-36.43
Copyright Agent2209301.36247-0.36-2.15-71.26
Københavns Lufthavne2209306220.004940420.32-2.206.1415.61
Jeudan220930260.001523756-1.14-2.26-5.455.86
Tryg A/S220930156.90111919861-0.70-2.30-2.154.67
Demant A/S220930188.95545007664.02-2.30-43.61-21.47
United Int. Enterprises Ltd.220930189.501034902-2.07-2.324.0240.84
H+H International220930100.0028156634.17-2.53-56.52-24.24
Shape Robotics22093013.351631510.00-2.5511.2517.34
Spar Nord Bank22093084.80132989702.66-2.644.2148.90
SKAKO A/S22093050.00106163-1.57-2.72-2.5813.27
Park Street, A22093013.60976700.00-2.86-3.5536.00
Trifork Holding220930136.0010036821.34-3.00-54.60
RISMA Systems2209275.14238710.00-3.02-27.61
Monsenso2209300.4429733-10.66-3.11-63.61-96.00
Brdr. Hartmann220930216.006675370.93-3.14-41.46-56.97
Digizuite2209306.00464653.45-3.23-24.81
Happy Helper A/S2209291.7943510.00-3.24-41.12-73.28
BankNordik P/F220930118.003054701.29-3.28-16.01-22.37
ISS A/S220930117.70676064210.60-3.29-5.8411.67
Danske Andelskassers Bank22093010.15200357-1.93-3.33-2.6144.67
RTX A/S220930115.006768560.00-3.36-41.74-50.45
Chr. Hansen Holding220930374.80877777861.27-3.40-27.28-38.67
Hove2209302.7548050-1.43-3.51-34.52
DFDS220930197.90154165172.01-3.65-42.55-27.14
Møns Bank220930210.001193223.96-3.672.4441.89
Djurslands Bank220930314.00168855-0.63-3.68-4.2111.76
MapsPeople2209304.81393110.00-3.80-39.57
cBrain220930130.0068068093.42-3.92-53.87-31.49
Nordfyns Bank220930212.001528040.00-4.07-13.4730.06
Ringkjøbing Landbobank220930807.00372972172.41-4.16-7.2548.73
Pandora A/S220930359.101293216390.50-4.21-54.70-44.74
H. Lundbeck A22093022.6447981010.69-4.29-32.06-44.45
Jyske Bank220930397.60758076101.82-4.3117.9870.57
GreenMobility A/S22093053.0058829-1.85-4.33-44.21-70.51
Flügger B220930411.001173920.00-4.42-36.96-33.99
Nilfisk Holding A/S220930132.2012905152.01-4.48-38.510.46
Freetrailer22093031.203080126.85-4.59-37.47194.34
H. Lundbeck B22093024.3219342287-1.60-4.65-27.05-40.36
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S220930153.0047774100.00-4.67-7.2770.00
Lollands Bank220930550.001501830.00-4.84-4.1841.75
FLSmidth & Co.220930165.90373354120.94-4.87-30.96-26.93
Nordea Bank Abp22093065.33629678971.35-5.10-12.6347.97
SP Group220930210.001083476-1.18-5.19-51.95-20.69
Topdanmark220930355.40265458240.11-5.335.7757.18
Harboes Bryggeri B22093066.001217980.00-5.44-26.67-8.84
Skjern Bank220930103.00209166-0.48-5.502.5954.77
Gabriel Holding220930515.00942690.00-5.50-19.53-15.68
Vestas Wind Systems220930141.623940700291.97-5.50-29.07-50.39
Danske Bank22093094.841737392061.02-5.54-14.55-2.51
Vestjysk Bank2209302.98862061-1.81-5.84-12.597.76
Fast Ejendom Danmark A/S220930122.00736230.00-6.15-13.482.52
Orphazyme A/S2209301.281561455.61-6.23-92.54-98.09
Agillic A/S22092919.00266240.00-6.40-26.36-3.06
Erria2209305.10166532.82-6.4270.0072.30
Sydbank220930208.60352316981.96-6.546.2371.51
SameSystem2209292.0071360.00-6.54-57.98
ChemoMetec220930579.00347543396.34-6.61-30.490.64
Mdundo.com2209306.9025894-4.17-6.7657.188.32
Atlantic Petroleum P/F2209306.90183493-1.15-6.7652.9949.03
Schouw & Co.220930444.00137058101.37-6.82-19.96-24.45
Konsolidator A/S2209308.1247746-9.78-6.88-23.40-74.63
SimCorp220930429.90269371151.18-7.05-38.94-51.34
NTG Nordic Transport220930190.4063569120.53-7.12-64.34-25.62
AGF A/S, B2209300.5269744-5.45-7.14-4.06-24.20
Bioporto B(06 T.)2209301.345128170.15-7.46-45.75-66.83
BactiQuant2209305.317718818.00-7.65-42.28
Danish Aerospace Company2209294.05126620.00-7.74-17.35-33.61
Scape Technologies A/S2209301.1853041-2.07-7.81-51.04-78.55
Alm. Brand2209309.3013451699-1.80-8.01-25.26-35.53
OrderYOYO2209305.5155505-1.25-8.17-56.27
WindowMaster International2209306.6670545-4.58-8.52-15.91-27.13
PARKEN Sport & Entertainment22093073.002945211.11-8.75-6.412.82
Odico A/S2209303.50653010.29-9.092.94-71.79
Ørsted A/S220930607.503510078311.20-9.76-26.19-49.85
Cemat A/S2209300.62749623.00-9.91-40.0064.36
NORD.investments2209303.49137991.75-10.05-21.40
Columbus A/S2209306.653587101.37-10.50-30.29-3.47
HusCompagniet22093043.85900503-0.68-10.51-62.96-64.11
TCM Group A/S22093066.00780183-2.08-10.81-56.34-47.78
Gyldendal A2209301850.003706-6.57-11.06-53.52-52.14
Hypefactors A/S2209303.906669-6.02-11.36-27.78-46.21
NNIT A/S22093052.702918026-0.57-11.73-54.09-56.25
Bang & Olufsen2209309.121344150-6.99-11.85-67.33-72.84
GN Store Nord220930134.10187888002-0.22-12.78-67.23-72.25
Brd. Klee, B2209293900.00242420.00-12.954.2843.86
Dataproces Group2209302.42693920.83-17.69-55.19-77.92
Conferize A/S2209300.05235950.00-17.76-38.42-77.33
DecideAct2209304.4665540.90-18.01-45.94-69.03
LED iBond International2209301.1015408-12.00-18.40-74.12-93.75
Onxeo SA2209301.75101804-6.83-21.17-44.75-64.44
Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev
ØU Dagens Nyheder Middag - Investering

Vær et skridt foran. Få de vigtigste analyser af danske aktier og aktiemarkedet
Udkommer hver dag kl. 12.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Controller til centralt projektkontor
Controller
Region hovedstaden
Pharma Nord søger en dygtig regnskabsassistent
region syd

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank