Log ind
Log ind
Formue

Ugens vindere og tabere – Største nedture for B&O, Novozymes, Bavarian og Chemometec

Morten W. Langer

fredag 14. januar 2022 kl. 19:21

fra aktiesiden.dk

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2020
Seluxit A/S2201148.2082912-4.6542.8668.38-25.45
Cemat A/S2201141.281590218-4.4828.0024.27240.43
Mdundo.com2201145.70646000.7125.8329.84-10.52
TROPHY GAMES Development2201146.48146364-0.3124.6227.56
Odico A/S2201145.86321643-5.7923.1172.35-52.76
Konsolidator A/S22011414.65137276-0.6818.6238.21-54.22
Dantax220114615.00137654-2.3818.2718.27203.05
Copenhagen Capital A/S, Stam2201149.40335044-5.0517.5045.74143.52
Skjern Bank220114123.0018662470.8214.9518.8479.28
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S220114195.5054183940.7714.3318.48117.22
Dataproces Group2201147.073205930.8614.0330.93-35.49
Hvidbjerg Bank220114119.002248782.5913.3311.2163.01
Jyske Bank220114407.50149837007-1.9312.0420.9274.82
Scape Technologies A/S2201143.00184200-6.2511.1124.48-45.45
Agillic A/S22011428.201565059.3011.029.3043.88
Nilfisk Holding A/S220114238.004349291-0.6310.1910.7080.85
Danske Bank220114130.003851745560.199.8915.1031.31
Roblon B A/S220114150.007782254.909.897.53-17.13
Spar Nord Bank22011499.9022763236-3.019.5419.5070.75
Vestjysk Bank2201143.903021940-3.358.9414.2040.79
Jobindex2201141930.001614020.528.4311.5668.54
Gyldendal B220113560.00434330.007.691.8234.98
Carlsberg, A2201141250.0012835672.047.302.8826.10
Danish Aerospace Company2201145.185600813.107.255.71-15.08
Copyright Agent2201145.2259938-3.336.539.89
Totalbanken220114139.003182983.736.115.3063.53
BankNordik P/F220114154.501780512-6.365.829.961.64
Sydbank220114233.4037047381-0.685.7112.8682.22
TORM plc A22011454.6010397104-1.185.715.6121.33
Nordfyns Bank220114278.00674187-0.715.7013.4770.55
Rias B220114755.00191166-5.035.5913.5375.40
ViroGates A/S220114153.005694990.335.526.2587.73
Københavns Lufthavne2201146580.007673080.005.4512.2922.30
Danske Andelskassers Bank22011411.807496371.295.3610.2863.82
Small Cap Danmark22011412.05704960.425.246.64123.47
Tivoli A/S220114848.006769780.475.214.6916.80
DecideAct2201149.2052391-1.085.1411.52-36.11
Royal UNIBREW220114804.20908795371.165.109.0915.84
Ringkjøbing Landbobank220114950.0043777135-0.315.098.2073.50
North Media A/S220114104.0020295420.005.05-3.7036.84
ISS A/S220114131.6074823051-1.534.695.2824.86
Djurslands Bank220114362.005458930.004.627.7425.69
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2201140.521249820.383.988.5240.70
Fynske Bank A/S220114132.004568320.003.942.3370.13
DonkeyRepublic Holding2201148.99119678-3.543.9318.29
Scandinavian Tobacco Group A/S220114142.2011413747-0.703.723.5744.03
FastPassCorp22011256.00226710.003.70-3.4529.03
LED iBond International2201145.39228603-0.553.6526.82-69.39
Alm. Brand22011412.5838926821-1.723.11-1.26-14.82
Lollands Bank220114604.00401358-1.312.725.2355.67
EAC Invest22011412000.001212300.002.560.8487.47
Nordea Bank Abp22011483.5252498426-1.432.503.8975.95
WirTek A/S22011419.3099003-0.262.394.8948.63
Gabriel Holding220114636.002556160.322.25-0.624.13
Tryg A/S220114168.151164946200.302.064.1211.38
WindowMaster International2201148.50897941.802.047.32-7.00
Aalborg Boldspilklub A/S22011441.20145040.491.982.494.04
Boozt, DKK220114128.403087031-1.461.90-1.08-6.41
SameSystem2201144.931135192.921.863.57
HusCompagniet220114122.0068718390.491.673.04-0.15
United Int. Enterprises Ltd.2201141840.001418106-0.811.66-1.0834.99
Brd. Klee, B2201143700.0026262-7.041.65-1.0736.48
OrderYOYO22011412.303397230.821.65-2.38
Zealand Pharma220114144.0018466467-2.171.62-0.76-34.72
GrønlandsBANKEN220114606.00855560-0.661.341.346.99
Happy Helper A/S2201133.0287170.001.34-0.66-54.93
Shape Robotics22011419.501328473-2.991.3062.5071.40
Møns Bank220114245.0010448720.001.2419.5165.54
Chr. Hansen Holding220114526.00175804056-2.661.192.06-13.93
Kreditbanken2201144260.00261090-0.930.950.9529.35
Lån & Spar Bank220114630.001566530.000.800.8030.62
Luxor B220114635.00587171.600.792.4238.97
Vestas Wind Systems220114183.60406869100-2.000.74-8.20-35.80
AGF A/S, B2201140.60397521.700.6710.33-12.83
Silkeborg IF Invest22011415.40197202.670.653.3625.20
Alefarm Brewing2201143.99643903.370.6332.56-25.00
Per Aarsleff B220114311.5011241737-0.800.481.963.27
Carlsberg, B2201141123.00190666168-0.530.45-0.5817.73
Columbus A/S2201149.50752591-0.630.42-0.4237.90
Scandinavian Brake Systems A/S22011413.05258260.770.38-3.33-45.62
Scandinavian Investment Group2201142.78667382.960.362.2150.27
H. Lundbeck220114162.4051977550-0.370.31-3.82-21.36
Astralis Group2201143.61177125-0.140.28-3.73-9.98
Sanistål B22011475.40200091-0.530.27-1.3123.61
PARKEN Sport & Entertainment22011477.40208764-1.780.26-0.779.01
NKT A/S220114308.8032993783-0.830.26-2.1513.86
Newcap Holding2201140.39208790.000.002.08-2.49
Monsenso2201141.20205762-3.690.000.17-88.98
Park Street, A22011413.80666820.360.00-2.1338.00
MapsPeople2201147.701536861.580.00-3.27
Prime Office220114290.00160515-3.330.00-3.9743.80
Hydract2201149.1047232-1.410.00-4.11
Penneo22011417.3015137180.460.00-5.67-61.81
Digizuite2201148.40130939-2.33-0.125.26
Nexcom2201143.7235412-2.11-0.13-0.80
Harboes Bryggeri B22011490.80188585-1.94-0.220.8925.41
Nordic Shipholding A/S2201140.0935344-0.44-0.22-2.80-73.72
Topdanmark220114384.2036805584-0.21-0.264.6955.58
Q-Interline2201143.6438923-4.21-0.27-0.55
GN Store Nord220114389.801539142690.67-0.31-5.23-19.75
Green Hydrogen Systems22011436.154241339-1.09-0.415.24
Scandinavian Medical Solutions2201146.057117120.83-0.4916.35
Copenhagen Capital A/S, Præf2201141.9748062-1.50-0.51-1.0110.92
The Drilling Company of 1972220114266.2013234850-0.75-0.603.9038.14
Hometown2201140.8272746-3.51-0.60-0.60-16.82
Erria2201143.10167070.65-0.643.334.73
Re-Match Holding22011415.30538114-1.29-0.65-3.77
NNIT A/S220114113.002589330-0.88-0.70-1.57-6.19
Ørsted A/S220114724.40423655054-2.74-0.71-13.27-41.07
SKAKO A/S22011454.80107614-3.18-0.72-0.7215.43
SAS AB2201141.0221062721-4.47-0.8711.05-24.41
FirstFarms22011469.80280591-1.69-1.13-2.518.85
RTX A/S220114175.002139670-2.67-1.13-11.35-24.59
Audientes22011411.50107200-2.13-1.29-1.7179.69
A.P. Møller – Maersk, B22011423700.00624454822-4.44-1.331.0778.59
Agat Ejendomme A/S2201142.001369830.00-1.48-2.447.53
Onxeo SA2201143.151073180.16-1.56-0.32-35.84
InterMail22011411.3027707-2.59-1.74-8.1315.31
Jeudan220114267.0013570100.00-1.84-2.918.71
A.P. Møller – Maersk, A22011422020.00103647516-4.76-1.871.1078.57
TCM Group A/S220114155.005790480.00-1.90-2.5220.63
Orphazyme A/S22011415.782250207-1.68-1.99-8.04-76.48
BactiQuant2201149.60156786-2.04-2.044.35
DFDS220114336.4025575748-1.69-2.04-3.6122.24
Schouw & Co.220114558.0011320614-3.12-2.11-1.93-7.43
Fast Ejendom Danmark A/S220114138.00128113-1.43-2.13-2.1315.97
Össur hf.22011442.408282704.05-2.420.24-12.49
Strategic Investments A/S2201141.17214820.00-2.50-2.5015.21
Gyldendal A2201123900.0031900.00-2.50-2.500.41
Ambu A/S, B220114154.951398095292.65-2.55-10.43-41.03
GreenMobility A/S22011495.00258014-2.86-2.660.00-47.14
Glunz & Jensen22011471.5018609-0.69-2.72-7.1421.19
RISMA Systems2201147.01473340.14-2.77-1.27
Netcompany Group A/S220114612.5087205376-0.41-2.93-13.06-1.43
SP Group220114411.003681598-5.30-3.07-6.8053.84
Solar B220114727.005650321-2.42-3.07-8.55119.23
Rockwool International A2201142200.001795509-3.93-3.08-8.338.78
Flügger B220114626.00324069-1.26-3.10-3.990.54
Genmab2201142292.003406767370.09-3.37-12.85-6.94
Hove2201144.00513140.25-3.38-4.76
Enalyzer2201144.541325-6.97-3.40-9.20-8.10
German High Street Properties220114139.0029354-0.71-3.47-3.471.46
Brdr. A & O Johansen præf. A/S2201141235.003422776-1.98-3.52-9.19108.62
Aquaporin220114103.20362122-3.91-3.55-7.03
Brdr. Hartmann220114342.002074388-4.20-3.93-7.32-31.87
FLSmidth & Co.220114226.5069526088-4.07-3.94-7.29-1.87
Rockwool International B2201142567.0053466134-4.64-4.14-10.2414.07
cBrain220114224.5014442186-0.66-4.47-20.3918.23
Matas A/S220114117.4011577107-1.92-4.48-5.7038.34
NTR Holding B22011449.602533270.40-4.62-8.9919.93
D/S Norden220114166.5024754569-3.87-4.800.0661.35
Conferize A/S2201140.0833010-1.22-4.94-0.49-63.37
Atlantic Petroleum P/F2201144.43194410.23-4.94-1.77-4.32
Rovsing22011483.601340900.72-5.002.4553.68
Pandora A/S220114762.80268974586-3.05-5.59-6.4514.12
Novo Nordisk B220114624.701508334712-3.98-5.90-15.0148.46
Hypefactors A/S2201145.3224020-6.34-6.34-1.48-26.62
Trifork Holding220114258.505203568-0.58-6.34-14.83
Relesys2201148.401291940.00-6.46-9.87
Demant A/S220114308.2074547160-2.71-6.49-8.0328.10
Coloplast B220114992.40176691151-1.01-6.69-13.788.73
NTG Nordic Transport220114481.0014216797-3.12-6.78-9.9387.89
MT Højgaard Holding A/S220114205.00277958-0.49-6.82-5.9620.59
DSV Panalpina2201141365.50485042896-4.01-7.01-10.6134.34
H+H International220114204.003112942-3.32-7.27-11.3054.55
SimCorp220114643.0046948542-3.37-7.96-10.04-28.30
Bioporto B(06 T.)2201142.602273359-1.89-8.135.26-35.64
ALK-Abello B2201142934.0026215572-3.55-8.31-14.4617.36
ChemoMetec220114656.50520173450.08-8.57-21.1914.12
Movinn2201148.2055811-9.29-8.891.23
Bavarian Nordic220114221.5092213149-1.16-9.00-17.6018.45
FOM Technologies22011440.70304702-3.33-9.054.23-3.10
Valuer Holding2201122.00244550.00-9.50-16.49
NORD.investments2201145.0048552-7.75-9.7512.61
Novozymes B220114466.60168950998-2.65-9.92-13.1435.26
Brain+2201143.701084632.21-10.638.19
Bang & Olufsen22011424.38229603144.19-12.05-12.62-27.35
Freetrailer22011439.30952786-0.51-12.47-21.24270.75
Risk Intelligence2201145.2692326-4.01-14.05-14.33-29.40
Impero22011412.00100768-3.38-14.29-11.11
Blue Vision A2201140.97304370.00-14.91-13.39-48.54
STENOCARE22011413.701092773-4.06-16.1632.50-30.24
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Nyt job
Økonomichef til Hjemrejsestyrelsen
Formuerådgiver til Sparekassen Kronjylland
Udviklingsorienteret financial controller til Vejdirektoratet
Energinet søger Seniorøkonom til Energiøer
Plesner søger økonom til Team EU & Competition
Nyt job
Business Controller for International Afdeling i Røde Kors
ARGO søger kulturbærende økonomichef
Vendor Finance Manager til Danish Agro
Vi søger endnu en produktionsmedarbejder med opgaver inden for pension og særlig indlån
Energinet søger forretningsudvikler med fokus på innovationsprocesser
Økonomichef til en vild kommune
Økonomichef med ansvar for HR ARKEN Museum for Moderne Kunst
Gorrissen Federspiel søger Compliance Seniorkonsulent – med primært fokus på forebyggelse af hvidvask og terrorfinansiering

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Langers skarpe

af Morten W. Langer
af Morten W. Langer
Seneste indlæg

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: salg@ugebrev.dk
Jobannoncer: jobannoncer@ugebrev.dk
Redaktion: redaktion@ugebrev.dk
Annonce materialer: annonce-mat@ugebrev.dk
Bogholderi: bogholderi@ugebrev.dk

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

I vores Nytårsudgave af Formue der udkommer d. 8. januar udpeger vi vores 10 vinderaktier for 2022. I denne særudgave får du dog meget mere end det.

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.
*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]