Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Morten W. Langer
Ansvarshavende chefredaktør

Velkommen til Økonomisk Ugebrev

Vores erfarne journalister stiller hver dag skarpt på ...

Formue

Chefredaktørens ugekommentar: 3 signaler peger mod stor tech-nedtur, med også på store vindere i to-delt marked (åben)

Morten W. Langer

lørdag 17. oktober 2026 kl. 11:46

Denne ugekommentar er åben, da ØU Formue holder ferielukket uden den sædvanlige udgivelse lørdag middag.

Kommentaren er i denne uge baseret på gennemgang af en stribe grafer, som meget tydeligt viser, hvad der foregår på det aktuelle aktiemarked.

Vi har identificeret tre vigtige indikatorer, som de næste uger vil vise, om tech-nedturen bider sig fast og udvikler sig til en krak-lignende nedtur. Og om investorerne fortsat vil belønne ikke-tech sektorer med store opkøb – og plusser, som vi har set i denne uge.

Fortsatte store kursfald i tech-aktierne kan på sigt rive de øvrige sektorer med ned, men i første omgang bliver de belønnet af en sektor rotation, som det fremgår af grafikkerne.

Også rentebilledet er under forandring, da obligationsrenter nu er på vej ned, på trods af stigende inflatioin. Det vidner også om, at de store investorer er ved at trække sig ud af tech – over i mere sikre statsobligationer.

Vi kan ikke udelukke, at vi på det seneste har set starten på en større langsigtet aktienedtur.

Det er ikke et scenarie, vi aktuelt indretter vores investeringer efter.

Men det står også klart, at vi nu står foran den mest usikre og urolige periode i 2026, hvor der er nogle underliggende negative drivkræfter, som ikke bare forsvinder.

Så der er ikke denne gang blot tale om en hurtig nedtur, hvor kurstabet hurtig genvindes. Altså med mindre de store tech-selskaber leverer Q3-regnskaber som er bedre end forventet – og som ikke afslører sprækker i den overordnede investeringshistorie.

ØUs Forsigtige Portefølje nåede fredag årets højeste med et afkast på 17%

——————————————————-

Det vigtige Nasdaq 100 indeks med de største tech-aktier dykkede fredag hele 2,5 procent. Centralt 100 dages glidende gennemsnit er faldet. Et vigtigt pejlemærke er 29.000 niveau, som meget gerne skal holde

Nervøsiteten omkring tech aktier bunder i øget kreditrisiko omkring udstedte obligationer til at finansiere byggeri af datacentre og infrastruktur. Udviklingen i CDS-spænd, altså forsikringspræmier mod konkurs i de udstedte erhvervsobligationer, tordner i vejret.

Denne gang er nervøsiteten på aktiemarkedet reel: VIX indeks tordner op

Det tredje signal vi skal holde øje med, er obligationsrenterne som nu er på vej ned, på trods af stigende inflation. Forklaringen er, at der foregår en massiv sektor rotation ud af aktierne – over i statsobligationer, som anses for at være en “sikker havn” i perioder med nervøsitet og stigende frygt for en større aktienedtur 

 

Selv på en negativ fredag var der styrke i det underliggende amerikanske marked, hvor der var en stigende andel af S&P 500 aktierne over 50 og 200 dages glidende gennemsnit.

 

I USA var det fredag kun tech- og health care aktierne, der endte i rødt:

 

 

I Europa var der den seneste uge store plusser til sektorer uden for tech

 

På det danske aktiemarked var der i ugens store selektive plusser:

Defensive aktier førte an med Coloplast, Netcompany, Ambu og NTG blandt hurtigløberne

Fra Aktiesiden.dk

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

 

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2024
PARKEN Sport & Entertainment261016238.0024701780.0016.6765.21104.62
Dataproces Group2610164.63402898-1.4916.04-19.34-21.53
BAR DJUS2610162.7426539-1.4410.48
cBrain26101677.9025271646.578.50-29.71-55.71
Coloplast B261016472.201717048810.798.33-12.48-36.75
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2610160.30683801.367.9411.15-27.33
Netcompany Group A/S261016368.80374821271.827.583.028.79
Ambu A/S, B26101678.35465046430.517.55-10.97-24.31
NTG Nordic Transport261016315.00181683665.537.5166.3122.81
Carlsberg, B261016938.601877717280.607.4216.1844.91
Matas A/S26101689.4059282502.056.68-26.92-31.52
Royal UNIBREW261016429.40557434161.045.97-22.30-9.19
DSV Panalpina2610161233.006564862473.145.70-23.31-18.62
Carlsberg, A2610161085.004295841.405.3419.1341.51
Demant A/S261016358.80114097611-0.065.1666.7335.81
Rockwool A261016202.0036383950.504.88-7.98-16.65
Boozt, DKK261016105.8022196612.324.6535.8229.82
Tryg A/S261016153.101275950280.394.61-2.8513.84
Novonesis B261016454.80312135839-0.704.5313.5115.35
FastPassCorp26101646.6027420.004.48111.82121.90
Gubra261016295.2082414041.864.31-42.96-46.46
ISS A/S261016301.20705425451.074.2940.52137.28
Rias B261015645.00143130.004.03-1.413.86
BactiQuant2610162.33704643.564.02-29.39-23.22
H. Lundbeck B26101647.80386677780.004.0014.2122.32
Alm. Brand26101617.09196741610.473.95-5.5132.67
Rockwool B261016191.0079602622-0.423.92-13.35-21.75
FLSmidth & Co.261016588.50667475970.773.7933.3570.84
SJF Bank261016468.50102147970.433.7729.61100.43
Mendole A/S2610164.988163810.673.75-35.32
Pandora A/S261016847.001980009080.243.1725.58-31.31
Føroya Banki261016284.0013555580.713.098.12132.41
Fynske Bank A/S261016201.002801940.503.084.9844.04
Sampo Oyj A26101667.6830076080.802.98-8.9120.42
H. Lundbeck A26101645.0519020420.332.8528.7543.81
Djurslands Bank2610161090.0023142440.002.8322.06108.18
Scandinavian Tobacco Group A/S26101678.4084621430.262.62-17.91-9.55
Ringkjøbing Landbobank2610161807.00481149301.232.5518.3752.61
DonkeyRepublic Holding2610168.45768201.812.4240.8340.83
Brdr. A & O Johansen B261016103.2038273492.182.3814.3142.15
Glunz & Jensen26101486.50117620.002.378.1216.11
Genmab2610162502.00375385770-1.072.3323.4367.64
Pharma Equity Group2610160.083988010.512.10-16.70-59.05
Gyldendal B261016390.00108034-0.512.097.2847.17
Erria2610164.5948638-3.972.0016.6640.14
Danske Bank261016357.803179421011.131.9723.25105.17
Papirfabrikken Invest26101631.00159050.001.97-0.32-13.89
TROPHY GAMES Development26101613.801177960.361.852.99130.00
Novo Nordisk B261016259.601250641349-1.461.70-16.38-55.18
Schouw & Co.261016828.00166003050.241.6028.9762.38
H+H International26101695.908532201.591.593.0121.86
HusCompagniet26101625.605202352.401.59-31.00-57.19
Solar B261016192.4018459102.231.58-4.75-32.00
Københavns Lufthavne2610165680.00259386-0.701.43-17.20-6.82
Lollands Bank261016888.004025870.911.375.6354.38
Risk Intelligence2610160.301492010.291.35-27.01-73.57
AL Sydbank261016709.001191549041.361.2130.71108.53
RTX A/S261016103.006254680.490.98-4.1982.62
BioMar Group261016126.007392010-1.720.96
TCM Group A/S26101667.004861360.000.905.6212.00
Trifork Holding26101697.8010355370.620.827.7131.28
Aalborg Boldspilklub A/S26101627.0059373.050.75-3.57-21.97
Lån & Spar Bank2610161360.001708640.000.743.18100.39
Harboes Bryggeri B261016120.60330769-0.170.674.60-18.40
ViroGates A/S2610168.25100503.120.61-38.66-22.17
Copenhagen Cap. 40% Præf 20322610168.354393290.000.601.212.45
Kreditbanken2610169750.004945850.520.5232.2299.74
Cemat A/S2610160.871397150.700.46-6.06-15.73
Dantax261016306.00969340.330.337.751.09
Møns Bank261016392.001829461.550.268.1982.23
Skjern Bank261016415.5057765450.480.2447.56103.66
AGF A/S, B2610160.95874470.630.213.4840.83
Vestas Wind Systems261016189.954039414413.230.139.9795.64
Bavarian Nordic261016237.0056259015-0.840.0824.1825.17
Newcap Holding261016550.00197060.000.00129.17225.44
Hove2610166.921289412.980.0046.26160.57
Fast Ejendom Danmark A/S261016226.003269180.000.003.6789.92
Swiss Properties Invest261016103.001009750.980.003.5215.08
Tivoli A/S261016604.00388930-0.660.002.20-6.35
ALK-Abello B261016227.4062969876-2.320.000.2344.01
Embla Medical26101627.6511150890.910.00-14.92-22.33
NNIT A/S26101638.009348192.700.00-23.69-58.92
WirTek A/S2610163.20131043.230.00-33.61-51.19
Agillic A/S2610156.056620.000.00-14.18-32.78
German High Street Properties26100967.003350.000.0010.74-15.19
Columbus A/S2610169.40353419-0.21-0.21-0.20-4.23
SP Group261016470.005110868-0.11-0.3236.9256.88
United Int. Enterprises Ltd.261016395.0054849310.25-0.384.0336.78
Scandinavian Medical Solutions2610162.39912652.58-0.42-45.80-59.90
Cessatech A/S2610169.162129182.92-0.43-42.61-22.37
DFDS261016160.006702397-0.56-0.4467.2819.85
Konsolidator A/S2610164.08299181.49-0.4942.665.15
Jeudan261016198.00526350-0.75-0.501.730.49
Copenhagen Capital A/S, Stam2610167.90135734-0.63-0.6319.5955.94
Movinn2610161.481496-2.63-0.6715.62-56.47
WindowMaster International261016710.00254741.43-0.70-24.374.09
Jyske Bank2610161069.001116891102.00-0.7426.09124.83
Bang & Olufsen26101610.1216303050.20-0.78-25.597.77
Hvidbjerg Bank261016180.5097622-0.28-0.82-8.3838.78
FirstFarms26101667.602091382.11-0.88-8.89-4.79
Strategic Investments A/S2610160.5664750.89-0.88-18.27-44.95
Freetrailer26101662.401444323-1.58-0.95-21.015.05
Alefarm Brewing2610162.90270680.00-1.025.07123.08
NKT A/S261016849.501140798130.00-1.116.3965.11
Atlantic Petroleum P/F2610165.281250920.00-1.12130.57237.38
InstallatørGruppen26101611.138492850.09-1.15
Scandinavian Investment Group2610163.4450148-2.82-1.15-3.378.86
Luxor B261016755.0073598-0.66-1.311.2235.58
GN Store Nord261016106.30383481530.33-1.44-0.42-20.52
North Media A/S26101649.806743790.81-1.587.035.92
GrønlandsBANKEN2610161165.0023479251.30-1.6944.15105.07
MT Højgaard Holding A/S261016275.5013986862.99-1.78-45.560.26
Bioporto B(06 T.)2610161.05251603-0.47-1.872.94-32.26
GreenMobility A/S26101663.007197852.94-1.87-49.6090.91
A.P. Møller – Maersk, A26101623400.00959844561.39-2.0164.62129.53
Better Cellective26101648.202687477-1.13-2.03-39.18-33.06
Roblon B A/S26101693.80183885-0.21-2.29-25.48-1.38
Flügger B261016368.001454811.10-2.3921.5823.39
A.P. Møller – Maersk, B26101624270.003129638411.17-2.4970.67130.51
Prime Office261016230.00215693-0.86-2.547.0535.68
Rovsing26101634.80182371.16-2.79-26.37-3.80
Ørsted A/S261016128.551801573102.39-2.945.07-28.66
Strategic Partners261016655.00106843.97-2.96-6.16-20.62
ChemoMetec261016569.0037257317-1.22-2.98-17.2418.23
Danske Andelskassers Bank26101613.602550900.00-3.20-27.20-0.15
Per Aarsleff B261016682.00154307712.40-3.40-20.9140.90
Impero2610147.50257130.00-3.856.3833.93
Ennogie Solar Group2610161.56262730.97-3.99-66.70-79.94
TORM plc A261016258.80131363653-1.45-4.57129.55132.90
Nexcom2610161.665038-3.49-4.60-27.83-64.68
Zealand Pharma261016226.3088932460-1.35-4.92-51.48-68.37
Gabriel Holding261016220.001530810.00-5.17-8.3324.58
Nordea Bank Abp261016118.35375999070.72-5.666.8477.82
Agat Ejendomme A/S2610160.77131036-1.91-6.10-27.09-41.07
Østasiatiske Kompagni2610145950.00162550.00-6.30-14.39-41.67
Curasight2610168.54347674-0.23-6.56-23.06-0.23
D/S Norden261016370.6029007517-1.91-7.7748.0882.47
Mdundo.com2610161.4114086-6.00-7.84-49.46-71.25
Brd. Klee, B2610154060.00136580.00-8.1410.096.68
Unlimit Group2610160.017257-3.33-9.38-71.713.49
Gyldendal A2610161180.003516-10.61-10.61-27.58-10.97
FOM Technologies2610161.707200-4.23-10.99-57.39-76.55
Monsenso2610160.2234694.76-12.0046.67-40.22
Q-Interline2610162.162057348.00-13.60-28.00-66.55
Park Street, A26101513.0097810.00-13.91-22.168.33
STENOCARE2610160.62107395-3.13-20.77-58.24-14.89

 

 

Blandt ugens største plusser har vi flere af aktierne i Økonomisk Ugebrevs Forsigtige porteføje, der nåede en ny årsrekord med et afkast på 17 % fredag.

 

 

Annonce: Få handelsmails og SMS, samtidig med at vi handler i vores porteføljer, og hver anden uge PDF-magasinet “Vejen til Rigdom” med aktieanalyser og privatøkonomi for 69 kr. månedligt

 

 


 

 


 

 

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank