Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Danske Banks flotte overskud skabt på lånte fjer

Morten W. Langer

mandag 10. februar 2025 kl. 17:55

Carsten Rasch Egeriis - Danske Bank
Carsten Rasch Egeriis - Danske Bank

Danske Bank overgik analytikernes forventninger med flere længder i fredagens regnskab for årets sidste kvartal, skriver chefredaktør Morten W. Langer i denne analyse.

Særligt basisindtægterne i form af øgede nettorenter overrasker i 4. kvartal. Men en stor del af fremgangen skyldes antageligt, at banken kun har nedsat udlånsrenterne for ”nye” kunder, mens alle ”gamle” kunder groft sagt er snydt for de rentenedsættelser, som kunderne i alle andre banker har fået.

Danske Banks flotte regnskab for 4. kvartal gemmer altså på et stort og afgørende spørgsmål: Er det godt købmandskab at fastholde høje priser for alle sine ”gamle” kunder, mens alle nye kunder får lavere priser? Især når kunderne i stort set alle andre banker får nedsat de renter, de betaler på deres banklån.

Men hvad er det så, bankens 4. kvartalsregnskab viser, når man graver ned i tallene? Vi har gennemgået bankens detaljerede Factbook, der giver ekstra regnskabsinformation i forhold til årsregnskabet.

For det første er det tydeligt på gennemgangen af nettorenteindtægterne på de forskellige segmenter, at banken stort set har fastholdt indtægterne på udlån, mens der har været negative indtægtseffekter på kundernes indlån. Det ser altså ud til, at banken generelt har øget indlånsrenterne for at fastholde indlån, som også er et mere konkurrencepræget område.

For det andet steg nettorenteindtægterne særlig meget for store erhvervskunder og institutionelle investorer. Det fremgår ikke klart af Factbook, hvad der ligger bag denne stigning, muligvis en øget gennemsnitlig udlånsmarginal.

For det tredje er gebyrindtægterne næsten steget en milliard kroner fra storkunder og institutionelle investorer. Og selvom 4. kvartal normalt er et bedre kvartal end de øvrige kvartaler, bl.a. på grund af performance fees på investeringsforvaltning, så er fremgangen overraskende stor.

Factbook viser da også, at væksten kommer fra kapitalforvaltning, mens aktivitetsbaserede handelsindtægter stort set var uændrede i forhold til 3. kvartal. Og så har banken haft et fremragende kvartal for kapitalmarkedstransaktioner, hvorunder ligger børsnoteringer, kapitaludvidelser og M&A-transaktioner.

For det fjerde var der igen tilbageførsler af tidligere tabshensættelser. Tilsyneladende har privatkunderne, især i Danmark, det rigtigt godt privatøkonomisk, mens SMV-erhvervskunderne har det moderat. Større udlånstab ramte igen bankens storkunder, hvor det bogførte udlånstab var 0,19 pct. af udlånet mod 0,13 pct. i forrige kvartal. Det kan være afledt af de store velkendte kollaps indenfor især grøn energi.

Umiddelbart er bundlinjen, at Danske Banks flotte 4. kvartalsresultat også indeholder en stribe faldgruber. Fremgangen i gebyrindtægter er næppe langtidsholdbar. Kan banken holde til ikke at nedsætte udlånsrenterne for ”gamle” kunder? Mens soliditeten hos privatkunderne synes rigtig god, begynder udlånsbogen for store erhvervskunder at slå revner.

Konklusion

Aktuel kurs 235,60
Kortsigtet anbefaling (< 3 mdr.) Køb
Langsigtet kursmål (12 mdr.) 240

Morten W. Langer

Disclaimer: Læs her om ØU’s aktieanalyser.

Danske Bank - aktuelle signaler

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Relaterede nyheder

Jobannoncer

HK søger en erfaren arbejdsskadeadvokat
Region Hovedstaden
Controller med revisionsbaggrund
Region Nord
Fondsrådgiver – sociale indsatser
Region Hovedstaden
Udløber snart
Finance Specialist
Region Midt
Finanskoordinator
Region Hovedstaden
Analytisk stærke konsulenter søges til Dansk Fjernvarmes analyseenhed og til interessevaretagelse af affaldsenergien
Region Hovedstaden
Ansøger til “Økonomidirektør til Region Midtjylland”
Region Midt
Kontaktdirektør med partnerambitioner til reklamebureauet Shark & Co.
Region Midt
Controller til Danske Commodities
Region Midt
Vi søger Chief Financial Officer (CFO)
Region Midt

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank