North Medias 3. kvartalsregnskab indledes med en bredside mod PostDanmark, som beskyldes for en urimelig priskonkurrence. North Media anklager således konkurrenten PostDanmark for at knytte hovedparten af sine omkostninger til den statslige befordringspligt, og kun belaste de tjenester, som udføres i konkurrence med private virksomheder, med et minimum af omkostninger. Resultatet er at PostDanmark kommer til at fremstå som mere konkurrencedygtige end de er, og at en privat virksomhed som North Media får meget vanskelige konkurrencevilkår.
Om North Media har ret eller ej mht. konkurrenceforholdende er grundlæggende et politisk spørgsmål, som vi ikke skal tage stilling til her. Men at North Media er hårdt presset i øjeblikket er der ikke tvivl om. Som det ses af tabellen er et overskud i de første tre kvartaler af 2014 vendt til et underskud i 2015.
Forventet dårligt resultat i 2015 Forventningerne til omsætningen i 2015 nedjusteres en smule, så den nu forventes at ende i intervallet 1.000-1.020 mio. kr. (tidligere 1.010- 1.050 mio. kr.). Forventningerne til EBIT indsnævres til intervallet minus 15 mio. kr. og 0 mio. kr. (tidligere mellem minus 20 mio. kr. og plus 5 mio. kr). Det dårlige resultat i 2015 kommer altså ikke overraskende, og de lave forventninger kan dels henføres til lavere priser på husstandsomdelte tryksager og til store investeringer i NejTak+, minetilbud.dk og Bolig-Portal.dk. Disse tre produkter forventes også at kræve store investeringer i 2016, hvor resultatet derfor også forventes at være på et utilfredsstillende niveau.
Med et likvidt beredskab på 263,2 mio. kr. ultimo 3. kvartal er North Media dog på ingen måde truet af de dårlige resultater, og man har mulighed for at fortsætte de planlagte investeringer ind i 2016. Vi er dog overraskede over planen om at øge aktieandelen af koncernens finansielle aktiver ved udgangen af regnskabsåret, så den udgør op til 80 % af koncernens likvide beredskab. Det er en overraskende risiko at løbe på et tidspunkt, hvor aktiemarkedet har præsteret langt over det normale fire år i træk. Det minder om en beslutning som et andet finansielt stærkt selskab, Flügger, tog for nogle år siden, hvor man ønskede at have sin kapital med i et kraftigt stigende aktiemarked. Det blev en meget dyr beslutning, da finanskrisen kort tid efter halverede aktiekurserne.
Selvom North Medias finansielle situation er stærk, skal der alligevel tjenes penge. Dels for at overleve på sigt, og dels for at gøre selskabet interessant for investorerne. Det forventer man i 3. kvartalsregnskabet vil ske i 2017, og eftersom koncernen på trods af de dårlige regnskabstal faktisk følger den lagte plan, er der endnu ikke grund til at tvivle på dette.
De dårlige regnskabstal var således forventede, og det oplyses i 3. kvartalsregnskabet at ”samlet set er de overordnede strategiske mål og aktiviteter for
2015 indtil videre opnået.” Pr. 1. januar ændrer man endvidere koncernstrukturen, så der nu opereres med fire forretningsområder mod tidligere to, hvilket giver bedre mulighed for at målrette den strategiske indsats til forskellige markeder.
På sigt ser vi North Media som en interessant investering, men på kort sigt er usikkerheden omkring både markedssituationen og effekten af koncernens omstillingsproces for stor til, at aktien er attraktiv.
Bruno Japp
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her












