Med den seneste uges voldsomme kursstigninger på aktiemarkederne, har vi betalt en solid forsikringspræmie i porteføljen med 40 % af kapitalen placeret i Bear DAX x2, som forsikringsafdækning mod kursfald. Kun 40 % af kapitalen er placeret i defensive danske aktier.
Samlet har det betydet, at porteføljen ikke har fået glæde af det meget stærke rebound, som i høj grad har været drevet frem af et enormt short squeeze. Som det fremgår af Langers Skarpe Aktietips ser vi meget stor risiko for genoptagelse af aktienedturen, i første omgang en gentest af det vigtige støtteområde omkring 1810 for den amerikanske S&P Future.
Øverst på vores købsliste står lige nu selskaber som Genmab, Scandinavian Tobacco, Novo Nordisk, Bavarian, Zealand, SAS og ISS. Tættest på opkøb er Genmab, som vi fortsat ser som en stærk langsigtet investering.
Også nye Scandinavian Tobacco overvejer vi seriøst til porteføljen: Aktien er efter en ret svag start ved at vinde styrke, og vi har de seneste handelsdage konstateret, at de udenlandske købere er ved at komme tilbage i aktien. På grund af god stabilitet i salget og en moderat værdiansættelse kan vi godt se et kurspotentiale på 10-20 % over de kommende tre måneder.
Om vi køber mere ind til porteføljen vil afhænge af kursudviklingen de kommende dage. Underliggende synes der fortsat at være en vis styrke i markedet til en yderligere positiv korrektion. Men på den lidt længere bane skal ens portefølje være robust mod tilbagefald.
Morten W. Langer
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her





