På det danske aktiemarked er det fortsat de defensive aktier, der klarer sig bedst – hvor de internationale aktiemarkeder ellers var præget af røde tal den seneste uge.
Bedste performere i ugen var ISS, SP Group, Novo Nordisk, Lundbeck, Genmab, Tryg, Novonesis og ALK. Altså over en bred kam rendyrkede defensive aktier. Vi ser god sandsynlighed for, at den tendens vil fortsætte.
Særligt bemærker vi, at flash data for Eurozonens erhvervsklima (PMI) fra S&P Global forleden kom ud markant ringere end forventet. De seneste måneder har nøgletallene ellers være gode.
I en kommentar hedder det, at: ”I maj gled den private sektor ind i en sammentrækning. Giv ikke USA’s told skylden for dette. Faktisk kan bestræbelserne på at komme toldsatser i forkøbet til dels forklare, hvorfor fremstillingsindustrien har holdt sig lidt bedre på det seneste (..) For serviceindustrien, som generelt er mindre eksponeret for USA’s handelspolitik, skrumpede forretningsaktiviteten for første gang siden november 2024.”
Det lugter altså af en ny opbremsning i europæisk økonomi, og det er endnu en begrundelse for at trække mod defensive aktier.
Der var selvfølgelig også andre danske aktier, som klarede sig godt på grund af særlige begivenheder.
Ørsted fik et løft af lidt mere politisk medvind omkring amerikanske vindmøller, blandt andet at Equionors amerikanske havvindprojekt alligevel fortsætter, og at den danske regering nu vil subsidiere havvind i Nordsøen med op til 55 mia. skatteyderkroner. Også selvom vi herhjemme periodisk ikke kan anvende al den elproduktion, der kommer fra vindmøller. Men godt for det delvist statsejede Ørsted.
Shape Robotics er på det seneste steget mere end 100 pct., og forleden fik vi forklaringen. Selskabet leverede et overraskende godt 1. kvartalsregnskab, som en del investorer havde forudset med stor præcision.
Det kunne godt lugte af, at selskabet er hullet som en si, når der gælder insiderinformationer til omverdenen. Det kunne godt være en sag for Finanstilsynet at kigge nærmere på: Hvem var de store købere? Vi vil grave ned i 1. kvartalsregnskabet i næste udgave af ØU Formue.
Morten W. Langer
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.