Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Morten W. Langer
Ansvarshavende chefredaktør

Velkommen til Økonomisk Ugebrev

Vores erfarne journalister stiller hver dag skarpt på ...

Formue

Sektortendens: Stabilt forbrug og materialer op

Morten W. Langer

mandag 16. februar 2026 kl. 9:00

Carlsberg
Carlsberg var blandt de virksomheder, der leverede de største plusser

Under overfladen sker der for tiden kæmpestore rotationer mellem de forskellige sektorer, hvor bryggeri og materialer samt få store health care-navne var vinderne på det danske aktiemarked. Novo Nordisk, Novonesis, Lundbeck og Carlsberg leverede de største plusser.

Til gengæld var der trængsel blandt de helt store kurstabere i denne uge. Særligt bemærker vi store kurstæsk til DSV og flere andre transportaktier efter afsløring af en ny AI-robot, der angiveligt skulle kunne disrupte hele transportsektoren.

Kursfaldet på 10 pct. i DSV vurderer vi i midlertidig som voldsomt overdrevet. Vi overvejer i næste uge at supplere op i aktien i den Forsigtige Portefølje, hvor vi aktuelt har en post på 5 pct. med en gevinst på 12 pct. For en gangs skyld blev bankaktierne udsat for store kursfald, drevet af øget nervøsitet omkring udviklingen på finansmarkederne, måske udsigt til lavere korte renter og muligvis også starten på gevinsthjemtagning efter en lang stigningsperiode.

Både i sektorrotationstabellen for Danmark og Europa kom finanssektoren svagt ud. Inden for health care og industri leverede de danske sektoraktier ringere end det europæiske gennemsnit. Det kunne tyde på, at begge danske sektorer har et positivt efterslæb, som skal indhentes i den nye uge.

Særligt Vestas trak ned med minus 6 pct., og transportselskaberne DSV, NTG og DFDS blev også sat hårdt ned. Fredag rettede de globale transportaktier sig en del, og vi forventer, at DSV vil bygge op igen i den nye uge på grund af det overdrevent store kursfald. Novo Nordisk skilte sig positivt ud med et plus på 5 pct., efter en svag forrige uge.

ØU’s Forsigtige Portefølje slap ikke for ugens kursfald, hvor særligt vores poster i DSV og Vestas blev hårdt ramt. Vi tror dog fortsat på begge som langsigtede stærke cases, og vi planlægger ikke at sælge. Porteføljens afkast i år endte ugen på plus 3,7 pct., godt 2 procentpoint lavere end i forrige uge. Copenhagen Benchmark indeks er nu i minus 0,5 pct., og C25 indeks i minus 0,8 pct.

Morten W. Langer

2 md. adgang for

2 x 49 kr.

straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk

Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Økonomichef til Børne-og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Region Hovedstaden
Afdelingschef til Erhvervs- og Handelsafdelingen
Grønland
Kontorchef med ansvar for kredittilsynet i de største danske koncerner
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank