SKAKO frasolgte i november 2023 den ene af koncernens aktiviteter, og nu frasælges den anden. Det efterlader en tom børsskal med en kontantbeholdning på 50-60 mio. kr. efter udlodning af 155 mio. kr. til aktionærerne.
SKAKO bestod indtil udgangen af 2023 af to aktiviteter: Concrete og Vibration. På det tidspunkt vurderede ledelsen, at det var fordelagtigt at fokusere forretningen på Vibration, og Concrete blev derfor solgt. Nu gentager historien sig, da Vibration sælges til en fransk Private Equity-fond.
Salget skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling, men det må betragtes som en formalitet, da godkendelsen kan ske ved et simpelt flertal, og storaktionærer med en samlet ejerandel på 45 pct. allerede har meddelt, at de stemmer for salget.
Nettoprovenuet fra salget er 270 mio. kr., og transaktionen forventes at efterlade SKAKO med en netto kontantposition på 210,5 mio. kr. Heraf planlægger man at udbetale 150-160 mio. kr. til aktionærerne, hvilket efterlader 50-60 mio. kr. i det, som i praksis vil være en tom børsskal. Det oplyses, at pengene vil blive investeret i aktier, obligationer og investeringsfonde.
Når den forventede netto kontantposition sættes i forhold til selskabets aktiekapital, svarer det til 67,26 kr. per aktie, så efter salget vil den tilbageværende del af SKAKO altså være i besiddelse af et kontantbeløb, som er 18 pct. højere end selskabets aktuelle børsværdi. Ligger her en gratis gave til den opmærksomme investor?
Svaret herpå er: Måske. Men det er nødvendigt at tage et vist forbehold, da det oplyses, at ”Ovennævnte netto kontantposition tager dog ikke højde for SKAKO A/S’ driftsomkostninger for resten af 2025, potentielle forpligtelser i relation til frasalget af SKAKO Concrete i 2023 eller SKAKO Vibration eller omkostninger forbundet med en eventuel afvikling af SKAKO A/S på et senere tidspunkt.”
På den anden side er der også et fremtidigt potentiale i det, som bliver tilbage på børsen. I den følgende udtalelse læser vi dog mellem linjerne, at det ikke er noget, man endnu har gjort sig dybere tanker om: ”Bestyrelsen vil evaluere tiltag, der kan reducere omkostninger og maksimere værdien af det tilbageholdte nettoprovenu, samtidig med at der opretholdes fleksibilitet i forhold til fremtidige strategiske muligheder.”
Set over en længere årrække har SKAKO været en særdeles god investering, og man kan sige, at selskabet slutter sin børskarriere på toppen.
Begrundelsen for salget er dog bekymrende på et mere overordnet plan, da SKAKO trods en profitabel og solid markedsposition ikke længere mener at have en størrelse, som er egnet til notering på Nasdaq Copenhagen. Samtidig oplyses, at man ikke har tilstrækkelig kapital til at deltage i udviklingen på det hastigt voksende Recycling-marked.
Hvis ikke sunde selskaber med udviklingspotentiale kan bruge markedspladsen til at skaffe kapital til vækst og udvikling, hvad er så Fondsbørsens berettigelse?
Konklusion
Aktuel kurs 58,00
Kortsigtet anbefaling (< 3 mdr.) Hold
Langsigtet kursmål (12 mdr.) N/A
Bruno Japp
Disclaimer: Læs her om ØU’s aktieanalyser.






