Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Slutter syv gode år på aktiemarkedet nu?

Bruno Japp

lørdag 13. oktober 2018 kl. 20:56

Copenhagen Benchmark (CB) faldt kraftigt i den forløbne uge, og styrken på aktiemarkedet er nu den laveste i 17 år.

Nederste figur i højre spalte viser os en grafisk afbildning af aktiemarkedets styrke. Af figuren ses det, at styrken (RSI14-værdien) torsdag ramte den laveste værdi i de seneste 12 måneder, og det bekræfter styrken i faldet.

Men faktisk skal vi forlænge figuren helt tilbage til den 11. september 2001 for at finde en lavere RSI14-værdi. Dengang var vi lige startet på dette århundredes første rigtigt store aktienedtur, som frem til marts 2003 halverede værdien af aktierne. Et tilsvarende fald oplevede vi 4½ år senere fra efteråret 2007 og de næste 18 måneder (Finanskrisen). Det blev efterfulgt af et fald på ca. 30% to år senere i 2011. Men derefter er det bare gået forrygende de følgende foreløbig syv år.

Denne lange næsten ubrudte stigning ved alle med blot en smule erfaring på aktiemarkedet ikke er langtidsholdbar. Aktiekurser bevæger sig altid i bølger, og jo højere en bølge når op, jo dybere bliver bølgedalen når – ikke hvis! – den kommer. Efter syv års kursstigninger må den aktuelle bølgetop betegnes som ganske imponerende.

Men på kort sigt er der dog en mulighed for, at de seneste to ugers kursfald blot er indledende advarselstegn, før den virkelige nedtur starter.

I øverste figur i højre spalte ser vi, at CB i denne uge nåede ned til niveauet ved 1372, som i februar viste sig at være bunden efter et fald på 11% hen over årsskiftet 2017/18. Det vil være naturligt, at markedet tester om den grænse også holder denne gang, så kursstigninger i den kommende uge vil ikke være overraskende.

Men de kan blive kortsigtede, og de er garanteret ikke indledningen til yderligere syv gode år.

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank