Veloxis Pharmaceuticals har forbedret cash flowet drastisk i 2017, og meget tyder på at man for første gang kan blive cash flow positive i 2018. Desuden er situationen omkring den vigtige denovo nyretransplantation tæt på en afklaring.
Veloxis Pharmaceuticals indgik den 14. februar en aftale med Athyrium Capital Management om en 5-årig lånefacilitet på 60 mio. USD. Aftalen betyder samtidig, at Veloxis tilbagebetaler en eksisterende lånefacilitet på 30 mio. USD stillet til rådighed af hovedaktionærerne Lundbeck Fond Invest A/S og Novo A/S. Ved udgangen af 2017 havde Veloxis trukket ca. 29 mio. USD på det eksisterende lån.
Med den nye aftale med Athyrium betyder det, at Veloxis får adgang til yderligere 30 mio. USD. Det nævnes af selskabet i årsregnskabet for 2017 at rentebyrden vil være ca. det halve. Dermed forventer vi at den årlige rentesats for Athyrium-lånet ligger omkring 5-6%.
Veloxis forventer desuden i løbet af den nærmeste fremtid at løfte sløret for et tilkøb til pipelinen. Vi vurderer, at der er tale om et supplerende medicinsk produkt, som allerede er godkendt i markedet. Dette vil potentielt kunne skabe synergier i forhold til markedsføringen af den immundæmpende transplantationsmedicin Envarsus i USA, hvor Veloxis’ egen salgsstyrke varetager salget.
Kraftig forbedring af cash flowet
Veloxis fremlagde den 27. februar et ganske positivt årsregnskab for 2017, som viste en massiv vækst i omsætningen på 225% til 30,2 mio. USD.
Envarsus-salget er i USA steget med 169% til 17,6 mio. USD, og betyder at Envarsus’ andel af det tacrolimus-baserede lægemiddelmarked indenfor nyretransplantationer er steget til 2%. I faktiske tal betyder dette, at 3600 patienter i USA nu er i behandling med Envarsus, og 77% af de 200 transplantationscentre i USA udskrev i december 2017 Envarsus, mod bare 53% i december 2016. Totalt set er antallet af udskrevne Envarsus recepter i USA tredoblet i 2017 i forhold til 2016.
For det europæiske marked er Envarsus-salget også steget med ganske nydelige 61% til 4,3 mio. USD. Salget varetages af Chiesi, og Veloxis modtager betaling for det produktsalg, plus en margin, man laver til Chiesi.
Uden for Europa er der ikke det store salg endnu, og Veloxis’ indtægter består hovedsagelig af de licensbetalinger man modtog i forbindelse med indgåelse af de tre kommercielle aftaler i 1. halvår 2017. Disse licensbetalinger udgjorde 8,3 mio. USD. I 2018 forventer Veloxis, at den samlede omsætning vil stige til 32-40 mio. USD. Da vi antager at hele denne omsætning skabes af Envarsus-salg, betyder det at man forventer en fremgang i produktsalget på ca. 50-80%. Driftsresultatet ventes at lande på minus 6 til minus 12 mio. USD, og dermed på niveau med 2017. Dette indikerer, at driftsudgifterne formentlig vil stige ca. 10-20% til omkring 42-45 mio. USD, først og fremmest drevet af stigende produktionsomkostninger forårsaget af det hastigt voksende Envarsus-salg.
De-novo indikationen afklaret
Positivt er det også at Veloxis her i begyndelsen af marts har indsendt en supplerende registreringsansøgning til FDA for de novo nyreplanplanationsindikationen. Veloxis har afventet udløb af en 3-årig eksklusivitetsperiode i USA for medicinen Astagraf, som udløb i juli 2016. Det helt store potentiale for Envarsus ligger nemlig i de novo-markedet, da man så kan få fat i patienter umiddelbart efter at transplantation af nyren har fundet sted, og før der iværksættes kronisk medicinsk tacrolimus-behandling. Så på de-novo markedet vil Envarsus kunne konkurrere på lige vilkår med Astagraf og Prograf om patienterne, mens markedet er langt mere fastlåst på markedet for stabile nyretransplanterede, hvor tacrolimus behandlingen allerede har været i gang et stykke tid.
Vi ser fortsat positivt på Veloxis på den lange bane. Vi forventer, at man vil kunne blive cash flow positive i år, alene baseret på den forventede fortsatte fremgang i Envarsus salget.
Aktien handles for nuværende til en markedsværdi på ca. 250 mio. USD, hvilket modsvarer en market cap på 1,5 mia. kr. Dette svarer til ca. 6-8 gange den forventede omsætning i 2018. Vi ser bestemt ikke dette som skræmmende. En væsentlig upside kan desuden blive det bebudede tilkøb til den kommercielle produktpipeline, som forventes offentliggjort i løbet af 2018.
Børskurs på analysetidspunktet: 0,86
AktieUgebrevets kursmål (12 mdr): 1,75
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.