Kære læser
Starten på regnskabssæsonen for årets andet kvartal har generelt være stærk, især for amerikanske selskaber. Underliggende er derfor gode muligheder for stigende aktiemarkederne hen over efteråret.
På den helt korte bane ser det en del mere broget ud. Vi ser en stribe modstande for aktierne, som meget vel kan udløse en negativ korrektion den næste måneds tid.
Til gengæld ser vi også en negativ korrektion som en senere glimrende købsmulighed, ikke mindst i AI og Bigtech. Blandt andet lurer vi nu på en entré i Musks Spaxe-X, som fredag lukkede seks procent under IPO-noteringskursen.
Vi gennemgår her de kortsigtede negative drivkræfter, som vi ser kan drive aktiemarkederne ned de næste 1-2 måneder.
For det første ser det nu ud til at krigen i Iran eskalerer, og det er rent gætværk for langt denne eskalering fortsætter.
Lige nu er der ikke tegn på en deeskalering med forsøg på nye forhandlinger og fredsaftaler. USA har netop sendt flere flybrændstof-lagringsfly til området – hvilket kan ses som indikation på øget bombeaktivitet over Iran.
Vi har heller ikke tiltro til, at det ekstremistiske iranske præstestyre vil bøje nakken. De er antageligt villige til at ofre både samfundsstruktur og lokal befolkning. En rigtig god temperaturmåler på graden af eskalering/ deeskalering er udviklingen i olieprisen, hvor brent olie alene fredag steg fem procent til 88 USD.
De stigende oliepriser har på det seneste også drevet de korte europæiske renter op, på grund af øget inflationsfrygt. Og som det fremgår af kursgrafen på ugebrev.dk over de to årige tyske statsrente, er der nu lagt op til et teknisk gennembrud op gennem loftet, som har holdt stand siden midten af marts.
Det er oplagt, at højere europæiske renter i et makroøkonomisk miljø, som i forvejen er meget svagt, ikke peger i retning af ny styrke. Af de 28 europæiske Stoxx 600-selskaber, som aktuelt har aflagt Q2-regnskaber, har 69 procent leveret bedre end forventet af analytikerne, særligt energiselskaber og health care har overrasket positivt. Men det er næppe nok til at trække aktierne op, fordi markedet ser længere frem.
For det andet bliver det stadig mere tydeligt, at AI- og chip-aktier nu er i gang med en negativ korrektion, som allerede har taget toppen af de ekstreme kursstigninger de seneste måneder.
Korrektionen ned kan gå endnu videre, dels fordi der ser ud til at opstår skærpet priskonkurrence mellem udbyderne af AI-robotter, og dels fordi der er stigende usikkerhed om de enorme AI-investeringer, som finansieres af obligationsudstedelser, vil være lønsomme. Og dels fordi der har været tale om boble-lignende værdiansætelser.
Indtil videre har denne korrektion dog ikke udviklet sig som under dot.com-boblen, hvor hele aktiemarkedet blevet hevet med ned. Denne gang ser det tværtimod ud til, at udsalget af AI- og chipaktier får investorerne til at trække deres kapital over i billigere defensive aktier og industriaktier. Det har blev blandt andet på det seneste begunstiget flere danske eliteaktier, som ellers har ligget underdrejet i månedsvis.
Som det fremgår af tabellen over danske vindere & tabere på ugebrev.dk, har særligt Coloplast gjort det godt. Vi har aktien i den forsigtige portefølje. Også industriselskaber som DFDS, SP Group, Flügger, H+H, NTG og Royal Unibrev haft pæne plusser.
Oversigten viser også, at bankaktierne er steget en del den seneste uge, dels i kølvandet på pæne regnskaber fra Danske Bank og Nordea, dels med udsigten til forhøjelse af centralbankernes korte styringsrenter.
For det tredje ser vi på den korte bane et teknisk billede, som understøtter en kortsigtet korrektion ned. Styrken i korrektionen vil meget afhænge dels af, om kursfaldene i AI- og chipaktier fortsætter med at falde. Det ser vi som sandsynligt.
Muligheden er , at denne afgrænsede korrektion ned, vil brede sig til hele aktiemarkedet. En anden mulighed er, at det vil udløse en fortsat rotation over mod billige defensive aktier, eksempelvis industri.
Det vil dog næppe ske, hvor det makroøkonomiske billede svækkes yderligere, på grund af højere renter og svag forbrugertillid. Vores hoved scenarie er, at særligt europæiske aktier vil klare sig godt, dels på grund af finanspolitiske lempelser, dels på grund af massive investeringer i forsvar og infrastruktur.
Men det er også klart, at Europa langsigtet står foran enorme strukturelle udfordringer, med svag konkurrenceevne, svage kapitalmarkeder, svag innovation, enorme problemer med integration i flere store lande og manglende politisk handelskraft.
På disse områder er der ingen grund til optimisme, og Europa er tydeligvis ved at blive reduceret til en koloni, der efter bedste evne må navigere mellem de to globale powerhouses, USA og Kina.
Den positive del af historien er, at når USA og Iran finder en fredsløsning – og det kan godt tage lang tid med først stigende risikopræmier – vil effekterne af den buldrende AI-revolution med effektiviseringer, og en overraskende solid overskudsudvikling særligt i USA, – vil aktiemarkederne senere på året dreje ind i et stærkt aktierally.
Men på den korte bane er der altså grund til stor forsigtighed.
God læselyst
Morten W. Langer
Chefredaktør
2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her











