Meget tyder på, at kapitalfonden Polaris som ny storaktionær i DFDS har presset på for at få ”ryddet op” i bestyrelsen, blandt andet med en ny bestyrelsesformand. Det aktive ejerskab er formelt sket gennem ejerfonden, som står officielt bag udskiftningerne, og som skal sikre en ny start i forhold til investorer, analytikere og andre interessenter, skriver redaktør Steen Albrechtsen i denne analyse.
Tre vigtige begivenheder synes at have udløst udskiftningerne, hvor formanden for ejeren, Lauritzen Fonden, og Polaris managing partner Jan Johan Kühl er indtrådt.
For det første blev det ved fremlæggelsen af Q2-regnskabet afsløret, at Polaris ejer fire pct. af aktiekapitalen i rederiet. I bagklogskabens klare lys er det nu lettere at forstå, at DFDS aktiekurs er sprunget flot frem siden starten af juli med næsten 40 pct.
For det andet kommer oprustningen i bestyrelsen i naturlig forlængelse af CEO-skiftet denne sommer, hvor Michael Hansen er tiltrådt som ny CEO efter en flerårig meget svag udvikling i DFDS. Det er klart, at bestyrelsen som vigtig sparringspartner for direktionen heller ikke har leveret.
Efter en så stor nedtur som DFDS har været igennem de seneste år både kursmæssigt og forretningsmæssigt, har det været på sin plads at placere et ansvar.
Ikke mindst for at tilfredsstille investorerne, som i den grad har vendt selskabet ryggen indtil foråret 2026, hvor troen på en turnaround blev styrket af DFDS’ egne fremskridt og opjustering. Fondens aktive ejerskab overfor DFDS kunne være sket for flere år siden, så meget tyder på, at Polaris har presset på for at signalere nye tider over for omgivelserne.
For det tredje viser de seneste regnskabsresultater, at der er tid til at viske tavlen ren i forhold til interessenter. Det hele understøttes af, at den nytiltrådte CEO gav et pænt, ambitiøst og ligefremt indtryk på regnskabspræsentationen efter Q2-regnskabet. Der blev også lanceret en større strategigennemgang af hele koncernen med henblik på at tackle udfordringer med performance og kapitalallokering – ligesom de finansielle målsætninger vil blive vurderet.
Det er uden tvivl områder, hvor der er god plads til forbedringer, da DFDS reelt ikke har fået nogen økonomisk gevinst ved de store investeringer og opkøb i 2020’erne.
Interessante profiler til bestyrelsen
Lauritzen Fondens foreslåede udskiftning i bestyrelsen er først og fremmest interessant pga. hastigheden, idet formandsskiftet kommer på en ekstraordinær generalforsamling allerede i september, fremfor at vente til den næste ordinære generalforsamling. Det har altså været vigtigt at få de nye folk ind hurtigt, hvilket kan hænge sammen med den netop igangsatte gennemgang af koncernen. (”Strategic review”).
Forslaget om at indvælge DFDS’ tidligere CEO Niels Smedegaard springer i øjnene, ikke mindst fordi han var CEO i 2010’erne (fra 2007-2019), hvor forretning og aktiekurs blev løftet markant næsten helt frem til covid.
Det andet nye bestyrelsesmedlem er Jan Johan Kühl fra kapitalfonden Polaris. Det lidt mærkværdige er her, at han indstilles til bestyrelsen af Lauritzen Fonden, og at det nærmest kun i en sidebemærkning oplyses, at fonden Polaris Equity V K/S ejer fire pct. af DFDS.
Mere interessant bliver det, når man ihukommer, at Polaris i sin tid var med til at tage Molslinjen af børsen og senere sælge rederiet videre til EQT efter nogle års ejerskab med stor fortjeneste. Uanset om man som mindre investor kunne lide det til tider uskønne forløb omkring Molslinjens afnotering i 2015-2016, så kan man næppe komme udenom, at hr. Kühl og Polaris ser ud til at vide, hvordan en investering i et færgerederi kan gøres til en god forretning. Polaris’ aktiepost er mere end 300 mio. kr. værd.
DFDS’ aktie steg med 15-20 pct. i løbet af fredagen, og det var nok drevet af primært ledelsesudskiftningerne og sekundært af regnskabsmæssige ”oppræciseringer” af både EBIT og det frie cash flow. Vi noterer også, at renteudgifterne faldt, og at gearingen blev markant reduceret til 3,4x, og dermed nu ligger indenfor den opstillede målsætning på 2,5-3,5x.
Nøgletallet er dog positivt påvirket af sæsonudsving, herunder at årets CAPEX-investeringer primært falder i 2. halvår. Andet halvår bliver en udfordring for det frie cash flow, og det kan også ramme gearingen.
På CAPEX-fronten har man investeret ca. 600 mio. kr. i 1. halvår mod en fastholdt helårsforventning på 1,7 mia. kr., så der ligger over 1 mia. kr. i investeringer i 2. halvår.
Steen Albrechtsen
2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her








