Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Flest CEO-skift i omstillingsudfordrede sektorer

Morten W. Langer

tirsdag 13. februar 2018 kl. 13:12

I dette års top 1000 kortlægning af CEO skift i de 1000 største danske erhvervsvirksomheder er der overnormalt mange chefudskiftninger i blandt andet detailhandel og engrosvirksomheder, som er stærkt udfordret af digital transformation og nye forretningsmodeller. Læs om andre tendenser i årets CEO skift.

Årets kortlægning viser, at nogle ganske få brancher har en overnormalt stor udskiftningsfrekvens i forhold til branchens vægtning i vores top 1000 univers. Men der er tale om andre brancher end tidligere, som har været ”ramt” af unormalt mange CEO skift. Særlig udtalt er billedet for detailhandel og engroshandel, hvor der i sidste års opgørelse for 2016 var langt færre CEO skift end andelen af virksomheder i det samlede Top 1000 univers. Til gengæld ændrede dette billede sig markant sidste år.

I detailhandel var der 61 procent flere skift af adm. direktør end forventet ud fra en gennemsnitsbetragtning. I top 1000 universet er der 38 detailhandelsvirksomheder, svarende til knap fire procent af den samlede population. Der var CEO skift i syv virksomheder, svarende til en andel på 6,1 procent af alle CEO skift. Blandt andet var der udskiftning af topchefen i Zebra, Aldi, Matas, Synoptik og Lagkagehuset. Billedet er det samme for engroshandel, hvor der var 63 procent flere CEO skift, nemlig 13 skift mod forventet otte.

Udviklingen afspejler efter alt at dømme især to tendenser: For det første har dansk detailhandel ikke haft det let de seneste år, da danskerne fortsat er tilbageholdende med at åbne pengepungen. Og for det andet er nethandlen markant stigende, og det presser lønsomheden i den traditionelle detailhandel, som grundlæggende er belastet af for høje salgspriser og for høje omkostninger til blandt andet fysiske butikker.

Detailhandlen – og engroshandlen – står i disse år overfor at skulle gentænke hele deres forretningsmodel, og de skal også gøre op med sig selv, om de fuldstændig skal ændre forretningen. Matas er et nøgleeksempel på den udfordring, detailhandlen står overfor.

Ligesom forrige år var der også sidste år en overnormal udskiftningsandel i IT, tele og elektronik, som i den grad også er ramt af øget internethandel og ekstremt hård konkurrence fra rent digitale forretninger. Netop IT, Tele og elektronik er præget af mange nye innovative aktører med ekstremt lave priser, og ofte et stort overskueligt produktudbud og tillige ind imellem også god kundeservice. Indenfor tele er de seneste års massive pres på TDC’s lønsomhed en direkte afledt effekt af denne udvikling. Den forventede fusion med medieselskabet MTG afspejler TDC’s tvungne vej mod at satse mere på indhold end på de traditionelle basale transportkanaler.

Årets kortlægning viser også, at der fortsat sker mange chefskift indenfor flere forskellige fremstillingsindustrier (jern og metal, tekstil og beklædning, møbelindustri, papir- og emballage), rederi, konsulentvirksomhed, service og transport & logistik.

Det er lige præcis de samme brancher, som udpeges af Boston Consulting Group til at være mest udsatte for digital transformation, herunder ved brug af Internet of Things (IoT) til at styre, effektivisere og optimere, hvor alle dele af forretningsprocesserne gentænkes med ny teknologi, og hvor den digitale transformation også radikalt ændrer processerne omkring produktion, logistik og kunderelationer.

 

Alderen på de nye CEO’er har ikke skiftet meget karakter i forhold til tidligere års kortlægninger. Billedet er fortsat, atmeget få nye adm. direktører er under 40 år, og meget få er over 60 år. Men faktisk er andelen af de unge CEO’er under 40 år stort set halveret i forhold til 2016 og 2015.

 

 

 

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finance Manager
Region Nordjylland
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank