Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

FLS: 2025 endnu et vente-år med effektiviseringer

Steen Albrechtsen

fredag 07. marts 2025 kl. 11:35

Mikko Keto, CEO, FLSmidth i Valby, mandag den 15. januar 2024.
Mikko Keto, CEO, FLSmidth

I et vækstfokuseret aktiemarked er det sjældent godt, når et selskab ligefrem varsler tilbagegang i omsætningen. Ikke desto mindre er det, hvad FLS forventer for 2025, fordi aktiviteten i mineudstyrsmarkedet først forventes at stige i 2026. Vigtigere er det dog, at den interne oprydning er ved at være færdig, og marginerne er løftet til et godt niveau, hvilket lover godt for en potentiel indtjeningsfremgang i 2026 for et FLS uden Cement og med penge på lommen, skriver redaktør Steen Albrechtsen i denne analyse.

FLS har fortsat travlt internt med at optimere forretningen, så man er klar til vendingen i markedet. Derfor bliver 2025 heller ikke et år at råbe hurra for omsætningsvæksten, ligesom der også i 2025 vil være en række ekstraordinære omkostninger til strømlining, adskillelse og omstrukturering i niveauet 200 mio. kr.

Det bør til gengæld være det sidste år med forstyrrende ”ekstraordinære” poster, hvis ikke der foretages større opkøb i år eller næste år.

Aktivitetsniveauet i mineindustrien er fortsat på lavt blus, hvilket bedst illustreres af, at der indenfor nogle områder (de tunge maskiner) faktisk er tale om en smule deflation. Altså et lille prisfald, hvilket ifølge FLS ikke betyder lavere indtjening, men snarere at besparelser i leverandørleddet sendes videre til kunderne, fordi det aktuelt er købers marked.

Der er ikke nogen ændring i det overordnede budskab fra november 2024 om, at 2025 vil være et overgangsår med lav aktivitet, førend et stigende aktivitetsniveau ses i 2026. Her vil det ifølge FLS være kobberminerne, der først vender rundt med øgede investeringer, som altså tidligst vil kunne begynde at vise sig i 2026-aktivitetsniveauet.

I forhold til USA forventer man, at den nye administration vil lette godkendelsesprocessen for en række mineprojekter, hvilket kan åbne for aktivitetsfremgang på det amerikanske marked.

Ja, faktisk medfører det lavere 2025-aktivitetsniveau og tilskæring af forretning og ordreindgang, at FLS venter en lille tilbagegang i Mining-forretningen fra 15,5 mia. kr. i 2024-omsætning til 15 mia. kr. i 2025. Og blot som illustration af, hvor vi er henne i cyklussen, så var omsætningen i 2023 på 17,1 mia. kr. Til gengæld – og vigtigere for den langsigtede case – er FLS flot på vej på marginsiden, hvor stabilitet og lavrisiko er nøgleordet. Vi har i snart lang tid hørt CEO’ens gentagne garantier om kvalitet og lav risiko i ordreindgangen. De løfter bliver for tiden indfriet.

Ikke mindst fordi præstationen er god i en lavaktivitetsperiode med fokus på den mere stabile serviceforretning. Mining ventes at nå 13,5-14,0 pct. i justeret EBITA-margin, hvilket er en godkendt fremgang fra 13,1 pct. i 2024 og også på linje med 2026-målsætningen om 13-15 pct.

Lige siden, man skød salgsprocessen i gang for lidt over et års tid siden, har budskabet været, at et salg af cement-forretningen kunne være i hus omkring årsskiftet. Muligvis lige før, hvis alt faldt i hak.

Det var et budskab, der blev gentaget så sent som i november i forbindelse med 3. kvartalsregnskabet. Selvom salgsprocesser kan være komplekse, er det naturligvis en lille smule bekymrende, at man endnu ikke er nået i mål.

FLS valgte ved helårsregnskabet ikke at kommentere yderligere på processen udover at sige, at den er i gang, og at man følger planen. Direkte adspurgt om timingen blev det dog også konstateret af CFO, at FLS vil sælge cementforretningen. Blot for at mane enhver tvivl i jorden om, at man ikke er ved at fortryde. CFO Roland Andersen sagde ordret, at “important to say we will sell the Cement business. So it’s still intention to sell the Cement business.”

Det bør hjælpe på salgsprocessen, at Cement-forretningen i den grad er blevet skåret til, og allerede nu har indfriet den ambitiøse EBITA-marginmålsætning for 2026 på 8 pct. For 2025 er forventningen, at omsætningen falder yderligere fra 4,4 mia. kr. til 4 mia. kr., mens der omvendt forventes en pæn EBITA-margin på 9,0-9,5 pct.

Med en nettorentebærende gæld på 847 mio. kr. har FLS allerede en gearing betydeligt under målsætningen på ”under 2.0” ift. EBITDA. Helt præcist ligger gearingen på 0,4x, og det forventede provenu fra salget af cement-forretningen vil styrke FLS’ finansielle position yderligere.

Når en salgsaftale er i hus, kan spekulationerne om anvendelse af provenuet for alvor begynde. Skal der sendes yderligere kapital tilbage til aktionærerne, eller holder man på pengene, fordi Mining-forretningen stadig er en lilleput i industrien og vil kunne høste skalafordele ved at blive større?

Steen Albrechtsen

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank