Mærsk følger to strategiske initiativer, der skal adskille transportkoncernen fra konkurrenterne: Containertransport er integreret med logistik, og Mærsk er gået i tæt samarbejde med rivalen Hapag-Lloyd. Første halvår og især andet kvartal 2025 tyder på, at initiativerne virker i et overraskende positivt marked. Men hvad hvis markedet vender igen, og hvad hvis lageropbygning før toldkrigen har løftet aktiviteten, spørger fagredaktør Morten A. Sørensen i denne analyse.
Er Vincent Clerc ved at bestå en afgørende test af sine vigtigste strategiske initiativer? Topchefen for transportgiganten A.P. Møller-Mærsk, der blandt andet rummer verdens næststørste containerrederi, kunne i denne uge levere et uventet godt resultat for andet kvartal. Det blev ledsaget af en lille opjustering af forventningerne til 2025.
Resultaterne ligner foreløbig en behersket triumf for Mærsk-ledelsens strategiske initiativer: CMA CGM, verdens tredjestørste containerrederi, der ligesom Mærsk har en stor logistikvirksomhed, leverede i andet kvartal en omsætningsvækst på 0,3 pct. mod Mærsks 2,8 pct. – og en EBITDA-overskudsgrad på 17,3 pct. (en tilbagegang fra 18,9 pct. i samme kvartal sidste år) mod Mærsks 17,5 pct. (en fremgang fra 16,8 pct).
Det ser ud til, at Mærsk hurtigt er ved at høste fordele af Gemini-samarbejdet om containertransport med tyske Hapag-Lloyd. Desuden er der tegn på, at Mærsk er ved at få styr på integrationen af containerskibsfart med logistik – et projekt, som i flere år ikke har levet op til forventningerne.
Vincent Clerc kan nu være ved at skabe et Mærsk, der er mere fleksibelt og agilt – og som måske kan klare containermarkedets op- og nedture bedre end konkurrenterne.
Først Gemini: Mærsks Ocean-divisions samarbejde med Hapag-Lloyd har været i gang fra februar 2025. Allerede nu siger parterne, at de overopfylder Geminis målsætning om effektivisering og præcision i sejlplanen. Kapaciteten på de to rederiers samlede flåde kan udnyttes bedre, takket være Gemini, hvor Mærsks mål – årlige besparelser på 500 mio. USD – ifølge Mærsk-ledelsen kan blive overopfyldt.
I Mærsks store integration af containertransport og logistik spiller Logistics & Services-divisionen (L&S) en centrale rolle. Store logistikrivaler som DSV og Kühne & Nagel leverer stadig højere overskudsgrader, men deres overskudsgrader falder i første halvår, mens Mærsk L&S kan notere stigning.
Vincent Clerc forudser, at Mærsks målsætning om en overskudsgrad på seks pct. kan nås i de kommende kvartaler. Når det niveau er befæstet, er Mærsk igen klar til betydelige opkøb i logistiksektoren.
Den tredje Maersk-division Terminals nyder ifølge Mærsk-ledelsen godt af Gemini, hvis hubmodel sender et større volumen gennem de Mærsk-ejede containerhavne. På EBIT-driftsniveau har terminalerne i andet kvartal bidraget med væsentligt mere end den omsætnings- og investeringstunge containertrafik i Ocean-divisionen.
Fragtmængderne stiger alt i alt i Ocean og Terminals trods USA’s høje nye toldsatser, og også i tredje kvartal ser volumen ifølge Vincent Clerc lovende ud. Et nyt handelsmønster er nemlig ved at slå igennem: Kina tager nye globale markedsandele, ikke længere primært fordi vestlige virksomheder producerer i Kina, men fordi kinesiske virksomheder nu selv trænger overraskende stærkt frem på eksportmarkederne.
Det – og ikke lageropbygning i USA forud for indførelsen af høje toldsatser – ses som en afgørende grund til de stigende fragtmængder. Derfor er det tænkeligt, at volumen fortsat kan holde et højt niveau i de kommende kvartaler og år – til fordel for Mærsk. Mærsk-ledelsen erkender selv, at i fjerde kvartal i år vil det stå mere klart, hvordan USA’s nye toldregime og det kinesiske eksportfremstød vil ændre det globale handelsmønster.
Containerrederierne er hidtil i år også blevet hjulpet af, at fragtruten gennem Det Røde Hav stadig stort set er lukket. Den lange sejlrute syd om Kap det Gode Håb, betyder, at overkapaciteten i branchen foreløbig ikke har udviklet sig helt så voldsomt som frygtet. Det bidrager foreløbig til at holde fragtraterne oppe. Men det er et åbent spørgsmål, hvad der kan ske, når Det røde Hav igen bliver åbnet. Alt i alt efterlader andet kvartal stadig en betydelig usikkerhed.
A.P. Møller-Mærsks B-aktie steg over fem pct., da resultatet for andet kvartal blev offentliggjort, og siden årsskiftet er aktien dermed steget 16 pct. Den ligger væsentligt under de høje niveauer i årene 2021-2023. Med et Price/ Earnings-forhold på 7-8 er aktien fortsat beskedent prissat.
Morten A. Sørensen
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.