Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Peer Group Rating 2024 – Taber: Carlsberg hænger stadig i bremsen, mere end peers

Steen Albrechtsen

fredag 24. januar 2025 kl. 11:25

Jacob Aarup-Andersen
Jacob Aarup-Andersen, CEO, Carlsberg

Det store billede for øl-aktierne var nedtur fra midten af 2. kvartal og resten af året, så Carlsberg er ikke alene om at have haft det svært. Det betyder også, at flere bryggeriaktier er billigere end længe set. Med exit fra Rusland og et stort britisk opkøb begynder Carlsbergs nye ”equity story” at tage form med ny CEO Jacob Aarup Andersen.

For Carlsberg lurede Ruslands-exittet i baggrunden gennem 2024, selvom investorerne i praksis allerede havde afskrevet stort set hele den forretning. Efter et ”omskifteligt” forløb med konfiskation/nationalisering og kontroltab, opsagte licensaftaler, direktørskifter m.m. lykkedes det i december Carlsberg at slippe af med forretningen Baltika Breweries. Det endte med et management buyout fra den lokale ledelse på to personer.

Prisen er ikke offentliggjort endnu, men Financial Times har meldt om en salgspris lige over 3 mia. kr. foruden de forretninger i Kasakhstan og Aserbajdsjan, som Carlsberg som led i handlen beholder.

Det endegyldige exit fra den tidligere vækstmaskine i Rusland markerer også, at Carlsberg skal i gang med at genopfinde sig selv og finde nye vækstområder. Med de stigende geopolitiske spændinger er det hidtidige eventyr i Asien (og Kina) også blevet mere risikofyldt.

Årets store begivenhed i Carlsberg skal formentlig også ses i det lys, for med købsaftalen på den engelske bryggerigruppe Britvic med et prisskilt på 29 mia. kr. styrker Carlsberg sine europæiske aktiviteter på flere punkter. Købet går igennem medio januar 2025 efter at have modtaget godkendelse fra både EU og de britiske myndigheder.

Opkøbet af Britvic er det første væsentlige strategiske aftryk fra selskabets nye CEO Jacob Aarup Andersen, som med opkøbet gældsætter Carlsberg, men også drejer skibet i en ny retning. Man kan kalde det for et øget sats på velkendte stabile geografiske markeder.

Med opkøbet af Britvic tilføjer Carlsberg en lav-risiko indtjening til sin forretning, samtidig med at man sænker øl-andelen ved at satse yderligere på alkoholfrie og soft drinks i alle afskygninger. En strategi, som især Royal Unibrew har fulgt med stor succes i en del år.

De kolde facts viser, at Britvic løfter Western Europes volumenandel fra 35 til 43 pct., mens soft drinks’ andel af Carlsbergs volumen vil gå fra 16 til 30 pct.

Britvic var ikke et røverkøb, og først efter tre år vil marginpåvirkningen være positiv, mens alle synergier på ca. 100 mio. pund først er i mål om fem år. Opkøbet er en stor mundfuld, der sætter Carlsbergs aktietilbagekøbsprogram på hold frem til 2027. Det er også værd at bemærke, at Carlsberg efter opkøbet løfter sit gearingsmål fra <2,0 til <2,5 bl.a. med begrundelsen, at Rusland er væk, og at cash flowet fra den stabile Western Europe region er højere. Altså en sænkning af forretningens samlede risiko.

Man fristes til at sige, at 2025 er startet, hvor 2024 sluttede, da et forslag i USA om at sætte advarsler på alkohol om kræftrisiko lagde pres på øl- og alkoholproducenterne fra januars start.

Unibrew gjorde det kursmæssigt pænest i 2024, men det skal ses i lyset af en lav startkurs pga. et stort fald det sidste kvartal af 2023, hvor aktiens status som vækstaktie blev presset af rentestigningsfrygt.

Steen Albrechtsen

Carlsberg 01

Carlsberg 02

Carlsberg 03

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev
ØU Bestyrelsesguiden

Få de vigtigste nyheder om praktisk bestyrelsesarbejde, ledelse og strategi i SMV.
Udkommer hver onsdag.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Data Scientist til nyoprettet AI-afdeling i AP Pension
København
Privatrådgiver til Djursland Bank
Lystrup
Udløber snart
Kommunikationschef til Hospitalsstaben, Aarhus Universitetshospital
Aarhus
Controller med fokus på bæredygtighed til Koncernregnskab i Sampension
Region Hovedstaden
Sydbank søger Privatrådgiver til Kgs. Lyngby
Kgs. Lyngby
Senioranalytiker / Porteføljemanager til infrastrukturinvesteringer
Hellerup
Kommunikationschef til Københavns Professionshøjskole
København
Dyrenes Beskyttelse søger erfaren projektleder til kampagner
Søborg

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

Køb Danmarks 100 Rigeste 2024
i lækker printudgave

Du kan købe den i 7Elevens kiosker eller bestille den hos [email protected] eller ved at ringe på +45 31323299.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank